aktuálně: 41 uzavírek, 28 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Radio Beat Rally Team se vrací na scénu

24. listopadu 2008

Radio Beat Rally Team vznikl v roce 2004, a to z jednoduchého důvodu. Petr Kopsa, dnes 19ti letý rozený příbramák, který team za pomoci kamarádů a příbuzných založil, je závodník, který sleduje rally již 9 let. Je opravdový fanda a srdcař tohoto sportu a tak tento krok musel přijít dříve nebo později.

Jeho první kroky se upínají na stavění závodního vozu Škoda 120L se kterým se vydal v roce 2006 na svoji první rally a to do Kramolína. Soutěž bohužel nedokončil kvůli zadřenému motoru. Svoji druhou soutěž, taktéž Kramolín a to v roce následujícím, tedy 2007, absolvoval již s vozem silnějším a to se Škodou Felicia 1,4 se kterou dokončil na 5. místě ve skupině. Tady bych se pozastavil a vůz trochu představil.

Škoda Felicia 1,4, ostrá vačka, tvrdé pružiny pod ventily, odlejvané písty originál škoda motosport, karburátor-Pierburg, platinové svíčky, výkon motoru cca 120-125 koní, sachs spojka, 5-ti stupňová krátká převodovka, nyní 6-ti stupňová, tlumiče přelejvané Protlumy výškově a tuhost nastavitelné, kola 14„ spedline a oz racing, pneu suché Pirelli, universál Jokohama, mokré Matador.

Po té přišla osudová rally Beroun, kde došlo k vážnější nehodě na 2.RZ a bylo dobojováno. Od té doby jste Petra mohli vidět na dvou závodech ale pouze v roli spolujezdce a to s Michalem Krejčím na Erzetce Tmáň kde skončily na pátém místě ve skupině P5 s vozem VW Golf II diesel a na Rally Kramolín kde jeli s Oplem Kadet 2.0 a dojeli na šestém místě ve skupině.

Plány a představy?

Po zmiňované “ráně„ z Berouna se Felicie dává dohromady již přes rok a je to také zaviněno finančními prostředky, kterých jak jistě víte, není v tomto sportu nikdy dost. Někdy na přelomu roku by měla být Felicie připravená opět vyjet na startovní rampu a to v seriálu Rally Cup, popřípadě i v dalších soutěžích. “Představy? Představy ve smyslu jako že budu mistr republiky to nemám a nikdy jsem neměl... Žiju a stojím nohama na zemi tak že vím, že bych na to neměl a budu rád když se povozím na amatérských soutěžích kde je uvolněnější atmosféra a finančně to není tak náročné. Je zde kamárdská atmosféra vždy po celý víkend a dokonce to začíná fungovat i mimo závody. Pravidla jsou zde také uvolněnější ale záleží jak v čem. Co jsem měl možnost si promluvit s velkými kluky z mistráku tak v něčem to mají přísnější oni a v něčem my. Náš plán je dojíždět do pátého místa ve skupině, i když auto má na víc.

Chceme dojíždět až do poslední časovky a sbírat body a zkušenosti z každé soutěže. Mým snem je také alespoň jednou startovat na domácí Rally Příbram,„ komentuje pilot. Nováčkem týmu by měl být taktéž Příbramák, jednadvacetiletý Tomáš Šmíd (Kulda ml.), který by měl s Petrem sezónu 2009 absolvovat na sedadle spolujezdce. “Osobně si myslím, že když všechno bude fungovat, tak to bude dost důležitá sezóna jak pro Petra tak i pro mě. Jsem do rally blázen už od mala, ale nikdy jsem naostro nenavigoval, jen pár testů ale nikdy naostro závod. I když věřím že se s Petrem sladíme, ale nikdo nikdy neví :). Navíc Petrovi fandím a myslím si že se může vypracovat. Mám pocit že to bude super sezóna a rozhodně ne jediná,„ dodává spolujezdec. Před startem sezóny by mělo být na řadě testování, kde se bude auto i posádka seznamovat a vylepšovat všechny detaily okolo. Tohoto testování by se měl účastnit i příbramský rallyman Tvára (Ivan Hrubý), který může teamu předat spoustu zkušeností.

Poděkování patří našim partnerů a osobám bez kterých by jsme ani takhle daleko nedošli a to Václavu Kopáčkovi ml., Martinu Stoklasovi, Michalu Krejčímu, Pavlu Bartošovi, Radiu Beat, Autoškole Čavojský, Rally Bazaru a dalším známým, kamarádům, fandům kolem nás a také eWRC, které nás tímto způsobem prezentuje," dodává pilot.

Tomáš Šmíd

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >