aktuálně: 37 uzavírek, 27 nehod
Zákruta.cz  >  Katalog automobilek  >  

Tata Motors : Katalog automobilek, značek a modelů osobních automobilů

Tata Motors
www.tatamotors.com

Tata Motors

Tata Motors je největší automobilkou v Indii, konsolidované výnosy v období 2009-10 dosáhly 20 mld. USD. Je lídrem v nákladních automobilech a mezi třemi největšími v osobních vozidlech. Má vítězné produkty v segmentech malých, středních a užitkových vozů. Je čtvrtým největším světovým výrobcem nákladních automobilů a druhým největším světovým výrobcem autobusů, s více než 24 000 zaměstnanci. Od počátku výroby v roce 1954 automobilka vyrobila a prodala v Indii více než 4 miliony automobilů.[1]

Firma Tata Motors byla založena v roce 1945, přičemž začala nejprve vyrábět lokomotivy. První automobil vyrobila v roce 1954 ve spolupráci s firmou Daimler-Benz; tato spolupráce skončila v roce 1969.[2] S akciemi Tata Motors se obchoduje jak na burze v Bombaji (Bombay Stock Exchange), tak v New Yorku (New York Stock Exchange). V roce 2005 patřila společnost mezi 10 největších v Indii, s ročními tržbami přes 320 mld. rupií.

V roce 2004 společnost koupila divizi firmy Daewoo zaměřenou na nákladní automobily, nyní známou jako Tata Daewoo Commercial Vehicle, v Korejské republice. Další akvizicí byla firma Hispano Carrocera SA, kterou Tata Motors nyní stoprocentně vlastní. V březnu 2008 společnost Tata Motors koupila od Ford Motor Company podnik Jaguar Land Rover (JLR), do něhož patří i značky Daimler a Lanchester.