aktuálně: 37 uzavírek, 0 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Jak často měnit vodu v chladiči?

31. března 2009

Základním předpokladem chodu motorového vozidla a bezpečné jízdy v zimním období jsou nemrznoucí směsi v chladičích a ostřikovačích automobilů a pneumatiky pro zimní provoz.

Jsou však i další prostředky nebo přípravky, které v zimě usnadňují motoristům přípravu auta před jízdou a zvyšují bezpečnost provozu. Na našem trhu je spousta výrobků nejrůznějších našich i zahraničních firem.

Doporučený interval pro kompletní výměnu celého obsahu kapaliny v chladicím systému motoru jsou 3 roky. Chladiče nových automobilů jsou nemrznoucí směsí plněny už ve výrobním závodě, ale před každou zimou je vhodné zkontrolovat hustotu a kvalitu této směsi.

K tomu slouží motoristům hustoměr a diagnostické proužky, které by měly být k dostání běžně u čerpacích stanic, v drogeriích a prodejnách s autopříslušenstvím. Hustotu chladicí směsi by vám měli zjistit také v každém autoservisu. Na obalu nemrznoucí směsi by neměl chybět návod k použití a způsob ředění pro různé teploty vnějšího prostředí.

Není vhodné používat směs neředěnou, protože v tomto stavu má snížený účinek. Nemrznoucí směs ředíme destilovanou vodou. Abychom neztratili přehled o hustotě nemrznoucí směsi v chladiči našeho vozu, je vhodné i v letním období doplňovat nádržku chladiče touto směsí, tedy nikoliv vodou.

Navíc voda neobsahuje inhibitory proti korozi a při jejím doplňování do vyrovnávací nádržky chladiče hrozí velké nebezpečí, že celý chladicí systém zkoroduje. Zejména proto je vhodné doplňovat nemrznoucí směs celoročně.

Nepatrný úbytek chladicí kapaliny je běžný, pokud je však úbytek velký, tak je v chladicím systému netěsnost a je nutné dát auto ke kontrole do servisu…

-ric ; Internet

Další články

Autocamping Rozkoš - prožít dovolenou pestře a v pohodě

Pestrost nabídky ubytování, společenských akcí, turistických možností, poznávacích a sportovních výletů včetně krásných cyklotras, ale i klid k odpočinku, to je dnes téměř neodmyslitelná nabídka k prožití hezké dovolené.

zobrazit článek >

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >