aktuálně: 37 uzavírek, 4 nehod
Zákruta.cz  >  

Alu kola - Slovník pojmů a zkratek

Alu kola

Alu kolo, hliníkové kolo, hliníková kola, elektron, elektrony, litá kola, hliníkový disk, magnéziový disk, hořčíkový disk

Alu kolo je obecně zažité označení pro hliníkový disk, který je vyroben ze směsi s vysokým podílem hliníku (Al). V nabídce jsou disky jednodílné (z jednoho kusu), dvoudílné či vícedílné. Dvoudílné disky se skládají ze dvou částí: středu a límce, které je nutné k sobě sešroubovat. Vícedílná (najčastěji třídílná) kola obsahují kromě středu vnitřní a vnější límec. K jejich sestavení je kromě šroubů nutné také kvalitní lepidlo, které utěsní dosedací plochy mezi oběma límci. V případě použití nekvalitního lepidla může docházet k úniku vzduchu z pneumatiky.

Hlavním přínosem hliníkového disku je kromě estetické stránky také váhová úspora a zvýšená tuhost. Disky s větším podílem magnézia vynikají výraznou váhovou úsporou oproti běžným hliníkovým diskům. V motorsportu jsou pak využívány disky z hořčíkové slitiny, které vynikají až téměř poloviční váhou oproti běžným hliníkovým diskům a svou tuhostí. Jejich nevýhodou je ale hořlavost, kvůli které byly v řadě motoristických sportů zakázána.

Hliníkové disky jsou opatřeny lakovanou povrchovou úpravou. Při použití disků v zimním období může být tato vrstva narušena z důvodu chemického ošetřování veřejných komunikací, kvůli čemuž může dojít ke galvanické korozi slitiny kovů. Následkem je pak únik vzduchu z pneumatik.