aktuálně: 50 uzavírek, 14 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Trať Vysočiny letos čítá devět "erzet"

15. července 2011

Zdá se, že přestože počasí závodníky trochu potrápí v průběhu seznamovacích jízd, samotná Rally Vysočina by se ale opět měla odehrát v pravém letním počasí. Ve středu byla odhalena i mapa soutěže, která odstartuje v sobotu 16.7. a všechny důležité informace k ní je možné nalézt na stránkách www.rallyvysocina.com.

Již jen desítky hodin nás dělí od startu letošního ročníku Rally Vysočina. Posádky se chystají na zahájení seznamovacích jízd, diváci spřádají plány pro nashromáždění co největšího množství zážitků, pokusme se jim tedy všem pomoci a představme trať letošního ročníku soutěže.

Centrum Rally Vysočina se letos přesunulo do Českého Rudolce, který bude soutěží vpravdě žít. A to natolik, že kromě startu a cíle soutěže se přímo na okraji obce nachází i cíl jedné z rychlostních zkoušek. Diváci tak budou mít možnost své favority pozdravit na slavnostní startovní rampě (ze které první vůz odjede na trať přesně v 9 hodin ráno), a pak jim dojít fandit přímo do míst, kde budou zápolit s nástrahami tratě a s časomírou. No a pokud budou posádky v tomto zápase úspěšné, opět budou moci být odměněny svými fanoušky, kteří bez problémů dojdou i pěšky k rampě cílové, kde budou před 17.hodinou první vozy očekávány. Dojdou-li pak závodníci ocenění cennými poháry, i k místu jejich předávání to bude, coby kamenem dohodil. Bude se totiž konat opět v Českém Rudolci, konkrétně od 19. hodiny v místním kulturním domě.

Co se týče míst zápolení o vteřiny, tedy rychlostních zkoušek, ty jsou letos na trati připraveny tři různé. Vesměs vycházejí z těch loňských, které prošly určitými úpravami, na každé z nich pak čekají posádky tři průjezdy. RZ 1,4,7 „Radíkov“ je ze všech nejkratší a v každé sekci bude působit tak trochu jako zahřívací. Startuje nedaleko Markvarce a hned blizoučko za startem čeká na diváky levé odbočení, kde budou moci sledovat, zda některou z posádek nevytrestají málo zahřáté pneumatiky obávaným „kouzlem první zatáčky“. Poté je zkouška vedena přes Horní Radíkov do obce, podle které je zkouška pojmenována. Tam budou moci fanoušci pozdravit své oblíbence v pravém odbočení na konci obce, ze kterého se soutěžní vozy vydají do cíle umístěného na konci obce Nový svět.

Rychlostní zkouška 2,5,8 „Klenová“ startuje pod kopcem Vysoký Kámen, probíhá obcí Kaproun (proslavenou také českým velikánem Járou Cimrmanem), za Kaprounem lze sledovat soutěžní vozy v blízkosti levého odbočení na křižovatce. Brzy poté se soutěžní vozy zanoří do lesa, který opět na chvíli opustí u odbočení nedaleko Rožnova, které bude jistě také bohatě navštívené fanoušky. Z něj už závodníky trasa dovede až do cíle, který je situován nedaleko Matějovce. Závěrečný test každé sekce (RZ 3,6,9 „Stálkov“) startuje za stejnojmennou obcí a svých necelých šest kilometrů rozvine po silnici k Českému Rudolci, kde diváci mohou soutěžící vidět jednak na křižovatce u Stoječína, kde bude připraven zajímavý průjezd retardérem, jednak v pravém odbočení na okraji Českého Rudolce, nedaleko před cílem rychlostní zkoušky. Poté se posádky vypraví za svými mechaniky do areálu firmy Wotan Forest do Slavonic, kde se nachází servisní zóna, no a až tato kolečka po České Kanadě zvládnou tři, čeká je v Českém Rudolci vytoužená cílová rampa.

Celkem má trať letošní Rally Vysočina délku 186,37 km, přičemž přes 71 km z toho činí celková délka rychlostních zkoušek. „Vzali jsme za základ loňskou trať a snažili jsme se jí trochu optimalizovat,“ říká k tomu ředitel soutěže Petr Tušer. „Z rychlostních zkoušek jsme většinu ponechali a ještě se je pokusili trochu vylepšit, centrum soutěže se k nim posunulo tak blízko, že lze z rampy dojít k závodní trati i pěšky. Servisní areál se nachází ve Slavonicích, přičemž právě cesta k němu je jedinou odbočkou z velmi kompaktní oblasti, kde se soutěže pojede. Doufáme, že se takovýto formát soutěže ukáže jako vyhovující a že účastníci se budou dobře bavit. A to jak při závodech, tak i na slavnostním vyhlášení a zábavě, která bude bezprostředně po něm v Českém Rudolci následovat.“

Karel Špaček

Další články

Autocamping Rozkoš je i letos vzorně připraven pro hosty

V anketě o 20 nejlepších kempů Česka a Slovenska pro rok 2023, které zveřejnil web kempy-chaty.cz, se ATC Rozkoš umístil v polovině TOP 20. Pořadí určila spokojenost hostů, o kterou se s webem podělili.

zobrazit článek >

Celoroční pneumatiky: Jak poznat, že jsou v pořádku a na co si dát pozor

Měníte dvakrát do roka pneumatiky u svého automobilu nebo spoléháte na pneumatiky celoroční? Jaké výhody přinášejí celoroční pneumatiky, jak poznat, že jsou stále v dobrém stavu a na co si dát pozor?

zobrazit článek >

5 důvodů, proč si vybrat ojetý vůz z programu Škoda Plus

Přemýšlíme o koupi ojetého vozu a honí se vám hlavou otázky jako: Jaký vůz si vybrat? Jaká značka je nejspolehlivější? A kde vzít jistotu, že vybrané auto není kradené a je v dobrém technickém stavu? Jedním z nejlepších možných řešení je sáhnout po certifikovaném ojetém automobilu z programu Škoda Plus. V tomto článku se podíváme na 5 pádných důvodů, proč si vybrat pro ojeté vozy Škoda z programu Škoda Plus.

zobrazit článek >