aktuálně: 37 uzavírek, 19 nehod
Zákruta.cz  >  

Aquaplaning - Slovník pojmů a zkratek

Aquaplaning

Ztráta přilnavosti pneumatiky, Akvaplaning

Aquaplaning je jev, ke kterému dochází ve vysokých rychlostech na mokré vozovce, a to z důvodu nedostatečného odvodu vody od pneumatik. Ty pak ztrácí kvůli vzniku vodního klínu přilnavost k vozovce a vůz se stává neovladatelným, chová se jako na ledě. Hlavní příčinou vzniku aquaplaningu je především nedostatečná hloubka dezénu pneumatiky, která tak nestačí odvádět pomocí drážek potřebné množství vody na vozovce. Jako nedostatečná hloubka dezénu pneumatiky se jeví i pro osobní automobily zákonem stanovená minimální hloubka vzorku 1,6 mm. Drážky pneumatiky se totiž při vyšších rychlostech zužují a dochází tak k podstatně menšímu odvodu vody z vozovky. Vznik vodního klínu může způsobit také zvyšující se vodní sloupec, tedy vyšší hladina vody na vozovce. Řidič by měl tedy po prudkém dešti věnovat zvýšenou pozornost hluboké vodě, kalužím, vyjetým kolejím od kamionů a strouhám napříč vozovkou.

Vzniku aquaplaningu lze předcházet, a to nejen již zmíněným obutím s dostatečně hlubokým vzorkem. Minimálně se doporučuje přizpůsobit styl jízdy aktuálním podmínkám. Dobré je ve zpětném zrcátku sledovat také stopy vozu, které, pokud se rychle zalévají, značí snížení kontaktní plochy pneumatiky a vozovky. V tom případě se riziko vzniku aquaplaningu výrazně zvyšuje. Dalším z faktorů, které řidiče varují před ztrátou kontroly nad vozem vlivem nedostatečného odvodu vody od pneumatik, jsou citelné nárazy do volantu, které značí vznik vodního klínu.

Pokud je již aquaplaning nevyhnutelný a ztrácíte nad vozidlem kontrolu, je nutné uvolnit plynový pedál, doporučuje se také vyšlápnout spojku (sešlápnout spojkový pedál) pro uvolnění hnacích kol a zapomeňte na točení volantem, kola držte v přímém směru! V opačném případě by mohlo při obnovení kontaktu pneumatik s vozovkou dojít vlivem rozdílných adhezních sil na jednotlivých kolech ke smyku. Vodní klín způsobuje velké navýšení valivého odporu a vozidlo tak po ubrání plynu poměrně rychle zpomaluje.