Všechny automobilky v letošním roce prodaly tolik vozů, kolik si přály a dávají si již nové cíle a předsevzetí pro budoucí rok. Chtěly by se totiž více prosadit na ruském, čínském a americkém trhu.
Toyota se přetahovala s General Motors o pozici největšího světového producenta osobních aut. Ale ambici vyšplhat se na nejvyšší stupínek letos ohlásil také Volkswagen. Během deseti let chce být první.
A pomoci mu v tom má i Škodovka, která proto má za úkol zvednout svou výrobu během příštích let na milion aut ročně. Celková produkce Volkswagenu se z nynějších šesti milionů má vyšplhat nejméně na deset.
Za tuzemskou událost číslo jedna lze označit uvedení nové fabie, vůbec nejžádanějšího auta na českém trhu.
V Evropě se však zraky upírají na Rusko – zatím se sice v této obrovské zemi prodává docela málo nových aut, ale s rostoucí prosperitou se Rusko brzy podle předpokladů zařadí mezi největší odbytiště starého kontinentu. Proto si tam automobilky připravují pozice například otevíráním fabrik.
Hlavně v Evropě a Spojených státech sílí tlak na automobilky, aby snižovaly spotřebu nových aut. Úspornější auto znamená také šetrnější vůz vůči svému okolí. Většina značek proto začala letos nabízet vozy s přívlastky jako Greenline, Ecoflex či Bluetec.
Nejedna automobilka změnila v roce 2007 svého vlastníka. Mercedes už nemá nic společného s Chryslerem, kterého se německý výrobce rád zbavil.
Zato Porsche začalo ovládat koncern Volkswagen. Před pár týdny skončila také licitace o podíl v ruské automobilce vyrábějící Lady. Získal ji Renault, který začátkem 90. let prohrál s Volkswagenem souboj o vlastnictví Škody, pak ale převzal dnes úspěšnou Dacii.
Na přelomu roku by mělo být jasné, komu prodá Ford značky Land Rover a Jaguar. Nejčastěji se mluví o zájemcích z Indie. Autem roku se stal Fiat 500. Potvrzuje, že návraty legendárních modelů, zákazníci vítají. Na rozdíl od Mini a Volkswagenu Beetle přitom malý fiátek zůstal lidový díky ceně pod 300 tisíc korun.
Rozbité silnice a výmoly jsou každoroční realitou hlavně po zimě. Stačí chvíle nepozornosti a místo klidné jízdy řešíte proraženou pneumatiku nebo poškozený podvozek. Kdo za takovou škodu odpovídá a kdy vám pomůže pojištění? Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát.
zobrazit článek >Dlouho očekávaný rodinný výlet je za dveřmi. Na jedné straně je to skvělá příležitost, jak si odpočinout, poznat nová místa a strávit společný čas jinak než doma. Na druhé se může změnit v nečekané komplikace. Aby byla vaše cesta bezpečná a bez nepříjemných překvapení, připravili jsme pro vás seznam věcí, na které nesmíte před delší cestou zapomenout.
zobrazit článek >Většina firem tuší, že jejich vozový park stojí víc, než by musel. Málokterá ale přesně ví, kde a kolik. Data z GPS sledování přitom odhalí každý zbytečně najetý kilometr, i veškeré jalové minuty volnoběhu i řidiče, který šlape na plyn, jako by závodil v rallye. Přečtěte si, jak proměnit surová čísla v reálné úspory díky chytré správě vozového parku.
zobrazit článek >Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.