aktuálně: 46 uzavírek, 57 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Velký rádce: Vyplatí se vám havarijní pojištění?

Někdo havarijní pojištění má, jiný ne. Někdo si ho sjednává i pro starší vůz, leckdo ho odmítá i k novému autu. Jak je možné, že kolem tohoto pojištění vládne tolik nejistoty a spousta lidí neví, jestli se jim vyplatí nebo ne?

Velký rádce: Vyplatí se vám havarijní pojištění?

Foto: LightField Studios / Shutterstock.com

Havarijní pojištění není povinné

První problém pravděpodobně tkví v tom, že spousta lidí si plete povinné ručení a havarijní pojištění, nebo si dokonce myslí, že se jedná o totéž. Když poté dojde k autonehodě, poznají krutou realitu a často musí škodu hradit z vlastní kapsy, protože neměli sjednané havarijní pojištění.

Proto si to nyní upřesněme. Havarijní pojištění chrání vaše vozidlo před škodami, které vzniknou v důsledku nehody, poruchy, krádeže nebo třeba vandalismu. Není ale určeno pro krytí škod, které způsobíte svým vozidlem na majetku nebo zdraví jiných osob (k tomu je určeno povinné ručení).

A jelikož se havarijní pojištění vztahuje jen na vaše vlastní vozidlo, není povinné. Je proto zcela na vás, jestli se rozhodnete si případnou škodu uhradit sami. Je ale třeba vzít na vědomí, že to u novějších vozů nebývá zrovna levnou záležitostí.

Havarijní pojištění a nové auto

Přivezli jste si svého nového plechového miláčka přímo z autosalonu a nemůžete se na něj vynadívat? Ještě než s ním poprvé vyjedete, byste si měli pospíšit do pojišťovny. I když už možná povinné ručení sjednané máte, tak havarijní pojištění je ve vašem případě více než doporučované. I lehký „ťukanec“ na silnici se může proměnit ve škodu za desítky tisíc korun. A havarijní pojištění vám ji pokryje.

U nového auta je vhodné zvážit i různé typy připojištění k havarijnímu pojištění – například poškození čelního skla, doplňkové asistenční služby atd. Abyste už předem tušili, jaká bude cena vašeho havarijního pojištění, můžete použít kalkulačku havarijního pojištění. V ní si snadno zjistíte veškeré detaily.

Havarijní pojištění a ojeté auto

To, že máte starší vůz, neznamená, že ho nemůžete mít náležitě pojištěný. Odpovědi na všechny palčivé otázky najdete na Top-Pojisteni.cz, společně s kalkulačkou havarijního pojištění. V ní si na základě pár údajů snadno spočítáte, kde si sjednat havarijní pojištění a jaké výhody vám z toho budou plynout.

[F24124R]

Další články

Využití bublinkové fólie v autoservisu

Jak ochránit automobilové díly, které jste již vybalili z původního obalu, a potřebujete je bezpečně uskladnit nebo někam zaslat?

zobrazit článek >

Význam brzdových kotoučů pro bezpečnou jízdu. Důležitost jejich správného fungování nepodceňujte!

Pro bezpečnou jízdu autem je nutné před každou jízdou provést kontrolu, zda je vůz v dobrém stavu a vše funguje tak, jak má. Dnes se proto zaměříme na brzdové kotouče a jejich vliv na bezpečnost. Co o nich víte, kde byste je v autě hledali a jak poznáte, že je čas na jejich výměnu?

zobrazit článek >

Jak vybrat odnímatelné tažné zařízení?

Odnímatelné tažné zařízení je řešením, které je snadno dostupné a praktické. Pokusíme se vás o tom přesvědčit. Pokud vám záleží na troše pohodlí a praktičnosti, přečtěte si náš článek.

zobrazit článek >