aktuálně: 37 uzavírek, 1 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Peták v dramatickém finále čtvrtý

29. září 2010

Posledním letošním závodem Mediasport MMČR v rally byla o uplynulém víkendu Herkul Rally Příbram. Na startu samozřejmě nemohla chybět domácí posádka ve složení Josef Peták a Alena Benešová s vozem Peugeot 207 S2000 Hroch Rally Teamu.

Šestnáct rychlostních zkoušek, více než 170 ostrých kilometrů, domácí atmosféra a boj o celkové páté místo v šampionátu. I tak by se dala v krátkosti charakterizovat Rally Příbram, poslední závod letošního velkého šampionátu.

A kdo, že byli Petákovi největší soupeři o konečné páté místo? Václav Arazim a Vojtěch Štajf. Na první, nejdelší Vystrkovské rychlostní zkoušce zajel příbramský jezdec šesté místo se ztrátou jedné desetiny vteřiny na pátého Štajfa.

I v dalším průběhu první etapy sváděla posádka modro-bílého Peugeotu 207 S2000 s Vojtěchem Štajfem vyrovnaný souboj, a tak po první sekci pátečního souboje činil rozdíl pouhé 3,1 vteřiny! V noční části sice Peták s Benešovou na Vojtu Štajfa ztráceli, i tak ztráta 7,7 vteřin slibovala napínavý souboj do sobotní etapy. „První tři rychlostní zkoušky soutěže jsme zvládli bez chyby. Snažili jsme se vyvarovat chyb, protože domácí Příbram je vždy hodně vyblázněným závodem. O něco horší to však bylo ve večerní části. Přeci jen již nejsem nejmladší, a tak především na Vystrkově jsem si připadal, jako bych jel ve svářeckých brýlích. Viděl jsem doslova kulové. Nakonec ztráta na Vojtu není velká, a tak to bude zítra velmi zajímavé. Navíc počasí slibuje drama až do cíle, a tak bude velmi důležité neudělat chybu a především trefit volbu pneumatik,“ zhodnotil první etapu Josef Peták.

Sobotní etapa začala tak, jak průběžně sedmý jezdec v rámci Rally Příbram předpovídal. Deštivé, chladné počasí, náročných pět rychlostních zkoušek v jedné sekci a velké množství vytahaného bláta. I tak se první sekce smíšené posádce povedla, když na Vojtu stáhla přes pět vteřin. Navíc v průběžném pořadí se Peták s Benešovou posunuli na páté místo.

Podobný scénář měla i závěrečná část soutěže. Josef Peták zajížděl s Vojtou vyrovnané časy, a tak před poslední rychlostní zkouškou činil rozdíl pouhých 1,4 vteřiny. O konečném čtvrtém místě v soutěži, především pak o celkovém pátém místě v šampionátu tak měla rozhodnout úplně poslední RZ s délkou 16,92 kilometrů. Krátce po startu v lesní pasáži však posádku Peugeotu 207 S2000 překvapil spadlý strom přes silnici. Ten sice diváci odstranili, přesto Peták nějaký ten čas ztratil. V tu chvíli však netušil, že právě zde před ním startující Vojta Štajf chyboval a rozhodl tak tento souboj ve prospěch příbramské posádky, která poškozený vůz pražského jezdce dojela před cílem RZ.

„Na první kolo rychlostních zkoušek jsme měli vpředu nuly a vzadu média. Bohužel se to ukázalo jako špatný tah. Zadní část vozu každou chvíli ustřelovala, a tím jsme ztráceli hodně časů. Naopak na závěrečných pět RZ jsme trefili pneumatiky skvěle a byli jsme odhodláni zatáhnout a zaútočit na Vojtu. Před poslední RZ činil rozdíl 1,4 vteřiny, což slibovalo velké drama až do cíle soutěže. Na poslední RZ však nastala kuriózní situace, když jsme přijeli k místu, kde přes cestu ležel strom, do kterého narazil před námi startující Vojta. Když jsme přijížděli k inkriminovanému místu a diváci viděli, že zpomaluji, ihned začali strom z cesty odstraňovat. Ten však byl zaklíněný a bylo těžké jej z cesty dostat. Přesto to zvládli rychle, za což jim chci moc,moc poděkovat a vyvrátit spekulace o tom, že jsem se k tomuto momentu vyjadřoval jako o sabotáži diváků na naši posádku. Nechali jsme tady sice cca. patnáct vteřin, ale jen díky rychlé práci diváků mohla RZ pokračovat dál. Opravdu si zaslouží velké poděkování. Vojtovi to bohužel v přímém souboji uklouzlo, a tím se bohužel připravil o možnost bojovat až do cílové fotobuňky. Jinak domácí soutěž se mi líbila. Byla náročná, tratě pěkné a především souboje byly úžasné a strhující až do cíle soutěže. Máme za sebou kompletní velký šampionát, a tak bych chtěl poděkovat všem našim sponzorům a mechanikům za celoroční bezchybnou a perfektní práci. Co se krátkého zhodnocení týká. První polovina šampionátu nám příliš nevyšla, ale druhá již byla dle našich představ, a tak celkové páté místo v šampionátu je skvělým výsledkem,“ zhodnotil nejen příbramský závod Peták.

Josef Peták s Alenou Benešovou tak v rámci Herkul Rally Příbram obsadili čtvrté místo absolutně a především získali celkové páté místo v hodnocení letošního šampionátu MMČR v rally.

Dalším závodem posádky Hroch Rally Teamu bude o příštím víkendu rallysprintový podnik, jenž se uskuteční v Jeseníkách.

Marek Felt

Další články

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >

Co byste měli vědět o pneumatikách Bridgestone a proč jsou skvělou volbou?

Bridgestone, světový lídr v produkci pneumatik, nabízí špičkovou technologii a inovace v rámci pneu pro osobní vozy, SUV a 4x4. Tady se podíváme na to co je značka Bridgestone vlastně zač, jaké pneu nabízí a co za výhody přináší řidičům, kteří hledají spolehlivost, bezpečnost a výkon.

zobrazit článek >