Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Na Slovensku se změnila nejen měna

13. února 2009

Začátkem února začalo na Slovensku platit hned několik novinek v silničních pravidlech. Mezi nimi je například i pokuta za neslušné gesto. Tak například za zdvižený prostředníček, můžete dostat postih v přepočtu až 800 korun.

A jaké další důležité změny na silnicích na vás na Slovensku čekají, pokud se tam hodláte letos vydat na dovolenou?

1. Tak například rychlost se v obci snížila z původních 60 km/hod na 50 km/hod. Mimo obec zůstává 90 km/hod a na dálnicích je to zatím 130 km/hod. I když od příštího roku budou určité úseky, na kterých se bude moci jet až 160 km/hod.

2. Zavádí se také celoroční svícení, stejně jako u nás. Kdo na to zapomene, může dostat pokutu až 60 Euro.

3. Všichni cyklisté musí mít mimo obec na hlavách přilby. Kdo ji mít nebude, může zaplatit 10 Euro pokuty. V obci to platí pro cyklisty mladší 15 let - ti musejí mít přilbu všude. Chodci musejí mít na sobě za snížené viditelnosti reflexní vestu.

4. Zakázaný je antiradar a telefonování bez handsfree sady. Pokud vám antiradar ve voze najdou a bude navíc zapnutý, může vás to přijít až na 250 Euro.

5. Na vozidle musíte mít zimním období zimní pneumatiky a to v případě, pokud je na cestě souvislá vrstva sněhu, námrazy či ledu. Kdo to nebude respektovat, hrozí mu pokuta 60 Eur.

6. Zřejmě nejzásadnější změnou bude možnost odebrání řidičského průkazu. Pokud totiž motorista dostane pokutu a nebude mít na zaplacení, zabaví mu policista řidičák a vypíše speciální potvrzení platné na 15 dní. Jakmile pokutu řidič uhradí, budou mu doklady vráceny.

Richard Vlček ; Zákruta.CZ

Další články

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >

Zatímco automobilky strádají, Bentley slaví rekordy

Dozvuky koronavirové pandemie stále tíží automobilový průmysl. Zatímco jiné automobilky bojují s propady, Bentley prodává nejvíce aut v celé své historii.

zobrazit článek >

Jak se připravit na autoškolu?

Autoškola vždy byla, je a pravděpodobně ještě dlouho bude strašákem, kterému většina lidí na prahu dospělosti či později čelí. Ať už má váš strach z autoškoly jakoukoli podobu, poradíme vám, jak se na výcvik za volantem včas a v klidu připravit.

zobrazit článek >