aktuálně: 52 uzavírek, 18 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Pomohou kamionům zimní pneumatiky?

15. listopadu 2007

Velmi často se v období zimních měsíců setkáváme na cestách s tím, že kamiony uvíznou v kopcích a nemohou jej se svým těžkým nákladem na sněhu zdolat. Mnozí řidiči pak zůstanou stát za nimi a nadávají na to, proč si řidiči kamiónů nepořídí zimní pneumatiky.

Ovšem já se ptám... Pomohly by jim v kopcích zimní pneumatiky? Vždyť i osobní automobil, který je na zimních pneumatikách a v kopci se zastaví, má již značné problémy, aby se rozjel. Pokud je cesta namrzlá a navíc je na ní uježděný sníh, pak je to bez pomoci věc takřka nemožná.

Navíc věc má mnohem více aspektů, než by se na první pohled mohlo zdát. Jezdí tedy kamiony po Evropě i v zimě na letních pneumatikách? Nejezdí... Letní pneumatiky pro kamiony totiž nejsou, existují pouze pneumatiky univerzální, jejichž směs je přizpůsobena našim klimatickým podmínkám.

Pokud má tedy řidič na svém kamionu pneumatiku novou, má mnohem větší šanci, že v zimě nikde neuvízne. Také v tom je ale rozdíl. Stačí mu totiž mít záběrové pneumatiky na hnaných nápravách. Na ostatních se pak používají klasické pneumatiky. Na návěsu jsou to návěsové pneumatiky s vodícími drážkami.

A co by se stalo, kdyby se na kamion plně naložený nákladem nasadily pneumatiky z měkké směsi, podobné těm, jaké se používají na osobních vozidlech? Pravděpodobně by shořely během jediné jízdy z Prahy do Brna...

Richard Vlček ; Zakruta.CZ

Další články

Jak na cestování s jízdním kolem v autě i ve vlaku?

Sedíte celé dny v kanceláři a se rozhodli jste se pojmout letošní dovolenou trošku aktivněji?

zobrazit článek >

Jak si snadno a levně vyšperkovat interiér auta?

Stejně, jako se dá interiér auta upravit dražšími položkami, jako jsou nové potahy sedadel, se nabízí i několik cenově přijatelnějších variant, které však taktéž vykouzlí vkusnější vnitřek auta, v němž bude doslova radost cestovat, jak na to?

zobrazit článek >

Které značky a modely aut jsou v Česku nejprodávanější?

Není tajemstvím, že Češi milují škodovky. Auta značky s českými kořeny jsou doslova na každém rohu. Které další automobilky a modely mají na našem trhu zastání? Podívejte se na žebříček deseti nejprodávanějších automobilových značek a vozů v České republice.

zobrazit článek >