aktuálně: 53 uzavírek, 5 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Kresta s Grossem na dohled českého titulu

31. srpna 2011

Barum Czech Rally Zlín potvrdila všechny předpoklady. Nabídla dramatickou bitvu špičky IRC a také souboje o domácí body v rámci předposledního závodu Mediasport MMČR 2011. Posádka ADELL MOGUL Racing Teamu Roman Kresta - Petr Gross obsadila osmé místo absolutně a druhé v hodnocení českého šampionátu za vítězem Janem Kopeckým.

Prioritou Romana Kresty před startem zlínské soutěže byl jednoznačně zisk bodů do českého šampionátu, kde mu patřila vedoucí příčka. To potvrdil i úvod závodu, kdy se dvojice ADELL MOGUL Racing Teamu sice musela v českém měřítku sklonit před Kopeckým, ale držela za zády své úhlavní protivníky v boji o domácí titul Valouška a Pecha. Valoušek navíc v průběhu RZ3 Pindula havaroval. Kresta však neměl na růžích ustláno. Při průjezdu Semetínem (RZ5) ho zpomalil defekt. Ztráta 1:22 minuty znamenala až 64. čas a propad na 15. příčku absolutní klasifikace.

Kresta s Grossem však při druhých průjezdech ani jednou nechyběli v desítce nejrychlejších a brzy se vrátili do první desítky absolutní klasifikace a na druhou příčku českého hodnocení, ve kterém už chyběl rovněž Pech. Za této situace si dvojice ADELL MOGUL Racing Teamu uvědomila své priority. Tou určitě nebylo výsledkové maximum v absolutním pořadí, ale zejména vidina udržení vedoucího postavení v českém šampionátu. To se i díky zisku bonusových bodů za druhá místa v obou etapách podařilo. Na vítěze barumky Jana Kopeckého má dvacetibodový náskok. Pokud se však tovární jezdec Škody nepředstaví při Rally Příbram (termínová kolize s podnikem IRC Rally San Remo), Roman Kresta se bude moci radovat z pátého českého titulu už před startem.

„Barumka začala přesně, jak jsme předpokládali. Špička IRC a zejména tovární škodovky nastoupily ve velkém stylu, jejich tempo bylo neskutečné. S Petrem jsme do závodu šli s tím, že v úvodu nasadíme určité tempo a podle vývoje na to budeme reagovat. Z pohledu českého šampionátu se to pro nás vyvinulo příznivě až nečekaně rychle. Pecha zradila technika, už do soboty šel s citelnou penalizací a následně odstoupil. Valoušek havaroval při prvním průjezdu Pinduli.“

„Ač jsem to nikomu nepřál, rázem jsme byli v roli, že nám stačí závod v klidu dokončit. To se mi osobně moc nezamlouvalo, ale nemělo smysl riskovat, hnát se za absolutním umístěním o jednu dvě příčky lepším. Asi by to nebyl problém, svou roli však sehrál defekt na Semetíně, jenž nás stál téměř 1,5 minuty. Vše bylo moje rozhodnutí, vůči týmu, mechanikům a hlavně partnerům je zisk domácího titulu jasná priorita.“

„Barum rally tak pro nás dopadla velmi dobře, dojeli jsme v českém mistráku druzí za Honzou Kopeckým. Musím však uznat, že absolvovat celý závod v jejich tempu by byl z naší strany risk, který bychom si nemohli dovolit. Duel na špici ještě v závěru gradoval, proto musím smeknout klobouk před jejich výkony. Škoda si ve Zlíně udělala vlastní závod, obsadila kompletní stupně vítězů a také další fabie se objevily na dobrém umístění.“

„Výsledkem na barumce jsme udělali velmi podstatný krok k titulu, i když vše je prozatím matematická kalkulace a uvidíme, jak vše v Příbrami dopadne.

Při zlínském závodě panovala nádherná atmosféra, něco podobného jsme kolem tratí deset let neviděl. Fanouškům patří velký dík. Troufnu si tvrdit, že to definitivně zastínilo konec éry WRC. Soutěž se posunula hodně nahoru, má obrovskou prestiž. Ve Zlíně se schází hvězdná konkurence a náročnost zlínského závodu si nezadá s žádným podnikem podobného významu,“ komentoval průběh Barum Czech Rally Zlín Roman Kresta.

Stav MMČR 2011 (6/7): 1. Kresta 170, 2. Kopecký 150, 3. Valoušek 116, 4. Pech 86, 5. Arazim 76, 6. Odložilík 53

„Určitě by bylo zajímavější, kdyby Roman s Petrem porazili domácí konkurenci v přímém souboji, ale vývoj soutěže se odvíjel jiným směrem. Za vzniklé situace dala posádka ADELL MOGUL racing teamu přednost přiblížení se k letošnímu cíli - zisku titulu MMČR - na úkor bojů v absolutním pořadí. Kluci jeli v klidu, soustředili se na zisk mistrovských bodů a z našeho pohledu jsme s konečným výsledkem Barum rally maximálně spokojeni,“ zhodnotil průběh Barum rally Petr Zámečník, majitel společnosti ADELL Trading.

„Posádku Roman Kresta - Petr Gross nečekal vůbec snadný závod. Osobně jsem přesvědčen, že v silné konkurenci podala ten nejlepší výkon. I po barumce má velmi solidní pozici v českém mistrovství, je jen krůček od mistrovského titulu a bude skvěle připravena na poslední boje o čelní příčku v Příbrami. Jsem rád, že přízeň Romana Kresty a jeho týmu náleží značce MOGUL,“ doplnil Jan Řihák, obchodní ředitel PARAMO, a.s.

-pr-

Další články

Které značky a modely aut jsou v Česku nejprodávanější?

Není tajemstvím, že Češi milují škodovky. Auta značky s českými kořeny jsou doslova na každém rohu. Které další automobilky a modely mají na našem trhu zastání? Podívejte se na žebříček deseti nejprodávanějších automobilových značek a vozů v České republice.

zobrazit článek >

10 rad, jak posílit imunitu na cestách a co nesmí chybět v autolékárničce

Chystáte se na delší cestu autem? Plánujete například dovolenou s dětmi u moře v Chorvatsku a vydáváte se po vlastní ose? Nezapomeňte si s sebou do auta přibalit cestovní lékárničku, která bude obsahovat vše, co by se vám mohlo během cesty a následné dovolené hodit. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam věcí, co by v ní neměly chybět.

zobrazit článek >

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >