aktuálně: 37 uzavírek, 0 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Hattrick pro Václava Pecha při IQ Jänner Rallye

6. ledna 2008

Letošní 26. ročník IQ Jänner rally, která se konala o tomto víkendu v Mühlviertelu, přinesl jejímu pořadateli, Rallye Clubu Mühlviertel, naprostý úspěch. Rally byla letos prvním závodem FIA European Rallye Cup a prvním závodem rakouského a českého mistrovství. Na rozdíl od minulého roku panovaly letos na 18 rychlostních zkouškách zcela zimní podmínky. Směsice sněhu, ledu a suchých míst si od jezdců vyžadovala plné nasazení. Tyto výkony nadchly také fanoušky. Zatímco minulý rok přijelo do Mühlviertelu 95 000 návštěvníků, letos, za mrazivého počasí, dosáhl jejich počet více než 110 000.

Tomu odpovídá také spokojená bilance ředitele organizačního výboru, Ferdinanda Stabera: „Zimní rally s výborným počasím, nárůst počtu návštěvníků o více než 15 procent, rally bez zvláštních incidentů, také sportovně velice napínavé střetnutí špičkových jezdců, to jsou hesla, která těší hlavního sponzora IQ i mne. Mé zvláštní poděkování patří všem sponzorům, speciálně řediteli společnosti IQ, obchodnímu radovi Juliu Stiglechnerovi, který dnes slaví své 60. narozeniny. Dále bych chtěl poděkovat všem zúčastněným a posádkám, rovněž našim českým přátelům, kteří svou účastí značně přispěli ke zdaru podniku. Speciální poděkování samozřejmě platí také našemu týmu se všemi pomocníky a činovníky, kteří odvedli skvělou práci. Osvědčil se také dřívější termín konání.“

Samozřejmě byla 26. IQ Jänner rally úspěchem i ze sportovního hlediska. Václavu Pechovi (Mitsubishi Lancer Evo IX) se po vítězství v roce 2005 a 2007 podařilo potřetí obhájit prvenství na této klasické zimní rally v Mühlviertelu. 31letý Čech předvedl skutečně taktický mistrovský výkon. Poté, co na začátku rally působil poněkud zdrženlivě, získával pětinásobný český mistr v rally od pátečního poledne téměř všechny nejlepší časy na RZ. Celkem získal osm z 18 prvních míst. Václav Pech: „Pro mne to byla velice zajímavá rally. Když bylo první den méně sněhu, drželi jsme se trochu zpátky. Podmínky v sobotu nám více vyhovovaly a mohli jsme zaútočit. Celkově to byla bezproblémová rally s několika šrámy na autě tam, kde jsme byli příliš blízko sněhových tyčí.“ K tomuto úspěch získal Pech navíc peněžitou odměnu 15.000 eur.

Dvojnásobný český úspěch doplnil Pavel Valoušek (Mitsubishi Lancer Evo IX), který na začátku rally celé pole kontroloval. Pak mu chyběly potřebné pneumatiky k tomu, aby si mohl zajistit vítězství. Ale také druhé místo je pro jezdce se zkušenostmi z mistrovství světa obrovským úspěchem a bude odměněno částkou 8.000 eur. Valoušek: „Udělali jsme, co bylo v našich silách a až do poledne druhého dne jsme měli ještě značné šance na vítězství. Neztratil jsem první místo, nýbrž jsem úspěšně vybojoval místo druhé.“

Nejlepší Rakušan, Raimund Baumschlager (Mitsubishi Lancer Evo IX), se umístil na třetím místě. Tento jezdec z Rosenau v Horních Rakousích bojoval ovšem především s chřipkou. Ale díky velké rutině se mu podařilo zvládnout i druhý den a zajistit si tak poslední volné místo na stupních vítězů. „Když jsme zjistili, že vítězství je mimo náš dosah, plně jsme se soustředili na maximum bodů do rakouského mistrovství. To je vzhledem k letošní sezóně velice důležitá součást. Dosáhli jsme tak optimálního výsledku,“ prohlásil Baumschlager, který si domů odveze peněžitou cenu 6.000 eur.

Franz Wittmann jun. (Mitsubishi Lancer Evo IX) na pátém místě ukázal, že dnes se musí s tímto mladým jezdcem zcela určitě počítat. Syn desetinásobného vítěze IQ Jänner rally zaujal velice líbivým stylem jízdy a rychle se stal magnetem pro publikum. Na poslední rychlostní zkoušce se musel sklonit před Janim Paasonenem (Fin/Mitsubishi Lancer Evo IX), který má na svém kontě 30 startů v mistrovství světa a na sněhu a ledu je skutečným mistrem.

Kris Rosenberger (VW Polo) dokázal, že vozy S2000 mohou v letošním roce říci velice důležité slovo v boji o mistrovský titul. Tento jezdec z Dolních Rakous měl spoustu smůly jen na první rychlostní zkoušce (zhasl motor, ztráta 40 sekund). Pak kilometr po kilometru zrychloval a vypracoval se ze 28. na celkové šesté místo. Méně šťastným dojmem působil jeho kolega od téže značky, Andreas Waldherr, který musel svůj vůz VW Polo S2000 odstavit na začátku druhého dne kvůli poruše brzd. Do té doby ovšem předváděl velice slibný výkon.

Smolařem 26. IQ Jänner rally byl zcela jistě Ernst Haneder. Jezdec IQ a místní matador měl až do 16. RZ namířeno na stupně vítězů. Ale na třetí RZ před koncem se dostal do sněhové závěje a ztratil tak téměř pět minut. Takže na něj zbylo až jedenácté místo. Přesto byl jediným Rakušanem, který na 26. IQ Jänner rally dosáhl nejrychlejšího času na rychlostní zkoušce (RZ 9).

Ve třídě juniorů získali první body Dominik Hartl a Daniel Wollinger (oba Ford Fiesta ST). Oba tito jezdci jsou také v čele výsledkové listiny divize II. V divizi III (diesely) se podle očekávání prosadil Ing. Michael Böhm (Fiat Punto R3D). Druhý byl Martin Steiner (Škoda Fabia TDi) před 'zuřivým' učitelem z odborného učiliště Maximilianem Kehrerem (VW Golf TDi), kterému dělali mechaniky jeho žáci.

Ve třídě H10 byla rallye rozhodnuta na předposlední rychlostní zkoušce. Poté, co doposud vedoucí Johann Saiberl (Mazda 323 GT-R) musel odstoupit kvůli technickým problémům a Christof Klausner (Audi Coupe Quattro) trať nedobrovolně opustil, otevřela se pro Severina Katzensteinera (Mazda 323 GT-R) cesta k jeho prvnímu vítězství ve třídě.

Armin Holenia

Další články

Autocamping Rozkoš - prožít dovolenou pestře a v pohodě

Pestrost nabídky ubytování, společenských akcí, turistických možností, poznávacích a sportovních výletů včetně krásných cyklotras, ale i klid k odpočinku, to je dnes téměř neodmyslitelná nabídka k prožití hezké dovolené.

zobrazit článek >

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >