Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Budějovické výstaviště opět ožije motory

3. dubna 2008

V loňském roce se to osvědčilo. Na českobudějovické Výstaviště přivedla Rallye Český Krumlov spousty diváků - tak proč to nezopakovat? I letos se areál, který se nejvíc proslavil výstavou Země živitelka, stane druhým centrem jihočeské soutěže.

Po oba soutěžní dny, v pátek 2. a sobotu 3. května, tu všechny zúčastněné týmy Mediasport Mezinárodního mistrovství ČR v rallye, Mistrovství ČR historických automobilů i přehlídky LegendShow, získají pohodlný a prostorný azyl. Samozřejmě také diváci, novináři a činovníci rallye, pro něž bude rovněž připraven odpovídající servis.

Tím nejpodstatnějším, co Výstaviště soutěži přináší, je centrální servisní parkoviště pro všechny soutěžící a hlavně divácké superspeciálky po místních komunikacích.

Týmy zde získávají skvěle vybavený servis s dostatkem možností občerstvení, hygienických zařízení i snazší noční ostrahou techniky, která tu z pátku na sobotu přenocuje. Mechanici a doprovody vůbec mají podobné prostory hodně rádi, Mohou sledovat své vozy a jezdce přímo na trati, což většinou nebývá možné. V České Krumlově je program postavený tak, že po průjezdu superspeciálkou následuje vždycky přeskupení a zbývá dost času na přípravu technického zázemí, než soutěžní vůz „odstojí“ čas přeskupení a dojede na servisní stání.

Příznivou zprávu máme i pro diváky: pokud to nejsou ti úplně nejskalnější, kteří prostě klasické erzety v přírodě nemohou vynechat, úplně si Výstavištěm vystačí po oba dny. Pavilon Z v severní části areálu se opět promění na centrum, kde budou k dispozici aktuální výsledky, najdou tady výstavu zajímavých automobilů a další doprovodný program dotvořený i díky spolupráci s Mediasportem. Chybět nebudou samozřejmě ani průběžně dodávané on-board záběry z rychlostních zkoušek z vozidel nejzajímavějších posádek. V pavilonu Z a jeho okolí bude dostatek příležitostí se najíst a napít, ani zbytek rodiny, který třeba rallye právě nebaví, nepřijde zkrátka. Z Krumlova se sem přestěhuje také tiskové středisko, všichni novináři tu budou mít informační servis z první ruky.

Zajímavý program připravili pořadatelé z ČK motorsport a ÚAMK Rallye Český Krumlov pro návštěvníky výstaviště už na pátek odpoledne a večer i na sobotu kolem poledne. Kdo nebude chtít trávit páteční večer v lesích, může být na výstavišti v doprovodu soutěžních aut už třeba od osmnácté hodiny. Uvidí doprovodný program a od 18:50 superspeciálku s navazující kontrolou seskupení a dvacetiminutovým servisem. Sotva z něj odjede poslední auto, už se budeme pomalu připravovat zase na příjezd těch prvních. Ti tady pak absolvují závěrečný noční pětačtyřicetiminutový servis. Ten bývá vždycky velmi zajímavý, protože je v něm čas i na větší opravy a nutnou nebo preventivní výměnu velkých součástí, například převodovek. Co může být v tuto dobu zajímavější než souboj zručnosti mechaniků s časem?

V podobném duchu je připravená i sobota. Dopoledne opanují výstaviště legendární soutěžní automobily minulosti, které vloni doslova diváky nadchly. Italští piloti vozů Lancia Stratos, Lancia 037 Rally a dalších, kroužily neúnavně, takže je pořadatelé museli z trati s nasazením vlastních životů doslova zahánět, aby uvolnili prostor další superspeciálce. Letos je pro diváky připravena i lahůdka v podobě losování vstupenek, ti šťastní se budou moci do lancií posadit a po boku jejich majitelů nějaké to kolečko odkroužit.

Historii přibližně v 11:30 hodin vystřídá současnost. Znovu se pojede superspeciálka, v jejímž závěru vyjedou i historické vozy soutěžící v rámci svých mistrovství. Na superspeciálku naváže znovu krátký dvacetiminutový servis, po kterém již mistrovské vozy výstaviště definitivně opustí. Program ale bude pokračovat, včetně dalšího představení legend na trati zkoušky.

Vladimír Dolejš

Další články

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >

Do kdy platí povinné ručení původního majitele, když kupujete ojetý vůz?

Při koupi nového vozu nemá auto ještě žádné povinné ručení - a vy jej musíte mít sjednáno nejpozději minutu před tím, než s vozem z autosalonu odjedete. Ale jak je to v případě, že kupujete auto ojeté, které zatím ještě má původního majitele? Kdy nejpozději musí nastoupit vaše povinné ručení? Je to celkem snadné, v této situaci totiž platí jediné pravidlo.

zobrazit článek >

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >