aktuálně: 41 uzavírek, 1 nehod
Zákruta.cz  >  

ASR - Slovník pojmů a zkratek

ASR

Protiprokluzový systém kol, Anti-Slip Regulation, systém regulace prokluzu kol

Zkratka ASR (z anglického Anti-Slip Regulation) označuje systém regulace prokluzu kol. Jedná se o aktivní bezpečnostní prvek automobilu, který je součástí elektronického stabilizačního programu (ESP). Tento elektronický systém optimalizuje přenos točivého momentu při rozjezdu, účinný je především při akceleraci na kluzkém povrchu. Svými zásahy zajišťuje optimální styk hnané nápravy s vozovkou a zamezuje tak směrové nestabilitě vozidla.

ASR může zasáhnout třemi způsoby. Pro zajištění přenosu maximálního výkonu na hnanou nápravu může pro zamezení jejího prokluzu dojít k elektronickému snížení dodávky paliva do motoru, změně předstihu a tím pádem ke snížení jeho výkonu na potřebnou dobu. Případně může prokluzu zabránit přibrzděním kol a v poslední řadě také kombinací obou jmenovaných způsobů.

O činnosti systému ASR informuje oranžová kontrolka na přístrojové desce. Při startování by se měla tato kontrolka na krátkou chvíli rozsvítit a poté zhasnout. Pokud kontrolka i nadále svítí, je systém ASR nefunkční (závada, vypnutí prostřednictvím tlačítka ESP) a řidič se na něj tedy nemůže spolehnout.