aktuálně: 53 uzavírek, 8 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Do kdy platí povinné ručení původního majitele, když kupujete ojetý vůz?

Při koupi nového vozu nemá auto ještě žádné povinné ručení - a vy jej musíte mít sjednáno nejpozději minutu před tím, než s vozem z autosalonu odjedete. Ale jak je to v případě, že kupujete auto ojeté, které zatím ještě má původního majitele? Kdy nejpozději musí nastoupit vaše povinné ručení? Je to celkem snadné, v této situaci totiž platí jediné pravidlo.

Do kdy platí povinné ručení původního majitele, když kupujete ojetý vůz?

Zdroj fotografií: pixabay.com

Majitele vozu určuje zápis v registru vozidel

Než se pustíme do samotného povinného ručení, je nutné si ujasnit, koho stát považuje za majitele vozu. Vždy je jím pouze ta osoba, která je uvedena v registru vozidel. A je fuk, jestli tato osoba auto prodala, nebo ho stále má. Jakmile je v registru vozidel, je formálně majitelem vozu.

Proto je i odpovědná za jeho provoz - a ano, tušíte správně, musí mít na tento vůz sjednáno povinné ručení, ať s autem jezdí či nejezdí. Tedy až na jisté výjimky, o nichž poměrně nedávno rozhodnul Ústavní soud. Ten se zastal motoristů, kteří havarované a prokazatelně nepojízdné vozidlo zapomněli odhlásit z registru - a Česká kancelář pojistitelů (ČKP) po nich pak požadovala poplatek na každý den, co auto nebylo pojištěno.

Ústavní soud rozhodl, že jakmile motorista prokáže, že je jeho vůz (po nehodě) nepojízdný, je automaticky zbaven povinnosti sjednávat na tento vůz povinné ručení nebo platit poplatek do fondu ČKP. Průkazní povinnost je ovšem na majiteli vozu.

Odpověď tedy již známe: povinné ručení platí do změny zápisu v registru vozidel

Pokud kupujete ojetý vůz od původního majitele, platí pro původního majitele povinnost mít sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu tohoto vozidla až do dne změny ve státním registru vozidel. Takže když si pro auto pojedete, ale přepis vozu ještě nebude vyřízen, můžete vyrazit klidně i bez povinného ručení.

S takovým scénářem se ale potkáte jen málokdy, většina prodávajících bude samozřejmě nejprve chtít převést auto v registru, a pak teprve vás s ním nechá odjet. Proč? Protože pokud byste s autem bourali coby viník nehody a s ještě původním povinným ručením, pojistná událost a hlavně z nehody plynoucí malus (zdražení následujícího povinného ručení) poputuje za původním majitelem.

Sjednání povinného ručení je dnes ale již otázkou několika málo minut, a vše probíhá online. Stačí využít online srovnání povinného ručení a během chvilky mít koupené to nejvýhodnější. Agendu stačí začít vyřizovat až v budově městského úřadu, protože zelenou kartu už netřeba tisknout. Stačí ji mít uloženu v mobilu (ovšem za podmínky, že ji v mobilu dokážete rychle najít).

Ale co když nakupujete v bazaru?

Jenže jak to bude, když si pojedete pro auto do profesionálního bazaru? Všechno bude o něco snazší, protože většina bazarů pomáhá s papírováním. To platí i v případě, že ojeté auto kupujete u autorizovaného prodejce této značky vozu. Jistě už ale tušíte, že než pro auto pojedete, bude až převedeno v registru vozidel na vás. A tím pádem s ním můžete odjet jedině s již sjednaným povinným ručením.

Náš tip: Při koupi auta jak z bazaru, tak od soukromého majitele, byste měli vždycky vyžadovat zkušební jízdu. Nejlépe tou formou, že na zpáteční cestě budete řídit sami. Proč je zkušební jízda tolik důležitá? Hlavní důvody najdete v našem dalším článku.

Další články

Které značky a modely aut jsou v Česku nejprodávanější?

Není tajemstvím, že Češi milují škodovky. Auta značky s českými kořeny jsou doslova na každém rohu. Které další automobilky a modely mají na našem trhu zastání? Podívejte se na žebříček deseti nejprodávanějších automobilových značek a vozů v České republice.

zobrazit článek >

10 rad, jak posílit imunitu na cestách a co nesmí chybět v autolékárničce

Chystáte se na delší cestu autem? Plánujete například dovolenou s dětmi u moře v Chorvatsku a vydáváte se po vlastní ose? Nezapomeňte si s sebou do auta přibalit cestovní lékárničku, která bude obsahovat vše, co by se vám mohlo během cesty a následné dovolené hodit. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam věcí, co by v ní neměly chybět.

zobrazit článek >

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >