aktuálně: 1630 uzavírek, 3 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Co dělat, když vám vykradou auto...

21. února 2008

Rozbité okno nebo vylomený zámek a vykradené auto je zpravidla velmi špatným začátkem dne. Co dělat když se do této situace dostaneme? Většina lidí vezme do ruky telefon a vytočí číslo 158. Je tento krok správný a nutný ve všech případech?

Zřejmě není, řidič si mnohdy jen zkomplikuje život. Záleží totiž na poškozeném, zda chce krádež oznámit nebo ne. Pokaždé se nejedná o trestný čin, důležitá je výše škody a fakt, zda je majitel proti krádeži pojištěn. Policii nemá cenu volat například v případech, kdy škodu nikdo neuhradí. Naopak jsme-li pojištěni a škoda je vyšší než naše spoluúčast, pak kvůli náhradě škody policii zavolat musíme. Stejně tak bychom měli jednat v situaci, kdy jezdíme služebním vozidlem.

Poté je nutno na hlídku, která byla na místo vyslána, počkat a v žádném případě s autem nemanipulovat. Není radno vstupovat do vozidla, zavírat otevřené dveře ani uklízet střepy. Bránili byste tak ohledání místa činu a případnému zajištění stop. Čekání na policii může být i hodně dlouhé, a tak, nemůžete-li si prodlevu dovolit, sdělte už při telefonátu, že na místě počká místo vás někdo jiný. Ten by však měl mít od vás napsanou alespoň provizorní plnou moc.

Policisté po příjezdu ohledají místo činu, snaží se zajistit stopy a sepíší s vámi protokol. Do něho je nutné uvést například identifikační čísla ukradených věcí, pokud je znáte. Evidence odcizených věcí existuje a policie má povinnost každou zajištěnou věc i při jiné trestné činnosti lustrovat. Naděje na zpětné získání tak nehasne, i když je většinou velmi malá.

Otřepaná rada na závěr tak zní: Auto není trezor, proto v něm raději žádné cenné věci nenechávejte, rozhodně ne na viditelných místech.

-ric-; Zakruta.CZ

Další články

Jak se nenechat podvést při koupi ojetého vozu?

Může se zdát, že koupě ojetého automobilu je snadná a jednoduchá. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o velký obnos peněz, tak byste správný výběr neměli podcenit. Vyhnete se tak “pokladničce” a jiným problémům v budoucnosti.

zobrazit článek >

13 situací, ve kterých vás povinné ručení neochrání

Povinné ručení chrání řidiče, který způsobil nehodu, před vysokými náhradami škod za zničený majetek nebo podlomené zdraví ostatních účastníků. V některých případech však pojišťovna mnohdy milionové plnění nevyplatí – proč?

zobrazit článek >

Vyplatí se sezónní pojištění na motorku?

Může být přece nefér platit roční poplatek za stroj, který minimálně půl roku stojí v garáži. Podobně přemýšleli i v českých pojišťovnách, které nabízejí pojištění motocyklu jen na sezónu. Zní to výhodně, ale realita je bohužel komplikovanější. 

zobrazit článek >