aktuálně: 37 uzavírek, 2 nehod
Zákruta.cz  >  

ESP - Slovník pojmů a zkratek

ESP

Elektronisches Stabilitätsprogramm, ESC, Electronic Stability Control, elektronický stabilizační systém

ESP je zkratkou německého výrazu Elektronisches Stabilitätsprogramm a označuje elektronický stabilizační systém. Setkáváme se také s označením ESC, což je zkratka anglického výrazu Electronic Stability Control. Systém ESP (ESC), který rozeznává zvolený směr a reakci vozu, snižuje riziko vyjetí ze silnice a zlepšuje stabilitu vedení stopy. Přibrzděním některého z kol a snížením výkonu motoru tak zabraňuje vzniku smyku. ESP (ESC) ke své funkci využívá systémy ABS (Protiblokovací systém), ASR (systém regulace prokluzu kol), EBV (elektronický dělič brzdných sil) a EDS (elektronická závěrka diferenciálu).

Systém ESP (ESC), který je během jízdy neustále aktivní, získává informace o rychlosti jednotlivých kol, krouticím momentu motoru, otáčkách motoru, natočení volantu a informace ze snímače dostředivého zrychlení, který je obvykle umístěn ve středu vozu. V případě rizika vzniku smyku přibrzdí patřičné kolo a sníží výkon motoru, čímž pomůže udržet vozidlo ve zvoleném směru jízdy. Při přetáčivém pohybu koriguje ESP (ESC) směr jízdy přibrzďováním předního kola na vnější straně zatáčky, při nedotáčivém pohybu pak brzdí zadní kolo na vnitřní straně zatáčky.

Zajímavostí ESP 8. generace je funkce udržování brzdových kotoučů a obložení v čistotě a suchu. V případě, že řidič během jízdy za deště po delší dobu nesešlápne brzdový pedál, brzdové destičky se v naprogramovaných intervalech samy lehce přitlačí ke kotoučům, čímž dojde k jejich vysušení. Jsou tak schopny v případě potřeby podávat okamžitě plný výkon a bez prodlevy účinně zpomalit rozjetý vůz.