aktuálně: 41 uzavírek, 19 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Pravdy a mýty o kácení dřevin kolem silnic

8. dubna 2009

Z 1938 stromů připadajících na ŘSD je pokácení celých 1862 kusů naplánováno kvůli zdraví stromů (odumřelé či nemocné), a pouhých 76 kusů kvůli umístění, které je nebezpečné pro provoz a není možné ho nějakým technickým opatřením kompenzovat.

Přestože jsme již mnohokrát na novinářské dotazy odpověděli, že není pravda, že ŘSD plánovalo plošné kácení alejí, jako legenda ta informace žije dál - naposledy ji včera znovu recyklovala ČTK: Ředitelství silnic a dálnic chtělo v nynějším zimním období vykácet 9000 stromů, protože jsou nebezpečné pro řidiče.

Takové tvrzení není pravdivé z několika důvodů. Prvním je, že toto číslo, 9000 stromů, které někdy v únoru zveřejnila Česká inspekce životního prostředí, zahrnuje jak stromy kolem silnic první třídy spravovaných Ředitelstvím silnic a dálnic (1938 kusů), tak i stromy kolem silnic druhé a třetí třídy spravované kraji, respektive jejich krajskými správami silnic (zbytek do zmiňovaných devíti tisíc).

Druhým důvodem nepravdivosti zmíněného tvrzení je, že stromy mají být pokáceny, protože jsou nebezpečné pro řidiče. Není tomu tak – z 1938 stromů připadajících na ŘSD je pokácení celých 1862 kusů naplánováno kvůli zdraví stromů (odumřelé či nemocné), a pouhých 76 kusů kvůli umístění, které je nebezpečné pro provoz a není možné ho nějakým technickým opatřením kompenzovat. Za zmínku v této souvislosti stojí, že o tom, zda jde o strom nemocný či odumřelý, nerozhodují silničáři, ale příslušní odborníci, a že ani návrhy na odstranění kvůli umístění nejsou naší svévolí, ale plynou z návrhů příslušných správních úřadů, obcí nebo policie.

ČTK dále včera napsala, že se ŘSD po výzvách ochránců přírody rozhodlo, že se zdrží plošného kácení stromořadí. Ani to nemůže být pravda, protože ŘSD žádné plošné kácení neplánovalo. O jakém plošném kácení se to mluví, když chceme na asi šesti tisících kilometrech silnic, které máme na starosti, pokácet 1938 stromů? Zvlášť, když se v téže zprávě ČTK píše, že jen ve Středočeském kraji je u silnic druhé a třetí třídy asi 355 tisíc stromů?

-ric- ; ŘSD

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >