aktuálně: 41 uzavírek, 24 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

13 situací, ve kterých vás povinné ručení neochrání

Povinné ručení chrání řidiče, který způsobil nehodu, před vysokými náhradami škod za zničený majetek nebo podlomené zdraví ostatních účastníků. V některých případech však pojišťovna mnohdy milionové plnění nevyplatí – proč?

13 situací, ve kterých vás povinné ručení neochrání

Zdroj fotografií: Generali/Pexels

Výluky z povinného ručení dané zákonem

Zákonem vyžadované povinné ručení v některých situacích nemusí platit. Porušením pojistné smlouvy se pojištěný dostává mimo mantinely svých práv, a tak mu instituce s náhradou škod nepomůže. Některé situace jsou dány zákonem o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (č. 168/1999 Sb.). Do těchto výluk spadá:

 • újma, která vznikla řidiči vozidla, který škodu způsobil,
 • škoda způsobená střetem vozidel patřících téže osobě,
 • škoda vzniklá mezi vozidly jedné jízdní soupravy (motorové a přípojné vozidlo),
 • škoda na vozidle a přepravovaných věcech viníka nehody,
 • škoda, která vznikla manipulací s nákladem na stojícím vozidle,
 • újma, kterou je pojištěný povinný zaplatit osobám žijícím s ním ve společné domácnosti (výjimkou je zaplacení ušlého zisku, pokud došlo k újmě na zdraví nebo usmrcení osoby),
 • škoda vzniklá během motoristického závodu nebo soutěže,
 • újma při teroristické nebo válečné události.

Podmínky pojišťoven zahrnují i další situace

Pojišťovny však k těmto zákonem daným výlukám připisují vlastní podmínky. V případě nehody pak škodu vymáhají po viníkovi, který se proti smlouvě provinil. Nestandardní výluky se mohou lišit společnost od společnosti, nejčastěji však mezi nimi bývá:

 • škoda vzniklá úmyslným jednáním,
 • újma, jež byla následkem porušení základních povinností během provozu na pozemní komunikaci (řízení bez oprávnění, řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek, jízda s technicky nezpůsobilým vozem atd.),
 • škoda vzniklá neoprávněným užitím vozidla,
 • újma způsobená řidičem, který se odmítl podrobit testu na přítomnost alkoholu nebo omamných či psychotropních látek,
 • škodní událost, při které nebyla splněna zákonná povinnost sepsání záznamu o dopravní nehodě či ohlášení nehody policii.

Vyhněte se problémům a pozorně čtěte pojistné podmínky

Abyste se vyhnuli překročení práva na náhradu škod z povinného ručení, měli byste si vždy detailně přečíst pojistné podmínky. Ve výběru té správné pojišťovny vám přitom pomohou i další ukazatele – hlavně reference jejích stávajících klientů, rychlost vyplacení pojistného plnění či historie společnosti a kvalita zákaznického servisu.

TIP: Skvělé zákaznické hodnocení má povinné ručení od Generali Česká pojišťovna – klienti tomuto produktu udělili 4,6 hvězdiček z 5. U společnosti mohou řidiči navíc získat až 55% bonus za jízdu bez nehod.

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >