Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Nesmysl nebo budoucí realita?

22. října 2007

Bude to znít sice jako nepovedený aprílový žertík, nicméně, jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Není tomu mnoho let, co se do České republiky dostaly navigační systémy ve všech možných podobách a v dnešní době dokážou bez chyby navigovat nejednoho řidiče v běžném provozu.

Pokud se nad touto šikovnou věcičkou zamyslíme hlouběji, dokázala by při drobném vylepšení navigovat i rallyového jezdce... Pilot by si do systému zaznačil trasu při tréninku a nadiktoval si vlastní rozpis, který by mu poté s naprostou přesností diktoval systém také při samotné rally.

Stejně tak to funguje také u rallyových her, kde si může dokonce hráč sám navolit, s jakým předstihem mu má jeho virtuální spolujezdec číst zatáčky i rovinky. Samozřejmě se to nedá srovnávat s realitou, nicméně dle mého názoru to možné bude.

Jelikož navigační systém dokáže určit okamžitou polohu, dokázal by se vypořádat i s případným výletem mimo trať nebo havárií. Okamžitě by si totiž přepočítal, kde se v daný moment nachází a v diktátu by opětovné vrácení se na trať pokračoval znovu přesně dle harmonogramu. Navíc by jezdci již nikdy v budoucnu nehrozilo, že by na přejezdech zabloudil...

Ostatně na dané téma jsem se zeptal některých českých jezdců:

Roman Kresta: „Myslím, že by to na některých rychlostních zkouškách šlo. Nicméně je jasné, že spolujezdec se nedá nahradit úplně ve všem, dělá totiž mnohem více, než jen čtení rozpisu. Problém by zřejmě u navigace nastal tehdy, když by byl potřeba změnit rytmus čtení či zadávání oprav pro druhý průjezd. Dokonce jsem už i slyšel, že někdo tento pokus prováděl, ale nevím, jak to dopadlo.“

Pavel Valoušek: „Podle mého názoru to ještě dnes není reálné, asi by to nefungovalo moc dobře a spolehlivě. Spolujezdec je prostě spolujezdec. Je ale pravda, že pokud to půjde takto dále a technologie budou nahrazovat sportovní výkony, tak za 5 let už možná nebudou potřeba ani samotní jezdci.“

Richard Vlček

Další články

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >

Zatímco automobilky strádají, Bentley slaví rekordy

Dozvuky koronavirové pandemie stále tíží automobilový průmysl. Zatímco jiné automobilky bojují s propady, Bentley prodává nejvíce aut v celé své historii.

zobrazit článek >

Jak se připravit na autoškolu?

Autoškola vždy byla, je a pravděpodobně ještě dlouho bude strašákem, kterému většina lidí na prahu dospělosti či později čelí. Ať už má váš strach z autoškoly jakoukoli podobu, poradíme vám, jak se na výcvik za volantem včas a v klidu připravit.

zobrazit článek >