aktuálně: 1755 uzavírek, 36 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Pomohou kamionům zimní pneumatiky?

15. listopadu 2007

Velmi často se v období zimních měsíců setkáváme na cestách s tím, že kamiony uvíznou v kopcích a nemohou jej se svým těžkým nákladem na sněhu zdolat. Mnozí řidiči pak zůstanou stát za nimi a nadávají na to, proč si řidiči kamiónů nepořídí zimní pneumatiky.

Ovšem já se ptám... Pomohly by jim v kopcích zimní pneumatiky? Vždyť i osobní automobil, který je na zimních pneumatikách a v kopci se zastaví, má již značné problémy, aby se rozjel. Pokud je cesta namrzlá a navíc je na ní uježděný sníh, pak je to bez pomoci věc takřka nemožná.

Navíc věc má mnohem více aspektů, než by se na první pohled mohlo zdát. Jezdí tedy kamiony po Evropě i v zimě na letních pneumatikách? Nejezdí... Letní pneumatiky pro kamiony totiž nejsou, existují pouze pneumatiky univerzální, jejichž směs je přizpůsobena našim klimatickým podmínkám.

Pokud má tedy řidič na svém kamionu pneumatiku novou, má mnohem větší šanci, že v zimě nikde neuvízne. Také v tom je ale rozdíl. Stačí mu totiž mít záběrové pneumatiky na hnaných nápravách. Na ostatních se pak používají klasické pneumatiky. Na návěsu jsou to návěsové pneumatiky s vodícími drážkami.

A co by se stalo, kdyby se na kamion plně naložený nákladem nasadily pneumatiky z měkké směsi, podobné těm, jaké se používají na osobních vozidlech? Pravděpodobně by shořely během jediné jízdy z Prahy do Brna...

Richard Vlček ; Zakruta.CZ

Další články

Možné problémy při sjednávání povinného ručení

Povinné ručení je základem drtivé většiny vozidel. Zřízení tohoto pojištění je úzce svázáno s nákupem nového vozu, občas se ale vyplatí změnit povinné ručení i pro stávající vůz. Jaké nástrahy Vás mohou při sjednávání nového povinného ručení potkat?

zobrazit článek >

Jak se nenechat podvést při koupi ojetého vozu?

Může se zdát, že koupě ojetého automobilu je snadná a jednoduchá. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o velký obnos peněz, tak byste správný výběr neměli podcenit. Vyhnete se tak “pokladničce” a jiným problémům v budoucnosti.

zobrazit článek >

13 situací, ve kterých vás povinné ručení neochrání

Povinné ručení chrání řidiče, který způsobil nehodu, před vysokými náhradami škod za zničený majetek nebo podlomené zdraví ostatních účastníků. V některých případech však pojišťovna mnohdy milionové plnění nevyplatí – proč?

zobrazit článek >