aktuálně: 41 uzavírek, 13 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Zlatý večer motoristického sportu

16. února 2011

Zlatým večerem motoristického sportu v pražském Paláci Žofín vyvrcholily v úterý 15. února 34. ročník ankety Zlatý volant, 5. ročník ankety Zlatá řídítka a 6. ročník soutěže Zlaté oko. Jejich pořadatelem byla opět, ve spolupráci se svými partnery, agentura Sport-Press.

Anketa Zlatý volant určuje na základě hlasování odborných novinářů nejlepší závodníky v jednotlivých disciplínách automobilového sportu za právě skončený kalendářní rok. Mezi okruhovými jezdci ustanovil nový rekord Tomáš Enge, který získal Zlatý volant, dílo turnovského šperkaře Jiřího Urbana, již pojedenácté! V MS vozů GT1 dvakrát zvítězil a celkově byl klasifikován na skvělé páté pozici. Proto i tentokráte odolal náporu mladších konkurentů, reprezentovaných zejména Josefem Králem a Janem Charouzem.

Mezi soutěžáky se o prvenství rozhodovalo mezi dvěma příslušníky nejužší světové špičky Janem Kopeckým a Martinem Prokopem. Více bodů nakonec nasbíral prvně jmenovaný, zejména díky svým prvotřídním výkonům v šampionátu IRC (Intercontinental Rallye Challenge). Pomyslný bronz si zajistil absolutní mistr ČR v rallye Pavel Valoušek.

Když v roce 1996 vznikla kategorie závodů do vrchu, stal se jejím premiérovým vítězem Otakar Krámský. Primát si potom ještě třikrát zopakoval, ovšem na svůj pátý Zlatý volant čekal dlouhých jedenáct let! Plně si ho však zasloužil, vždyť jako jediný z Čechů bral medaili v mistrovství Evropy. Jako druhý se umístil Dan Michl a třetí skončil Milan Svoboda.

Naopak Ondřej Musil je na nejvyšším stupínku nováčkem. Loni vybojoval titul mistra Evropy v autokrosu divize 3A a odsunul díky tomuto jedinečnému výsledku na další místa ostřílené matadory Petra Bartoše a Petra Turka.

Patrik Hájek se v sezoně 2010 několikrát prosadil mezi elitní desítku v prestižních mezinárodních motokárových kláních, což mu vyneslo obhajobu zisku Zlatého volantu z roku 2009 (to se podařilo již jen Engemu). Na žofínské podium ho doprovodil třetí Adam Kout, druhý Zdeněk Gróman se nedostavil.

První dámou našeho motorsportu a držitelkou Ceny Elišky Junkové se stala talentovaná motokáristka Gabriela Jílková. Cenu Jiřího Sedláře pro nejlepšího závodníka do 23 let převzal soutěžní jezdec Jan Černý. Cena rychlosti (Speed Award) připadla Janu Charouzovi, jenž 13. června 2010 absolvoval jeden okruh při čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans průměrem 220,408 km/h. Spolujezdcem roku je Kopeckého navigátor Petr Starý. Do neoficiální Síně slávy byl uveden Břetislav Enge. Stal se držitelem ceny, která nese jméno muže, po jehož boku prožil vrcholné okamžiky své kariéry: Zdeňka Vojtěcha.

Již popáté byli vyhlášeni také nejúspěšnější motocykloví závodníci. Vládcem v jedné stopě byl tentokráte korunován Karel Abraham, desátý v MS silničních motocyklů ve třídě Moto2 a vítěz jedné velké ceny. Za ním se umístili světový šampion ve freestylu Libor Podmol a mistr Evropy dvojic na ploché dráze Aleš Dryml.

Zatímco Podmolem výčet českých motocyklových mistrů světa zatím končí, Antonínem Švábem začíná. V roce 1970 tento čerstvý laureát Ceny Františka Šťastného senzačně porazil sovětskou přesilu ve finále MS na ledové ploché dráze.

Zlaté oko prokázal Lukáš Hynek. Se svým snímkem Wet Race se stal vítězem stejnojmenné soutěže, hledající nejlepší fotografii s tematikou motoristického sportu za rok 2010.

Výsledky 34. ročníku ankety Zlatý volant:

Závody na okruzích (partner Česká pojišťovna)

PozJménoPočet bodů
1. Tomáš Enge 249
2. Josef Král 169
3. Jan Charouz 123
4. Filip Salaquarda 106
5. Petr Fulín 59
6. Tomáš Kostka 50

Automobilové soutěže a vytrvalostní maratony (partner ČP Direct)

PozJménoPočet bodů
1. Jan Kopecký 279
2. Martin Prokop 184
3. Pavel Valoušek 158
4. Václav Pech 110
5. Roman Kresta 64
6. Jan Černý 2

Závody do vrchu (partner Pirelli)

PozJménoPočet bodů
1. Otakar Krámský 152
2. Dan Michl 130
3. Milan Svoboda 118
4. Dušan Nevěřil 47
5. Josef Michl 42
6. Václav Janík 25

Autokros a rallyekros (partner LR Cosmetics)

PozJménoPočet bodů
1. Ondřej Musil 152
2. Petr Bartoš 145
3. Petr Turek 133
4. Václav Fejfar 66
5. Jaroslav Hošek 60
6. Roman Častoral 40
6. Jaroslav Kalný 40

Motokáry (partner DEKRA Automobil)

PozJménoPočet bodů
1. Patrik Hájek 152
2. Zdeněk Gróman 60
3. Adam Kout 55
4. Jan Midrla 47
5. Gabriela Jílková 23
6. Martin Doubek 22

Cena Elišky Junkové (partner Motor Sport Expo)

Jméno
Gabriela Jílková

Cena Jiřího Sedláře (partner Tipsport)

Jméno
Jan Černý

Cena Zdeňka Vojtěcha (partner Svaz českých a moravských výrobních družstev)

Jméno
Břetislav Enge

Spolujezdec roku (partner Rückl Crystal)

Jméno
Petr Starý

Cena rychlosti (Speed Award) (partner Klub motoristických novinářů)

Jméno
Jan Charouz

Výsledky 5. ročníku ankety Zlatá řídítka (partneři : LR Cosmetics, Castrol

a Sport-Press)

PozJménoPočet bodů
1. Karel Abraham 190
2. Libor Podmol 166
3. Aleš Dryml 62
4. Martin Žerava 46
5. Jakub Smrž 45
6. Jakub Kornfeil 36

Cena Františka Šťastného (partner Auto Jarov)

Jméno
Antonín Šváb
-pr-

Další články

Škoda Fabia: Nejmenší, ale ne malá

V Mladé Boleslavi sjíždí z výrobních pásů již čtvrtá generace oblíbené Škody Fabia. Jaká je?

zobrazit článek >

Je vám dodávka málo a náklaďák moc? Řešením se jmenuje Piaggio Porter

Také máte italskou značku Piaggio spojenou zejména s Vespou a podobnými malými motocykly? Tak to byste měli vědět, že vyrábí i užitková vozidla.

zobrazit článek >

Pojedete autem na lyže? Zvažte havarijní pojištění

Sníh padá, ubytování je rezervované, vybavení sbalené, auto připravené. Mysleli jste ale opravdu na všechno?

zobrazit článek >