aktuálně: 41 uzavírek, 24 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Rally Krkonoše slaví malé jubileum

22. února 2011

Je tomu již pět let, co se v Trutnově - v městě, situovaném v Podkrkonoší - zrodila tehdy ještě malá a velmi rodinná Rally Krkonoše. Jela se jako volný podnik. Pořadatelé si však řekli, že by mohli zvládnout i soutěž zařazenou do některého z vypsaných mistrovství. Letos nás čeká jubilejní pátý ročník.

Automobilové soutěže mají v okolí Trutnova poměrně dlouhou tradici. Pamětníci si jistě vzpomenou na 70. léta a místní Rallye Ida. Po částech současných rychlostních zkoušek Vlčická a Starobucká se kdysi proháněli také účastníci federálního mistrovství v rámci tehdejší Rallye Škoda - dnešní Bohemia, která byla rovněž součástí Mistrovství Evropy jezdců. Trutnovem dokonce projížděla i hvězdicová jízda slavné Rallye Monte Carlo, soutěže Mistrovství světa.

V roce 2007 se rodinný klub HBV Motorsport rozhodl na tuto tradici navázat. V Trutnově a okolí našel nejen dostatek nadšenců z řad fanoušků a bývalých či současných závodníků z různých disciplin, ale také nezbytnou podporu obcí a záštitu silných partnerů. Tím hlavním se stala firma Autostyl Trutnov, dealer vozů značek Škoda, Peugeot a Toyota, která po celou historii Rally Krkonoše poskytuje své cenné zázemí pro potřeby závodu.

Jak již bylo řečeno, první závod byl vyloženě komorní. Na start „zimní soutěže“ bez sněhových bariér se v lednu postavilo pouhých 26 posádek. Byla tu však velmi známá jména: Karel Macek, Jiří Tošovský, Jaroslav Mikulenka, bratři Hejhalové, Iva Víchová či legenda pravidelnosti Ing. Břetislav Šindelář. Trochu nepříjemností způsobily spadané stromy po čtvrtečním náporu orkánu Kyril. Díky nasazení jednotlivých pořadatelských skupin se ale vše stihlo včas zprůjezdnit, aby si v sobotu mohl Tošovský se Slámou dojet pro první vítězství v Rally Krkonoše. Za nimi byl po napínavém souboji Macek těsně před Mikulenkou.

Ozdobou druhé Rally Krkonoše se v roce 2008 stala nádherná Tatra 603 B5. V teplém letním počasí ji doplnil Antonín Tlusťák v rámci testování na belgickou Ypres, jednonohý Francouz Dominique Laurent, Tenkl s BMW M3 nebo vrchař Jaromír Malý, kterému však technická závada neumožnila ani odstartovat. Už představení posádek absolvoval poctivě alespoň pěšky. Nejrychlejší z 55 soutěžících na startu byli Tlusťák se Škaloudem, když v posledním testu konečně předjeli Tošovského. Mezi historiky zvítězil Tenkl a v PoháruˇČR Hendrichovi.

Třetí ročník Rally Krkonoše se uskutečnil v parném počasí na počátku srpna. Poprvé jako součást MČR ve sprintrally a rovnou jako předskokan slavné Barum Rally. To přilákalo loňského mistra ČR ve dvoudenní rally Valouška, spolu s ním dorazili Arazim, Pech, Enge s plynovým Lancerem, po delší pauze také Štolfa, dámy Vykydalová a Daňhelová, v historicích výjimečně odstartoval prioritní jezdec Emil Triner. Do Trutnova poprvé dorazila norská legenda John Haugland. Ze 128 posádek celá řada nezvládla nástrahy náročné trati. Veselo bylo hlavně ve Starých Bukách a na Dvoračce. Nejrychlejší byl Valoušek s Lancerem před Odložilíkem s Puntem a Štěpánkem s Octavií WRC. Historiky ovládl Janota a Pohár ČR Dohnal.

Také loňský ročník Rally Krkonoše - tentokrát závodu předcházejícího Rally Bohemia - byl ve znamení zvučných jmen. Jednoznačně největší hvězdou se stal juniorský mistr světa Martin Prokop s Fiestou S2000. Mezi přihlášenými byl rovněž několikanásobný mistr ČR a účastník MS Roman Kresta, Odložilíkovi, Šimurda, Janota v historickém Opelu pro mistrovství Evropy či Daniel Landa a bavič Igor Drotár. Poslední dva jmenovaní však díky pracovnímu vytížení nemohli odstartovat. Stylem start - cíl zvítězil znovu pod dohledem Johna Hauglanda Martin Prokop a nechal za sebou Krestu i loňského mistra Orsáka a v Čechách po dlouhé době startujícího Martina Semeráda. Dobrý dojem zanechali další dva mistři světa na startu - endurář Michalík a z Ameriky dorazivší hokejista Martin Špaňhel. Nejrychlejším historikem byl již podruhé Janota, Poháru ČR tentokrát dominoval Šimurda před Hendrichem.

Již brzy se přesvědčíme o tom, co přinese jubilejní pátý ročník trutnovské Rally Krkonoše. Buďte u toho s námi!

Pavla Hlavatá

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >