aktuálně: 41 uzavírek, 1 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Ministerstvo dopravy spouští nový web - www.vymentesiridicak.cz

12. října 2007

Ministerstvo dopravy dnes spustilo speciální internetové stránky, kde veřejnost nalezne informace týkající se výměny řidičských průkazů. Start nových internetových stránek je součástí dlouhodobě probíhající komunikace ministerstva o tomto tématu.

Internetové stránky se zabývají výhradně výměnou řidičských průkazů a jsou dostupné na adrese www.vymentesiridicak.cz.

Veřejnost bude o výměně řidičských průkazů, resp. o nových internetových stránkách informována rovněž prostřednictvím spotů, které probíhají v době ranního dopravního zpravodajství v televizi Nova, a to od dnešního dne až do 7. prosince.

Centrální registr řidičů eviduje k dnešnímu dni přibližně 780 tisíc řidičských průkazů, které musí řidiči vyměnit do konce letošního roku.

Dle statistik z minulého týdne je zřejmé, že si lidé již začali uvědomovat význam včasné výměny řidičských průkazů. Pro nás je to velmi důležitý signál a pevně věřím, že to bude motivací i pro další řidiče. Nicméně výměna řidičských průkazů neprobíhá ještě stále takovým tempem, jak by měla. Někteří lidé nechávají vše na poslední chvíli a neuvědomují si, že na konci roku nestihnou svou zákonnou povinnost splnit,“ říká Karel Hanzelka, tiskový mluvčí ministerstva dopravy. Aby proběhla kontinuální výměna všech řidičských průkazů, bylo by nutné provést každý týden více než 65 tisíc výměn.

Na nových internetových stránkách www.vymentesiridicak.cz mohou získat lidé informace potřebné k výměně řidičského průkazu. „Internetové stránky se věnují pouze problematice výměny řidičských průkazů a tematicky tak doplňují internetové stránky samotného ministerstva dopravy,“ komentuje novou službu pro veřejnost Hanzelka a dodává: „Návštěvníci mohou velmi snadno zjistit, zda právě jejich řidičský průkaz je nutné do konce roku vyměnit.

Stačí pouze vyplnit datum vydání řidičského průkazu a následně se objeví tabulka s datem povinné výměny. Velmi důležitá je rovněž interaktivita nových stránek. V sekci „Kde se ŘP vyměňují“ je zobrazena mapa České republiky a po zvolení požadovaného kraje je návštěvník dotázán na obec, ve které bydlí. Poté je možné jedním kliknutím navštívit internetové stránky daného úřadu, kde si může návštěvník řidičský průkaz vyměnit, popřípadě zjistit otvírací dobu daného úřadu nebo, pokud je služba k dispozici, se přímo objednat na určitý den a hodinu. Neméně zajímavá je sekce „Pošlete to dál“, kde si mohou návštěvníci vytvořit tzv. virtuální řidičský průkaz s libovolnými údaji a fotografií a poté jednoduše odeslat svým známým, kamarádům či rodině.

Nejvíce řidičských průkazů potřebných k výměně do konce letošního roku eviduje ministerstvo dopravy v Praze (169 718 ks - údaj k 5. 10.), nejméně naopak v Karlovarském kraji (22 583 ks - údaj k 5. 10).

Co je nutné k výměně řidičského průkazu:

- Jedna barevná či černobílá průkazová fotografie (35x45 mm)

- Stávající řidičský průkaz

- Občanský průkaz

Vyplnit žádost o výměnu řidičského průkazu – návod na vyplnění žádosti je k dispozici na www.vymentesiridicak.cz, formulář získají řidiči na příslušném obecním úřadu.

Vyřízení žádosti na výměnu starého řidičského průkazu trvá až dvacet dnů, tzn. žádost o vydání nového řidičského průkazu je nutné vyplnit nejpozději na začátku prosince letošního roku.

V případě řidičských průkazů vydaných v období od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, je nutné provést výměnu do 31. prosince 2010. U řidičských průkazů s datem vydání od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004 končí jejich platnost 31. prosince 2013.

-mvdr-

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >