aktuálně: 37 uzavírek, 35 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Pomohou kamionům zimní pneumatiky?

15. listopadu 2007

Velmi často se v období zimních měsíců setkáváme na cestách s tím, že kamiony uvíznou v kopcích a nemohou jej se svým těžkým nákladem na sněhu zdolat. Mnozí řidiči pak zůstanou stát za nimi a nadávají na to, proč si řidiči kamiónů nepořídí zimní pneumatiky.

Ovšem já se ptám... Pomohly by jim v kopcích zimní pneumatiky? Vždyť i osobní automobil, který je na zimních pneumatikách a v kopci se zastaví, má již značné problémy, aby se rozjel. Pokud je cesta namrzlá a navíc je na ní uježděný sníh, pak je to bez pomoci věc takřka nemožná.

Navíc věc má mnohem více aspektů, než by se na první pohled mohlo zdát. Jezdí tedy kamiony po Evropě i v zimě na letních pneumatikách? Nejezdí... Letní pneumatiky pro kamiony totiž nejsou, existují pouze pneumatiky univerzální, jejichž směs je přizpůsobena našim klimatickým podmínkám.

Pokud má tedy řidič na svém kamionu pneumatiku novou, má mnohem větší šanci, že v zimě nikde neuvízne. Také v tom je ale rozdíl. Stačí mu totiž mít záběrové pneumatiky na hnaných nápravách. Na ostatních se pak používají klasické pneumatiky. Na návěsu jsou to návěsové pneumatiky s vodícími drážkami.

A co by se stalo, kdyby se na kamion plně naložený nákladem nasadily pneumatiky z měkké směsi, podobné těm, jaké se používají na osobních vozidlech? Pravděpodobně by shořely během jediné jízdy z Prahy do Brna...

Richard Vlček ; Zakruta.CZ

Další články

Autocamping Rozkoš - prožít dovolenou pestře a v pohodě

Pestrost nabídky ubytování, společenských akcí, turistických možností, poznávacích a sportovních výletů včetně krásných cyklotras, ale i klid k odpočinku, to je dnes téměř neodmyslitelná nabídka k prožití hezké dovolené.

zobrazit článek >

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >