aktuálně: 37 uzavírek, 35 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Mikulášskou rally uzavře divácká Drift stage

1. prosince 2010

Přípravy na PdTECH Mikuláš Rally Slušovice 2010 jdou do závěrečné fáze. Závěrečný podnik letošní sezony automobilových soutěží se uskuteční v sobotu 11. prosince ve Slušovicích. Pořadatelé z Rallysprint klubu v AČR Podkopná Lhota připravili volný podnik zapsaný v kalendáři Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky.

Po odjetí čtyř rychlostních zkoušek se uskuteční v prostoru dostihové dráhy novinka v podobě atraktivní divácké Drift stage. I když je uzávěrka přihlášek stanovena až na 5. prosince, již nyní najdeme mezi přihlášenými řadu předních jezdců nejen z České republiky.

Ředitelství soutěže bude umístěno podobně jako v loňském roce v budově Fagusu u dostihové dráhy ve Slušovicích. Servisní parkoviště najde své prostory na silnici od dostihové dráhy k odbočce na Nové Dvory (od Fagusu, kolem banky a SWS). Mikulášská rally se odehraje na relativně velmi malém prostoru. Pořadatelé umístili centrum soutěže opět do prostoru u dostihové dráhy ve Slušovicích a připravili kompaktní jednodenní soutěž na tzv. pětníku. „Naším záměrem bylo, aby soutěžní týmy měly vše na jednom místě. Ráno si vyzvednou itinerář, dopoledne se uskuteční přejímky a seznamovací jízdy. Krátce po poledni soutěž odstartuje a během tří hodin odjedeme celý závod,“ vysvětlil Josef Minařík, ředitel soutěže. Otevření servisního areálu je plánováno na osmou hodinu ranní. Technická přejímka proběhne přímo v servisní zóně od 8 do 10.20 hodin, seznamovací jízdy zahájí v 8.30 hodin. Startovní a cílová rampa bude umístěna na příjezdové cestě k dostihové dráze v blízkosti bývalého pivovaru. První vozidlo se objeví na startu ve 12.11 hodin a na cílovou rampu přijede ve 14.55 hodin.

Celkem trať PdTECH Mikuláš Rally Slušovice měří 64 km a v itineráři soutěže najdeme čtyři rychlostní zkoušky na úsecích Dostihovka okruh a Kopná v délce 24 km. Padesát metrů od startovní rampy vjedou soutěžní vozy do okruhové rychlostní zkoušky kolem dostihové dráhy. Ve srovnání s loňskem pojedou v opačném směru. „Diváci uvidí soutěžní vozy na okruhu během čtyř průjezdů, i když v závěru posledního okruhu opustí trať. V rámci bezpečnosti jsme okruh zpomalili, neboť po výjezdu z parkoviště jsou nově zařazeny dva ostré vracáky u “sudu„ a poté nájezd na účelovou komunikaci a návrat zpět na širokou komunikaci. Celý okruh bude ozvučen s komentářem a diváci zaplatí na okruhové zkoušce symbolické vstupné 30 korun,“ uvedl Josef Minařík.

Další rychlostní zkouškou na mikulášské rally bude Kopná, klasický čtyřkilometrový úsek z Trnavy do Kašavy. Start je umístěn u rodného domu Romana Kresty, erzeta dále pokračuje kolem rozcestí ve směru do Podkopné Lhoty s diváckým místem u myslivecké chaty. Pro diváky zde budou připraveny i stánky s občerstvením. Po zajímavém a obtížném průjezdu obcí se nachází cíl na horizontu před obcí Kašava. „Diváky důrazně žádáme, aby se pohybovali pouze po vyznačených stezkách a přístupových cestách,“ upozornil Minařík. Pořadatelé připravili na úplný závěr PdTECH Mikuláš Rally Slušovice vítanou novinku pro jezdce i diváky. Sobotní den uzavře divácká Drift stage, která se pojede v prostoru kolem tzv „sudu“ a přilehlých tribun na dostihovce. „Jedná se o trasu, kterou jezdci absolvují po projetí cílovou rampou do uzavřeného parkoviště vozů v garážích AB budovy. Mohou předvést na necelém kilometru u dostihovky přetáčivé smyky a pobavit diváky na tribunách. Tato část se již nezapočítává do konečných výsledků a nebude ani měřena na časomíru,“ řekl ředitel soutěže.

Propustnost tratě činí šedesát vozů. Podle všeho bude tento počet naplněn. Na startu by se měli objevit letošní český šampion Pavel Valoušek, dále loňský vítěz slušovického klání a letošní slovenský mistr Jozef Béreš jr., mnohonásobný český mistr Roman Kresta, letošní vicemistr Evropy Antonín Tlusťák, dále výborný polský jezdec Grzegorz Grzyb, Roman Odložilík, Tomáš Kostka, Milan Pantálek, Jaromír Tomaštík, Jan Jelínek, Vladimír Barvík a další přední jezdci. „Máme přihlášeno zatím kolem padesáti posádek. Počítáme s tím, že pojede celkem osm vozů specifikace WRC. Uzávěrka přihlášek končí až pátý prosincový den a přihlášky nám stále chodí,“ uzavřel Josef Minařík.

Ve startovní poli se objeví kromě vozů specifikace WRC rovněž soutěžní vozy kategorie Super 2000, ale například i vozidla odpovídající předpisům K4 Poháru České republiky v rally nebo historici. Každopádně nás čeká na závěr sezony ve Slušovicích skvělá podívaná.

Roman Ordelt

Další články

Autocamping Rozkoš - prožít dovolenou pestře a v pohodě

Pestrost nabídky ubytování, společenských akcí, turistických možností, poznávacích a sportovních výletů včetně krásných cyklotras, ale i klid k odpočinku, to je dnes téměř neodmyslitelná nabídka k prožití hezké dovolené.

zobrazit článek >

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >