aktuálně: 79 uzavírek, 20 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Řidiči nedokáží kvalifikovaně odhadnout škodu

1. dubna 2008

V testu MF DNES se zjistilo, že téměř žádný řidič nedokázal odhadnout škodu na svém voze po havárii tak, aby odpovídala skutečnosti. Někteří říkali příliš málo, druzí naopak svou škodu příliš přestřelili.

Nicméně podle návrhu nového zákona, který hovoří o tom, že policisty bychom měli volat až k nehodám, kde bude škoda vyšší než 250 tisíc korun, by mohly začít vznikat problémy především v případech, kdy postižení odhadnou škodu nižší a poté by mohli mít problémy při vyřizování v pojišťovně.

Redaktoři MF DNES jezdili k nehodám s policisty dopravního oddělení z Jesenice u Prahy. V testu se snažili zjistit, jak laik dokáže odhadnout cenu opravy u nabouraného auta. Sledovali menší nehody, u kterých nebyl nikdo zraněn, a řidiči se dohodli na tom, kdo je viníkem. Ukázalo se, že se řidičům odhad nedaří, škodu odhadují výrazně nižší, než ve skutečnosti je.

Jeden příklad za všechny. Na jedné z křižovatek se srazila dvě auta - modrý renault a bílá fabie.

Ani zde jeden z řidičů nedokázal škodu přesněji určit. „Samozřejmě nevím, co všechno je pod kapotou zničené,“ připustil muž v zelené kšiltovce. Znalec Pospíšil u obou aut opět odhadl vyšší škodu. „U toho renaultu je téměř jisté, že to bude víc než sedmdesát tisíc,“ dodal

„Většina lidí nedokáže škodu odhadnout. Jak hodně je auto poničené, se často prokáže až v servisu,“ řekl soudní znalec Pospíšil, kterého si redakce k testu přizvala. Jestli bude návrh schválen, ještě není jasné, ale pokud ano, pak jeho zavedení do praxe zřejmě nebude zrovna nejjednodušší. Hovoří se také o tom, že by se měla škoda snížit na 100 tisíc korun, což je dle pojišťoven přijatelnější také pro ně samotné.

-ric- ; (Idnes)

Další články

Které značky a modely aut jsou v Česku nejprodávanější?

Není tajemstvím, že Češi milují škodovky. Auta značky s českými kořeny jsou doslova na každém rohu. Které další automobilky a modely mají na našem trhu zastání? Podívejte se na žebříček deseti nejprodávanějších automobilových značek a vozů v České republice.

zobrazit článek >

10 rad, jak posílit imunitu na cestách a co nesmí chybět v autolékárničce

Chystáte se na delší cestu autem? Plánujete například dovolenou s dětmi u moře v Chorvatsku a vydáváte se po vlastní ose? Nezapomeňte si s sebou do auta přibalit cestovní lékárničku, která bude obsahovat vše, co by se vám mohlo během cesty a následné dovolené hodit. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam věcí, co by v ní neměly chybět.

zobrazit článek >

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >