aktuálně: 37 uzavírek, 11 nehod
Zákruta.cz  >  

Climatronic - Slovník pojmů a zkratek

Climatronic

Climate control system

Climatronic je označení pro plně automatickou klimatizaci, které začala používat v devadesátých letech minulého století německá automobilka Volkswagen. Řídící jednotka porovnává nastavený údaj o požadované teplotě v kabině s údaji z mnoha čidel. Sleduje tedy mnoho rušivých veličin, které mohou mít vliv na zhoršené klima v kabině vozu. Například intenzitu slunečního svitu, teplotu karoserie, teplotu v interiéru nebo vnější teplotu. Dle toho pak přivádí k posádce více či méně chladného vzduchu, reguluje odmrazování či odmlžování oken, počet otáček ventilátoru a ovládání klapek rozdělování vzduchu. Dochází tak k zajištění příjemného klima, aniž by v kabině zbytečně vznikal průvan. Pro výrazně lepší jízdní komfort sníží v případě pomalé jízdy řídící jednotka otáčky ventilátoru a automaticky přizpůsobí teploty vydechovaného vzduchu.

Při zamlžování nebo zamrzlých sklech lze pouhým stisknutím tlačítka nasměrovat celý proud vzduchu při maximálním výkonu topení a ventilátoru na vnitřní stranu skla. V případě, je-li vnější teplota nad bodem mrazu (0°C), aktivuje Climatronic zároveň i chladící zařízení k vysoušení vzduchu.

Součástí Climatroniku je také volba režimu automatické aktivace cirkulace vnitřního vzduchu. Systém je vybaven toxickým senzorem, který v případě špatné kvality vzduchu vně vozu, vyšle signál řídící jednotce. Ta okamžitě přepne klimatizaci do režimu vnitřní cirkulace vzduchu, čímž zabrání vniku nepříjemného zápachu k posádce.