aktuálně: 37 uzavírek, 12 nehod
Zákruta.cz  >  

LKAS - Slovník pojmů a zkratek

LKAS

Lane Keeping Assist System, Lane Departure Warning, varování při vybočení z jízdního pruhu, upozornění na opuštění jízdního pruhu

LKAS (Lane Keeping Assist System) je systém automobilky Honda, který řidiče varuje při nechtěném vybočení z jízdního pruhu. Ke svému fungování využívá kameru pod čelním sklem vedle vnitřního zpětného zrcátka, díky níž identifikuje podélné čáry, mezi nimiž vozidlo jede. Dostane-li se vůz příliš blízko k okraji jízdního pruhu, je o tom řidič informován výstražným upozorněním na multifunkčním displeji (resp. přístrojové desce) a zazní také zvuková signalizace. Zároveň systém LKAS zasáhne do řízení, kdy mírným tlakem (točivým momentem) na volant pomůže řidiči upravit směr jízdy. Po nasměrování vozu zpět do jeho jízdního pruhu systém upozornění vypne a přestane působit silou na volant. LKAS funguje v rozmezí rychlostí 72 km/h až 180 km/h a v zatáčkách o poloměru větším než 300 metrů. Nelze na něj však spoléhat, že by plně převzal kontrolu nad řízením vozu. Součástí tohoto systému je také upozornění na situaci, kdy řidič sundá ruce z volantu a nevěnuje se tak plně řízení. Systém jej nejprve v několika krocích upozorní a poté se vypne. Aktivní je zase až ve chvíli, kdy řidič pohne volantem.

Obdobný systém upozornění na opuštění jízdního pruhu používají také mnohé další automobilky. Například Opel a Volvo používají označení Lane Departure Warning.