aktuálně: 37 uzavírek, 20 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Řidiči nedokáží kvalifikovaně odhadnout škodu

1. dubna 2008

V testu MF DNES se zjistilo, že téměř žádný řidič nedokázal odhadnout škodu na svém voze po havárii tak, aby odpovídala skutečnosti. Někteří říkali příliš málo, druzí naopak svou škodu příliš přestřelili.

Nicméně podle návrhu nového zákona, který hovoří o tom, že policisty bychom měli volat až k nehodám, kde bude škoda vyšší než 250 tisíc korun, by mohly začít vznikat problémy především v případech, kdy postižení odhadnou škodu nižší a poté by mohli mít problémy při vyřizování v pojišťovně.

Redaktoři MF DNES jezdili k nehodám s policisty dopravního oddělení z Jesenice u Prahy. V testu se snažili zjistit, jak laik dokáže odhadnout cenu opravy u nabouraného auta. Sledovali menší nehody, u kterých nebyl nikdo zraněn, a řidiči se dohodli na tom, kdo je viníkem. Ukázalo se, že se řidičům odhad nedaří, škodu odhadují výrazně nižší, než ve skutečnosti je.

Jeden příklad za všechny. Na jedné z křižovatek se srazila dvě auta - modrý renault a bílá fabie.

Ani zde jeden z řidičů nedokázal škodu přesněji určit. „Samozřejmě nevím, co všechno je pod kapotou zničené,“ připustil muž v zelené kšiltovce. Znalec Pospíšil u obou aut opět odhadl vyšší škodu. „U toho renaultu je téměř jisté, že to bude víc než sedmdesát tisíc,“ dodal

„Většina lidí nedokáže škodu odhadnout. Jak hodně je auto poničené, se často prokáže až v servisu,“ řekl soudní znalec Pospíšil, kterého si redakce k testu přizvala. Jestli bude návrh schválen, ještě není jasné, ale pokud ano, pak jeho zavedení do praxe zřejmě nebude zrovna nejjednodušší. Hovoří se také o tom, že by se měla škoda snížit na 100 tisíc korun, což je dle pojišťoven přijatelnější také pro ně samotné.

-ric- ; (Idnes)

Další články

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >

Co byste měli vědět o pneumatikách Bridgestone a proč jsou skvělou volbou?

Bridgestone, světový lídr v produkci pneumatik, nabízí špičkovou technologii a inovace v rámci pneu pro osobní vozy, SUV a 4x4. Tady se podíváme na to co je značka Bridgestone vlastně zač, jaké pneu nabízí a co za výhody přináší řidičům, kteří hledají spolehlivost, bezpečnost a výkon.

zobrazit článek >