aktuálně: 37 uzavírek, 5 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Znevážení finále historiků Janota - Tenkl

28. listopadu 2011

V pražském hotelu Ambassador nejprve v pátek večer převzali Miroslav Janota a Pavlem Dreslerem Zlatou sponu Federace automobilového sportu AČR za titul mistrů Evropy v automobilových soutěžích historiků a pak si s celým týmem Hájek Historic Czech National Rally užili nádherný víkend v Sosnové u České Lípy na tradičním Global Assistence Setkání mistrů.

V jeho závěru se pak Mirek mohl s vozem Opel Kadett C-GTE radovat z vítězství v kategorii historiků. Finálový soupeř Luboš Tenkl proti němu neodstartoval a fanoušci ho zaslouženě odměnili pořádným pískotem, protože o technický problém evidentně nešlo. Znevážit podobným způsobem nejpopulárnější domácí souboj hvězd automobilového sportu by mu ale projít nemělo ani u pořadatelů. Napříště by se Sosnová bez podobných gest, která nemají se sportem, nic společného, určitě obešla.

Jak už Mirek na sebe prozradil, v roli diváka a mechanika se Setkání mistrů zúčastnil mnohokrát, ale letos se na start v roli jezdce postavil poprvé. „Těšil jsem se moc, ale také jsem nechtěl nic ponechat náhodě, aby to neskončilo ostudou. Příprava byla velká. V Sosnové jsem sice nikdy nezávodil, ale tuhle speciální trať, kde se střídá asfalt se šotolinou, jsem si už pamatoval, a tak jsme podle toho nastavili auto. Úpravami u Tomáše Fuchse prošel i motor, který měl tentokrát osmi ventilovou hlavu, ale byl vyladěn na maximum. S Opelem jsem byl opět maximálně spokojený,“ poznamenal Mirek, který si společně s partnery týmu a přáteli, které povozil ve třech rundách rozjížděk, užil už sobotu.

„Šlo o to poděkovat všem v čele s agenturou Hájek Reklama, za podporu, která nám pomohla získat titul mistrů Evropy. Svezl jsem snad třicet lidí, ale bylo to krásné. Večer jsme pak poseděli, přišla za námi spousta lidí. A sluší se proto poděkovat i pořadatelům Setkání mistrů, je to nádherná akce, při které se setkáte s lidmi, které jste třeba rok neviděli, protože jedou rallycross, ale máte si o čem povídat,“ řekl Mirek.

O tom, že podobné show pro diváky miluje, pak Mirek dokázal na paralelní trati Racing Arény v neděli při vlastním závodě Setkání mistrů. V první jízdě skupiny Rally-HA porazil podle očekávání Jirku Petráška s Opelem Ascona, pak měl přijít souboj se Zdeňkem Tichým, ale toho nahradil Jiří Vlček s Peugeotem. Mirek i tuto jízdu vyhrál a probojoval se do finále.

„Mám tyhle show rád a v Sosnové se mi okruh hodně líbil. Navíc trať po sobotních trénincích byla vyčištěná a hezky se na ní jelo. Neustále jsem zrychloval. Proti Petráškově Asconě jsme na tom byli výkonem motoru lépe a to se potvrdilo i v samotné jízdě. Fanouškům jsme ale chtěli nabídnout i něco víc, a tak jsme se už před startem domluvili, že před hlavní tribunou uděláme kolečko. Show musí být. Sklidili jsme aplaus. Napínavé to bylo proti Jiřímu Vlčkovi, protože jsem musel jet opravdu naplno. O to víc jsem se samozřejmě těšil na finále s Lubošem Tenklem, u kterého jsem dřív pracoval jako mechanik. Bylo to zdravě vyhecované, myslím si, že to cítili i diváci.“

V souboji s Lubošem Tenklem byl sice Miroslav Janota už předem favoritem, v rozjížďkách soupeř s výrazně silnějším a mladším vozem BMW zaostal o bezmála dvě sekundy, ale stejně byl tenhle souboj diváckým tahákem. Jenže místo bitvy na trati, přišlo zklamání. „Soupeř z neznámých příčin do finále neodstartoval. Autu ale zřejmě nic nebylo, a pokud mělo jít o nějaké gesto, tak to do sportu nepatří. Pískot z tribun také jasně prozrazoval, co si o tom všichni myslí. Já ale jel finálovou jízdu dál naplno a byl jsem ještě o sekundu rychlejší než předtím. Nechtěl jsem fanoušky zklamat a potlesk na stupních vítězů, i když jsem tam opět stál sám, byl pro mne i celý náš tým krásnou odměnou,“ dodal Miroslav Janota.

Roztrpčený byl jednání Luboše Tenkla o to víc Ctirad Hájek: „Před třemi lety jsme s Mirkem z jeho týmu Radotín Kart Centrum odešli, ale to snad by nemělo být důvodem, aby tady, při Setkání mistrů, kdy fanoušci přišli na atraktivní souboje, předváděl podobná gesta a celou nádherně připravenou akci znevážil svým chováním. Mě sice nezklamal, ale fanoušky určitě, a nevím, jestli mu někdy vůbec tohle odpustí. Nám ale radost z úspěšné sezony pokazit nemohl. Máme za sebou krásný rok, plný nezapomenutelných zážitků a úspěchů. Proto musím ještě jednou našemu týmu poděkovat za odvedenou precizní práci. Zapomenout nemohu ani na naše partnery v čele se společností Opel a Andrejem Barčákem, bez kterých bychom na titul mistra Evropy nemohli ani pomyslet. A také velký dík míří k našim fanouškům, kteří nám pomáhali na soutěžích doma i v zahraničí,“ dodal Ctirad Hájek.

Pavla Dreslera, který se o víkendu ujal role manažera týmu, na místě spolujezdce vystřídala Laura Hájková. Dcera šéfa týmu jezdí okruhové závody, a tak si konečně chtěla vyzkoušet i atmosféru v rallyovém voze. A její dojmy? „Musím Mirkovi moc poděkovat za to, že mě vedle sebe pustil. V soutěžním autě jsem jela poprvé, a i když to nebyla klasická rally, stálo to za to. Z okruhů jsem zvyklá na rychlou, ale celkem klidnou jízdu. Proto pilotovi musím složit velkou poklonu. Co on s Opelem dělal na asfaltu i šotolině, bylo neuvěřitelné a vůbec nechápu, jak může auto přežít klasickou soutěž. Smekám. Záhadou mi je i to, že spolujezdec stačí číst rozpis a ještě ví, kde je. A to ani moc nechci mluvit o tom, jak jsem se po těch pár kolech cítila rozlámaná. Klukům tohle závodění nezávidím, ale je to adrenalin.“

Goodwill Media

Další články

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >

Co byste měli vědět o pneumatikách Bridgestone a proč jsou skvělou volbou?

Bridgestone, světový lídr v produkci pneumatik, nabízí špičkovou technologii a inovace v rámci pneu pro osobní vozy, SUV a 4x4. Tady se podíváme na to co je značka Bridgestone vlastně zač, jaké pneu nabízí a co za výhody přináší řidičům, kteří hledají spolehlivost, bezpečnost a výkon.

zobrazit článek >