aktuálně: 41 uzavírek, 13 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Čínské firmy představí kopie světoznámých vozů

5. září 2007

Číňané jsou schopni okopírovat zřejmě cokoliv. I osobní auto. Důkazem toho jsou modely čínských výrobců, které chtějí dokonce představit za pár dnů na frankfurtském autosalonu. Velmi nápadně totiž připomínají vozy světových značek. Jen pod jiným označením.

Například čínská automobilka Shuanghuan přijíždí do Frankfurtu s modelem CEO. Ale na první pohled vůz připomíná BMW X5. Další výrobce, Zheijang Jonway, plánuje představit terénní vozidlo UFO, jehož tvůrci se více než důkladně inspirovali u Toyoty RAV 4.

Model Shuanghuan Nobel pro změnu napodobuje úsporné vozidlo do města Smart. A mohli bychom pokračovat.

BMW se chce bránit. „Máme připravena opatření proti tomu, aby taková auta po Evropě jezdila,“ uvedli zástupci BMW pro časopis Automobilwoche. Pokud se nakonec model objeví na autosalonu, automobilku chtějí dát okamžitě k soudu. Podobně chce postupovat i koncern Daimler, pod který výroba smartů spadá. První vozidla však už do Evropy dorazila.

Pořadatelé frankfurtského autosalonu, který příští týden začíná, mají možnost čínským plagiátorům účast zrušit. Ale až poté, co se objeví jejich výrobky fyzicky ve Frankfurtu na veletrhu.

Na problém kopírování německých aut si stěžovala minulý týden při své návštěvě Číny i kancléřka Angela Merkelová. „Když se objeví auto, které vypadá jako smart, a pak se zjistí, že to je jen nelegální kopie, tak to není dobré,“ uvedla ve svém projevu v čínské metropoli Pekingu.

Čínské značky se pomalu pokoušejí dobývat evropské trhy, ale zatím jim to příliš nevychází. Na rozdíl od svých japonských a korejských předchůdců pokulhávají hlavně v kategorii kvality. Řada vozů totiž zcela propadla v crash testech.

Automobilky mají Čínu rády

Světové automobilky včetně Škody Auto se snaží na obří čínský trh proniknout a postavit v říši středu výrobní linky, škodovky již dokonce sjíždějí v šanghajském závodě zpásů. Zároveň se tím výrobci vystavují riziku plagiátorství.

Ve Frankfurtu se mají představit jen dva čínští výrobci, už dříve se na jiných autosalonech předvedly jiné značky. Evropské automobilky je prozatím nevnímají jako velkou konkurenci. Cena se sice pohybuje zhruba o třetinu až čtvrtinu níže, ale to nedostatečnou kvalitu nevyrovná. Prodeje všech čínských automobilek v Evropě jdou proto spíše do řádu stovek.

Ale přítomnost zhruba dvou desítek výrobců dílů do aut z Číny ve Frankfurtu dává tušit, že Číňané to se svou invazí do Evropy myslí vážně. Ostatně už teď jsou na trhu vozy vyrobené v Číně – například v Česku prodávaná Honda Jazz. Do Česka míří už i čínské autobusy.

S čínskými plagiátory mají zkušenost i české firmy z autoprůmyslu. Například výrobce motocyklů Blata.

MF DNES

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >