aktuálně: 37 uzavírek, 1 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Prokop s Tománkem: Sardinie už bude 'bez rukavic'

2. května 2011

Mistrovství světa v rally kategorie SWRC, které má za sebou úvodní dva zámořské podniky (Mexico a Jordánsko) dorazilo na starý kontinent. A zde končí veškerá taktika podřízená povinnosti absolvovat jeden ze vzdálených závodů.

Většina hlavních adeptů na letošní titul ve druhé nejprestižnější třídě světové rally se začne počínaje příštím víkendem střetávat v přímých soubojích o vteřinky na evropských tratích. Vítěz letošního Dakaru a horký kandidát na tovární angažmá v případě vstupu VW do WRC Nasser Al-Attiyah, rychlý Nor Brynildsen, překvapivý vítěz Jordánské rally Bernardo Sousa a největší favorit letošního SWRC disponující tovární technikou Škoda Fabia S2000 Fin Juho Hanninen. Hlavně s těmito rychlíky se bude v následujících podnicích měřit posádka Czech Ford National Teamu Martin Prokop - Jan Tománek a jejich Ford Fiesta S2000 v typických českých barvách.

Po zámořských podnicích se do čela průběžného pořadí vyhoupnul talentovaný mladičký Estonec Karl Kruuda, který absolvoval oba dosavadní podniky a v obou bodoval. Martin Prokop se díky vítězství v Mexiku dělí o druhý post s Bernardem Sousou. Překvapením je čistá nula na kontě velmi rychlého Al-Attiyaha, kterého připravila o vítězství v Mexiku přísná diskvalifikace a jeho jordánskou spanilou jízdu zastavila technická závada.

Největší uchazeči o titul vstoupí v pátek 6.5. do pomyslného ringu vytyčeného tratí o celkové délce 1247 kilometrů, ze které je 365 km rychlostních testů na místy rychlých, místy rozbitých a členitých, ale na každém svém metru nesmírně náročných a záludných šotolinových cestách vnitrozemím krásného středomořského ostrova. „Rally Sardinie patří mezi mé oblíbené závody. Trať je nesmírně náročná, často střídá svůj charakter, každý pilot si musí při seznamovacích jízdách velmi pečlivě uvážit, kde v závodě bude muset jet úplně naplno a kde trošku víc myslet na techniku,“ těší se na nadcházející klání Martin Prokop.

„Je pravda, že právě Sardinií se po zámořských rozcvičkách roztočí kolotoč závodů, ve kterých budeme přímo bojovat se všemi svými největšími soupeři. A určitě budou ty souboje stát za to! Tovární tým Škody bude chtít určitě využít svou materiální převahu a množství natestovaných kilometrů. Al-Attiyah musí mít po dvou smolných závodech jedinou taktiku - vyhrát všechny své další závody. A my ? Chceme uspět v celém šampionátu, takže musíme mít ty nejvyšší ambice v každém jednotlivém závodě !“

V přípravě neponechal Czech Ford National Team nic náhodě. Na tratě kamenitých rychlostních zkoušek vyrazí se speciálem, který prošel velmi důkladnou repasí a v jehož útrobách se bude o patřičnou zvukovou kulisu, ale hlavně výkon starat nový agregát slibující dokonce pár vítaných koní navíc.

Pilot Martin Prokop absolvoval náročné kondiční soustředění pod vedením fyzioterapeuta Martina Janouška . „Hory, sport, jíst, hory, spát, sport, jíst, spát... To je program, který mě dostává do formy nejen fyzicky, ale krásně se člověku vyčistí i hlava! Nemluvě o tom, jak moc se po týdnu šlapání v kopcích na kole těším za volant něčeho, co jede samo !“

A spolujezdec Jan Tománek? Ten už vůbec nezahálel a absolvoval ve Skandinávii velmi prestižní rallyovou školu v roli studenta - jezdce! „Jedním slovem – nádhera! Fantastické tréninkové tratě, odpovídající technika, výborní lektoři. Zážitek, který mi určitě i přes spoustu absolvovaných soutěží hned tak nevymizí,“ říká česká spolujezdecká jednička. Podle neoficiálních informací byl zkušený spolujezdec vyhlášen jedním z nejtalentovanějších jezdců, kteří tuto školu v posledních letech absolvovali. „Nemůžu se přece sám chlubit, ale kdyby si Martin náhodou po vzoru Pettera Sollberga nechal v průběhu závodu vzít řidičák, tasím diplom, hupnu za volant a poslední určitě nebudeme...“ usmívá se Jan Tománek.

Ještě z jednoho důvodu patří Rally Sardegna mezi ty, na které se česká dvojice nejvíce těší – tradiční množství českých příznivců. „Věříme, že si všichni, kdo budou vážit tu dlouhou cestu, závod co nejvíce užijí! Moc si zájmu a podpory vážíme, takže se budeme znovu snažit průběžně informovat ze zákulisí i na Facebooku /Martin Prokop a Jan Tománek/. Určitě uvidíme spoustu českých vlajek a uděláme všechno pro to, aby i ta na naší 'Fióně' byla vidět co nejvíce,“ vzkazují Martin Prokop a Jan Tománek všem sportovním fandům.

19 rychlostních zkoušek Rally Sardegna 2011 je rozděleno do tří etap od pátku 6.5. do neděle 8.5. Do první RZ vyrazí první vůz v pátek v 9 hodin 34 minut.

-pr-

Další články

Autocamping Rozkoš - prožít dovolenou pestře a v pohodě

Pestrost nabídky ubytování, společenských akcí, turistických možností, poznávacích a sportovních výletů včetně krásných cyklotras, ale i klid k odpočinku, to je dnes téměř neodmyslitelná nabídka k prožití hezké dovolené.

zobrazit článek >

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >