aktuálně: 41 uzavírek, 4 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Pražští středoškoláci se setkají s realitou dopravní nehody

2. dubna 2008

V poslední březnový den se v pražském Kulturním domě Ládví setkalo 1 500 středoškoláků s realitou dopravní nehody. Během třech multimediálních představení si studenti vyslechli emotivní příběhy policisty, hasiče, zdravotnického záchranáře, matky, která při dopravní nehodě přišla o syna a také příběh dívky, pro kterou skončila nehoda upoutáním na invalidní vozík.

The Action není žádná nezáživná přednáška. The Action je v zásadě divadelní představení, při kterém jsou jednotlivé výstupy účinkujících propojeny videem a výrazovým tancem. Účinkující nementorují, nezakazují, neradí. Jen vyprávějí své vlastní zážitky. Zážitky o setkání s lidským utrpením, se smrtí a nepochopitelným hazardováním s lidskými životy.

Ambicemi projektu The Action je snížit počet a následky vážných dopravních nehod mladých začínajících řidičů na našich silnicích. Řidiči do 25 let věku jsou totiž v silničním provozu tou nejrizikovější skupinou - během ledna a února letošního roku zavinili 16,1 % z celkového počtu dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel.

A na své konto si připsali dokonce téměř čtvrtinu z celkového počtu usmrcených při těchto nehodách. Jinak řečeno – řidiči ve věku do 25 let zavinili každou 6. dopravní nehodu a každé 4. úmrtí!

„Z našeho představení lidé neodcházejí s úsměvem na tváři. Proto tu ale nejsme. Nechceme nikoho pobavit, chceme mladým lidem zprostředkovat tvrdou realitu vážné dopravní nehody a jejích možných následků,“ říká Martin Gebauer, ředitel agentury EuroNet.CZ, která The Action produkuje.

Projekt The Action zahajuje pražskými představeními pátý rok své existence. V rámci letošního The Action – BESIP Tour 2008 navštíví během 1. pololetí 10 krajů, 14 měst a předvede 42 představení pro celkem asi

17 000 diváků. Od premiéry v roce 2004 The Action již vidělo 61 tisíc studentů při 155 reprízách.

The Action by nebylo, nebýt oddělení BESIP Ministerstva dopravy. BESIP je nejen iniciátorem vzniku projektu v ČR, ale také The Action od jeho premiéry finančně podporuje jako generální partner. Na druhé straně je The Action pro BESIP asi tím nejúspěšnějším a nejdéle trvajícím projektem. Pozitivní reakce diváků i dopravních expertů jsou hnacím motorem celého realizačního týmu.

„S pozitivní reakcí pedagogů a dopravních expertů jsme při vzniku projektu tak trošku počítali,“ říká Zuzana Ambrožová, vedoucí samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy a dodává: „Ale maily od studentů, kteří nám a realizačnímu týmu děkují za upozornění na nebezpečí spojená s riskantním chováním při řízení vozidel nás opravdu v dobrém zaskočily.“

V letošním roce se poprvé k partnerům The Action řadí také Policie ČR v podání služby dopravní policie. „Prevence má nezastupitelné místo v práci Policie ČR. Proto jsme uvítali možnost oficiálně podpořit zavedený a dobře fungující projekt,“ říká plk. Mgr. Martin Červíček, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR a dodává: „Jsem hrdý na naše kolegy, kteří při každém představení The Action předstupují před plný sál s diváky a předávají jim své bolestné a často velmi tragické zkušenosti s příčinami a zejména s následky dopravních nehod.“

V únoru letošního roku se producent The Action, agentura EuroNet.CZ, připojila k Evropské chartě bezpečnosti silničního provozu se závazkem šířit tento unikátní projekt i do dalších evropských zemí. EuroNet.CZ je držitelem exkluzivní licenční smlouvy pro 12 nových členských států Evropské unie. Velmi slibně se připravuje expanze na Slovensko a chystají se jednání s Rumunskem.

Termíny jarního turné The Action – BESIP Tour 2008:

31. 3. 2008 Praha (KD Ládví)

1. 4. 2008 Sokolov (Městské divadlo)

2. 4. 2008 Trutnov (Dům kultury)

3. 4. 2008 Litoměřice (Městský dům kultury)

28. 4. 2008 Vsetín (Dům kultury)

29. 4. 2008 Prostějov (Společenský dům)

30. 4. 2008 Vyškov (Posádkový dům armády)

5. 5. 2008 Jilemnice (Společenský dům)

6. 5. 2008 Cheb (Divadlo Cheb)

4. 6. 2008 Brno (Semilasso)

23. 6. 2008 Jindřichův Hradec (KD Střelnice)

24. 6. 2008 Tábor (Divadlo Oskara Nedbala)

25. 6. 2008 Ústí nad Orlicí (Klub Centrum)

26. 6. 2008 Šumperk (Dům kultury)

Základní údaje o projektu The Action v České republice zajišťuje agentura EuroNet.CZ ve spolupráci s Ministerstvem dopravy – BESIP. Autorem projektu je holandská společnost ITC. EuroNet.CZ je do konce roku 2015 držitelem exkluzivních licenčních práv pro Českou republiku a dalších 12 „nových“ členských zemí Evropské unie.

Nad projektem The Action - BESIP Tour 2008 převzal záštitu ministr dopravy Ing. Aleš Řebíček.

Generálním partnerem projektu je Ministerstvo dopravy - BESIP. Hlavním partnerem projektu je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. The Action podporuje také Policie ČR.

Richard Vlček (Besip)

Další články

Škoda Fabia: Nejmenší, ale ne malá

V Mladé Boleslavi sjíždí z výrobních pásů již čtvrtá generace oblíbené Škody Fabia. Jaká je?

zobrazit článek >

Je vám dodávka málo a náklaďák moc? Řešením se jmenuje Piaggio Porter

Také máte italskou značku Piaggio spojenou zejména s Vespou a podobnými malými motocykly? Tak to byste měli vědět, že vyrábí i užitková vozidla.

zobrazit článek >

Pojedete autem na lyže? Zvažte havarijní pojištění

Sníh padá, ubytování je rezervované, vybavení sbalené, auto připravené. Mysleli jste ale opravdu na všechno?

zobrazit článek >