aktuálně: 37 uzavírek, 16 nehod
Zákruta.cz  >  

DSG - Slovník pojmů a zkratek

DSG

dvouspojková převodovka, Direct Shift Gear, Direktschaltgetriebe, DKG, PDK, Getrag Powershift

DSG je zkratkou z německého výrazu Direktschaltgetriebe (anglicky Direct Shift Gear). Jedná se o moderní automatickou převodovku, která využívá namísto hydrodynamického měniče točivého momentu dvojici spojek. Převodovku DSG vyvinula automobilka Volkswagen a používá ji napříč celým koncernem (VW, Audi, SEAT, Škoda, Bugatti). Jen v případě Audi se tato převodovka označuje jako S tronic. Její nespornou výhodou je díky dvojité spojce řazení bez přerušení tahu motoru.

Převodovka DSG se skládá z dvojice paralelně uspořádaných dvouhřídelových převodovek, které jsou konstruovány jako mechanické. Každé z nich náleží jedna vícelamelová spojka. V případě 6stupňové DSG převodovky se k chlazení spojek používá speciální olej pro automatické převodovky DSG, modernější 7stupňové DSG převodovky využívají již suché spojky. Nevýhodou starší 6stupňové verze je zvýšená spotřeba pohonných hmot kvůli nutnosti neustálého pohonu olejového čerpadla.

Převodovka funguje tak, že první spojka spíná rychlostní stupně 1., 3., 5. (případně 7.) a zpětný chod, druhá spojka pak 2., 4. a 6. rychlostní stupeň. V činnosti je vždy pouze jedna převodovka, avšak druhá má již zařazen další stupeň, ale bez sepnuté spojky. V praxi to znamená, že při rozjezdu je zařazen 1. a 2. rychlostní stupeň. V okamžiku, kdy motor dosáhne optimálních otáček pro řazení, dochází k postupnému vypínání první spojky za současného sepínání druhé spojky. Tím je zaručen neustálý přenos výkonu na hnaná kola. Po přeřazení na 2. stupeň si první spojka připraví dopředu již 3. rychlostní stupeň. Samotné přeřazení mezi jednotlivými převody je otázkou zhruba 0,3 s. V opačném případě si při zpomalování připraví nečinná část převodovky nižší rychlostní stupeň. Pokud je nutné podřadit o dva a více stupňů, elektronika rozdělí tuto operaci na dvě části. Ze šestého stupně podřadí na pátý, aby mohla druhá spojka připravit například druhý rychlostní stupeň. Toto zvládá převodovka DSG za 0,9 s.

Převodovku s dvojicí spojek v posledních letech využívá i řada dalších automobilek. BMW představilo převodovku DKG (zkratka slova Doppelkupplungsgetriebe), Porsche svou PDK (zkratka slova Porsche Doppelkupplung) a automobilky Ford, Volvo, Chrysler a Mitsubishi využívají převodovku Getrag Powershift.