Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Jak často měnit vodu v chladiči?

31. března 2009

Základním předpokladem chodu motorového vozidla a bezpečné jízdy v zimním období jsou nemrznoucí směsi v chladičích a ostřikovačích automobilů a pneumatiky pro zimní provoz.

Jsou však i další prostředky nebo přípravky, které v zimě usnadňují motoristům přípravu auta před jízdou a zvyšují bezpečnost provozu. Na našem trhu je spousta výrobků nejrůznějších našich i zahraničních firem.

Doporučený interval pro kompletní výměnu celého obsahu kapaliny v chladicím systému motoru jsou 3 roky. Chladiče nových automobilů jsou nemrznoucí směsí plněny už ve výrobním závodě, ale před každou zimou je vhodné zkontrolovat hustotu a kvalitu této směsi.

K tomu slouží motoristům hustoměr a diagnostické proužky, které by měly být k dostání běžně u čerpacích stanic, v drogeriích a prodejnách s autopříslušenstvím. Hustotu chladicí směsi by vám měli zjistit také v každém autoservisu. Na obalu nemrznoucí směsi by neměl chybět návod k použití a způsob ředění pro různé teploty vnějšího prostředí.

Není vhodné používat směs neředěnou, protože v tomto stavu má snížený účinek. Nemrznoucí směs ředíme destilovanou vodou. Abychom neztratili přehled o hustotě nemrznoucí směsi v chladiči našeho vozu, je vhodné i v letním období doplňovat nádržku chladiče touto směsí, tedy nikoliv vodou.

Navíc voda neobsahuje inhibitory proti korozi a při jejím doplňování do vyrovnávací nádržky chladiče hrozí velké nebezpečí, že celý chladicí systém zkoroduje. Zejména proto je vhodné doplňovat nemrznoucí směs celoročně.

Nepatrný úbytek chladicí kapaliny je běžný, pokud je však úbytek velký, tak je v chladicím systému netěsnost a je nutné dát auto ke kontrole do servisu…

-ric ; Internet

Další články

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >

Zatímco automobilky strádají, Bentley slaví rekordy

Dozvuky koronavirové pandemie stále tíží automobilový průmysl. Zatímco jiné automobilky bojují s propady, Bentley prodává nejvíce aut v celé své historii.

zobrazit článek >

Jak se připravit na autoškolu?

Autoškola vždy byla, je a pravděpodobně ještě dlouho bude strašákem, kterému většina lidí na prahu dospělosti či později čelí. Ať už má váš strach z autoškoly jakoukoli podobu, poradíme vám, jak se na výcvik za volantem včas a v klidu připravit.

zobrazit článek >