V letošním roce bude v Chorvatsku vykonávat službu 52 zahraničních policistů a 8 policistů z Interpolu. Svým krajanům letos poprvé budou pomáhat i policisté z Polska a Bavorska. Čeští policisté budou umístěni v Omiši ve Splitsko-dalmatském regionu a letos nově i v Šibeniku v Šibensko-kninském regionu. Službu v Chorvatsku nastoupí 1. července. Do konce prázdnin se bude střídat 16 policistů a policistek ve čtyřech turnusech, vždy po dvou v jednotlivém regionu.
Policisté budou opět pomáhat turistům v Chorvatsku. V roce 2009 působilo v Chorvatsku celkem 42 zahraničních policistů z Německa, Rakouska, Francie, Maďarska, Slovenska a České republiky a poprvé i 9 zástupců Interpolu. Jejich hlavním úkolem byla podpora velitelských a koordinačních center zejména zajišťováním rychlé a přesné výměny informací.
Účast zahraničních policistů v Chorvatsku vychází z Memoranda, které podepsali zástupci jednotlivých zemí v závěru 5. mezinárodní konference k zajištění bezpečnosti zahraničních turistů na území Chorvatské republiky v letní turistické sezóně 2010, která se uskutečnila ve druhé polovině května. Českou policii na této konferenci zastupoval náměstek policejního prezidenta pro vnější službu plk. Mgr. Ing. Ivan Bílek, který memorandum podepsal za českou stranu.
Na konferenci mimo jiné zaznělo, že chorvatská policie již pět let praktikuje novou formu spolupráce, spočívající ve vysílání zahraničních policistů k výkonu služby na chorvatské pobřeží. Zpočátku se této spolupráce zúčastnili pouze policisté z Maďarska, ale v roce 2008 byli vysláni již také policisté z Rakouska, Francie, Slovenska a České republiky. Ústy generálního ředitele chorvatské policie Olivera Grbiče bylo zdůrazněno, že prioritou je pro ně bezpečnost turistů.
Zástupci jednotlivých zemí hovořili o zkušenostech s touto formou spolupráce. Působení zahraničních policistů bylo ve všech zemích velice kladně hodnoceno nejen turisty, ale i sdělovacími prostředky a vládami jednotlivých zemí.
Sedíte celé dny v kanceláři a se rozhodli jste se pojmout letošní dovolenou trošku aktivněji?
zobrazit článek >Stejně, jako se dá interiér auta upravit dražšími položkami, jako jsou nové potahy sedadel, se nabízí i několik cenově přijatelnějších variant, které však taktéž vykouzlí vkusnější vnitřek auta, v němž bude doslova radost cestovat, jak na to?
zobrazit článek >Není tajemstvím, že Češi milují škodovky. Auta značky s českými kořeny jsou doslova na každém rohu. Které další automobilky a modely mají na našem trhu zastání? Podívejte se na žebříček deseti nejprodávanějších automobilových značek a vozů v České republice.
zobrazit článek >Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.