aktuálně: 93 uzavírek, 37 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Následky nárazu na pevnou překážku

12. října 2007

Desetina sekundy nespoutanosti! A není to žádná hloupost, ale pouze fakta. Někteří řidiči sice oponují tím, že se stalo již také mnoho nehod, při kterých člověk přižil právě jen díky tomu, že nebyl připoutaný a případně vypadl z vozu, ale toto je proti smrtelným nehodám naprosto zanedbatelné číslo. Dá se hovořit o tom, že nepřipoutanost při havárii pomůže méně než půl procentu lidí.

Jen pro názornost uvádíme pravděpodobné následky při nárazu na pevnou překážku v rychlosti 80 km/h bez použití bezpečnostních pásů, které jsou rozfázované podle času počítaného od okamžiku nárazu:

0,026

sekundy po nárazu se začíná deformovat nárazník. Na vůz působí síla rovnající se třicetinásobku váhy automobilu. Osoby v prostoru kabiny se pohybují rychlostí právě těch 80 km/h

0,039

sekundy po nárazu se řidič i se sedadlem posune o 15 cm dopředu

0,044

sekundy po nárazu dochází prudkým nárazem hrudníku k destrukci volantu

0,050

sekundy po nárazu rychlost klesá a na cestující působí síly převyšující několikanásobně jejich hmotnost

0,068

sekundy po nárazu řidič narazí na přístrojovou desku, tento náraz můžeme porovnat s dopadem břemena o hmotnosti 9 tun

0,092

sekundy po nárazu řidič a spolujezdec v jednom okamžiku prorazí hlavou čelní sklo a smrtelně si poraní hlavu

0,100

sekundy po nárazu je již zpravidla mrtvé tělo řidiče, opřené o volant,vrženo zpět

To co bylo popsáno se stalo za jednu desetinu sekundy. Představy, že nepřipoutaný řidič se drží volantu a je schopen náraz ztlumit tak, že má šanci na přežití, jsou velmi naivní, nezodpovědné a falešné!

Richard Vlček (internet)

Další články

10 rad, jak posílit imunitu na cestách a co nesmí chybět v autolékárničce

Chystáte se na delší cestu autem? Plánujete například dovolenou s dětmi u moře v Chorvatsku a vydáváte se po vlastní ose? Nezapomeňte si s sebou do auta přibalit cestovní lékárničku, která bude obsahovat vše, co by se vám mohlo během cesty a následné dovolené hodit. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam věcí, co by v ní neměly chybět.

zobrazit článek >

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >

Pneumatiky Yokohama: Svižná a bezpečná jízda

Objevte pneumatiky japonského prémiového výrobce Yokohama. Pneumatiky Yokohama přinášejí sportovní jízdu s maximálním ohledem na bezpečnost i v nejvyšších rychlostech. Pořiďte si pneu Yokohama a sešlápněte plynový pedál na podlahu!

zobrazit článek >