aktuálně: 53 uzavírek, 7 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Na Slovensku se změnila nejen měna

13. února 2009

Začátkem února začalo na Slovensku platit hned několik novinek v silničních pravidlech. Mezi nimi je například i pokuta za neslušné gesto. Tak například za zdvižený prostředníček, můžete dostat postih v přepočtu až 800 korun.

A jaké další důležité změny na silnicích na vás na Slovensku čekají, pokud se tam hodláte letos vydat na dovolenou?

1. Tak například rychlost se v obci snížila z původních 60 km/hod na 50 km/hod. Mimo obec zůstává 90 km/hod a na dálnicích je to zatím 130 km/hod. I když od příštího roku budou určité úseky, na kterých se bude moci jet až 160 km/hod.

2. Zavádí se také celoroční svícení, stejně jako u nás. Kdo na to zapomene, může dostat pokutu až 60 Euro.

3. Všichni cyklisté musí mít mimo obec na hlavách přilby. Kdo ji mít nebude, může zaplatit 10 Euro pokuty. V obci to platí pro cyklisty mladší 15 let - ti musejí mít přilbu všude. Chodci musejí mít na sobě za snížené viditelnosti reflexní vestu.

4. Zakázaný je antiradar a telefonování bez handsfree sady. Pokud vám antiradar ve voze najdou a bude navíc zapnutý, může vás to přijít až na 250 Euro.

5. Na vozidle musíte mít zimním období zimní pneumatiky a to v případě, pokud je na cestě souvislá vrstva sněhu, námrazy či ledu. Kdo to nebude respektovat, hrozí mu pokuta 60 Eur.

6. Zřejmě nejzásadnější změnou bude možnost odebrání řidičského průkazu. Pokud totiž motorista dostane pokutu a nebude mít na zaplacení, zabaví mu policista řidičák a vypíše speciální potvrzení platné na 15 dní. Jakmile pokutu řidič uhradí, budou mu doklady vráceny.

Richard Vlček ; Zákruta.CZ

Další články

Které značky a modely aut jsou v Česku nejprodávanější?

Není tajemstvím, že Češi milují škodovky. Auta značky s českými kořeny jsou doslova na každém rohu. Které další automobilky a modely mají na našem trhu zastání? Podívejte se na žebříček deseti nejprodávanějších automobilových značek a vozů v České republice.

zobrazit článek >

10 rad, jak posílit imunitu na cestách a co nesmí chybět v autolékárničce

Chystáte se na delší cestu autem? Plánujete například dovolenou s dětmi u moře v Chorvatsku a vydáváte se po vlastní ose? Nezapomeňte si s sebou do auta přibalit cestovní lékárničku, která bude obsahovat vše, co by se vám mohlo během cesty a následné dovolené hodit. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam věcí, co by v ní neměly chybět.

zobrazit článek >

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >