aktuálně: 41 uzavírek, 25 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Jakou vybrat navigaci do auta?

23. října 2007

Navigačních přístrojů do automobilů je v dnešní době na trhu značný počet. Jak si tedy vybrat ten, který Vám bude nejvíce vyhovovat? Odpověď na tuto otázku by Vám měly přinést následující věty.

Tak jako i v jiných odvětvích elektrotechnického průmyslu, existuje i v navigacích poměrně rozsáhlý počet výrobců. Pro nováčka v této oblasti může být poměrně složité se mezi nimi zorientovat, zejména z toho důvodu, že téměř ve všech případech nejde o výrobce „giganty“, kteří vyrábějí téměř vše (od mikrofonu až po domácí kino), ale spíše o výrobce specificky zaměřené.

Nicméně není třeba se bát, stačí projít pár diskusních fór, tématicky zaměřených internetových stránek a zcela jistě zjistíte, kterým výrobcům „věřit“, či nikoli. Ze zkušeností ale víme, že přístroje, které nabízejí jen některé „supermarkety“ (a to ještě za zcela neuvěřitelné ceny) nejspíše nebudou na tak vysoké úrovni jedná-li se o podporu, servis, dohratelné podrobnější mapy apod.

Nyní už můžeme přistoupit k jednotlivým parametrům a popisům, čemu se při rozhodování vyvarovat, na co dát pozor, co mohou některé přístroje nabídnout navíc apod.

Hlasová navigace - dnes již téměř všechny přístroje navigují kombinovaně, tzn. pomocí grafiky na displeji a pomocí doprovodné hlasové navigace.

Předehrané mapy v přístroji - zcela zásadní parametr pro rozhodování. Jde o to, že při výběru musíte mít jasno, ve kterých státech budete navigaci využívat a jak podrobné mapy při tom budete potřebovat. Existuje totiž nespočet map, které lze do některých typů GPS navigace do auta dohrávat, ale jejich dodatečné pořízení může zvýšit cenu přístroje i o několik tisíc. Z toho důvodu je lépe zainvestovat do navigace s kompletní předehranou podrobnou mapou celé Západní Evropy (čistě autorův subjektivní názor), nežli mapy dokupovat. Ceny těchto map se také odvíjejí od jejich podrobnosti. Na tento fakt dávejte při výběru obzvláště pozor – existují mapy s podrobností na dálnice a silnice I. třídy, mapy s podrobností na uliční síť ve městech i z názvy ulic, mapy pro turistiku (ekvivalenty papírových turistických map), a mnoho dalších map. Na základě podrobnosti map Vás poté přístroj navede z konkrétního místa na místo určení.

Podpora češtiny - v dnešní době je vyjímkou spíše GPS navigace bez podpory češtiny, ale stále je vhodné se před samotnou koupí o tomto faktu ujistit. (Čeština v přístrojích znamená, že nabídkové menu a hlasová navigace umí česky.)

Paměťové médium GPS přístroje - pro automobilovou navigaci existují přístroje na paměťové karty, nebo s vestavěným HardDiskem. Paměťové médium v přístroji se využívá pro dohrávání map, uživatelských dat apod. Zde je potřeba opět vybírat pečlivě, neboť některé přístroje pracují s paměťovými kartami konkrétního výrobce a jejich dokoupení může stát značný obnos. Také je potřeba dbát na to, aby Vám na paměťové médium vešly všechny mapy, které budete potřebovat.

Display - tato část navigace je tou částí nejdůležitější. Naštěstí jsou již v dnešní době veškeré větší rozdíly (čitelnost, velikost, typ) vyrovnány. Dotykové displeje jsou pravidlem. Pokud se jedná o zobrazování mapy - zde je pravidlem 3D zobrazení (z nadhledu je situace lépe představitelná).

-ric- ; Internet

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >