aktuálně: 37 uzavírek, 15 nehod
Zákruta.cz  >  

CMBS - Slovník pojmů a zkratek

CMBS

Collision Mitigation Brake System, systém pro zmírnění následků nehody, PCS, Pre-Collision System, přednárazový bezpečnostní systém

CMBS (Collision Mitigation Brake System) označuje systém pro zmírnění následků nehody, který využívá automobilka Honda. Jeho hlavním účelem je upozornit řidiče na potencionální riziko kolize a v nejzazším případě i snížit míru zranění. Systém CMBS funguje obdobně jako adaptivní Tempomat (ACC), přičemž na něm není nikterak závislý. V přídi vozu umístěný radar, který sdílí právě s ACC, neustále monitoruje prostor před vozem. V případě přiblížení se k vpředu jedoucímu vozu pod bezpečnou minimální vzdálenost je řidič upozorněn zvukovým signálem a zároveň se rozsvítí kontrolka na přístrojové desce. Pokud řidič na toto varování nereaguje zvětšením odstupu od vozu vpředu, přidá se jako varovný signál pocukávání bezpečnostního pásu a vůz začne sám pomalu brzdit. Je-li vzniklá situace systémem vyhodnocena již jako neodvratitelná kolize, začne vůz intenzivně brzdit a posádka na předních sedadlech je přitažena bezpečnostními pásy k sedačkám. Pokud rozdíl rychlostí jedoucích vozů (pozn. vozu s CMBS a vpředu jedoucí vozidla) nedosáhne 15 km/h, CMBS se nezapne. Nemusí se zaktivovat ani při prudkém otočení volantem, tedy například při vyhýbacím manévru.

Automobilky Toyota a Lexus používají pro stejný systém označení PCS (Pre-Collision System), tedy přednárazový bezpečnostní systém.