Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Štěpán svede na Britské rallye boj o další body

28. listopadu 2007

Za svým posledním letošním startem, který se uskuteční tentokrát na britských ostrovech, se vydává posádka OMV BIXXOL Rally Teamu CZ. Po úspěšných vystoupeních na rakouské Waldviertel rallye a Irské rallye bude klání na tratích ve Walesu již třetím soutěžním startem za uplynulé čtyři víkendy.

Na ostrovy odletěl Štěpán Vojtěch spolu se svým navigátorem Michalem Ernstem v pondělí vpodvečer Po absolvování předzávodního programu přijde ostrý start na řadu v pátek v ranních hodinách. „Příliš mnoho toho o Walesu nevím. Sice jsem tam byl jako divák už tuším dvakrát nebo třikrát, ale v závodním autě je to stejně něco jiného, člověk to vnímá naprosto jinak. Uvidíme až na místě,“ přiznává před odletem Štěpán Vojtěch. Na místní šotolinové tratě se ale pilně připravoval již v průběhu podzimu, což nyní vnímá jako velké plus: „V září jsme absolvovali test v Červené Vodě a pak také před 14 dny Waldviertel rallye. To byla výborná průprava. Do auta bychom tak měli usedat s daleko větší jistotou a mít i dobré nastavení auta. Navíc se nám daří v posledních závodech zrychlovat a přidávat i na spolehlivosti.“

Na jezdce nečeká na tratích v okolí velšských měst Swansea a Cardiff nic jednoduchého, čehož si je vědom i pilot jedné ze tří českých posádek, které se na startu objeví. „Podmínky sice budou opět extrémně těžké, ale každopádně daleko jednoznačnější než loterie, která se odehrávala v Irsku.“ Na úspěšné podzimní výsledky by posádka se startovním číslem 49 ráda navázala také na rozlučce s letošním ročníkem seriálu mistrovství světa ve Walesu. „Páté místo z Irské rallye bychom brali určitě i zde. To by nám pak ve výsledku mělo umožnit posunout se v konečném hodnocení PWRC více nahoru,“ poodkrývá Štěpán teamové ambice.

Součástí Britské rallye je i divácká superspeciálka, která zavede posádky do Cardiffu na místní stadion Millenium. Tento unikát, který pojme více než sedmdesát tisíc fanoušků, byl otevřen před osmy lety a slouží převážně k významným sportovním zápasům rugby nebo fotbalu. V sobotu večer pak bude hostit účastníky světové rallye. „V Irsku byla divácká erzeta dokonale zorganizovaná, byl to zážitek. Necháme se překvapit jaké to bude ve Walesu, kde má již svou tradici. Nicméně na superspeciálce nejde rallye vyhrát, pouze ztratit, je velmi jednoduché udělat chybu,“ vyjadřuje svůj názor k těmto diváckým vložkám Štěpán.

Britská rallye nabídne také souboj o celkový titul v šampionátu produkčních vozů. Dosavadní lídr Japonec Arai ve Walesu nestartuje a bude tak s napětím očekávat, zda se mu náskok na druhého v pořadí Argentince Pozza, který čítá prozatím devět bodu, podaří udržet i po skončení závodu. „Tím, že nebude na trati, tak by mohl mít Pozzo cestu k titulu zdánlivě jednodušší. V samotném závodě bude chtít ale vyhrát spousta dalších jezdců. Výhodu budou mít určitě ti místní. Na druhou stranu je to uklouzaná šotolina, která svědčí více jezdcům, nejen těm domácím,“ přemítá k možným aspirantům na přední umístění pilot OMV BIXXOL Rally Teamu CZ.

Tradiční program, který s sebou mistrovství světa přináší, čítá pro účastníky úterní a středeční tréninkové jízdy následované předzávodním shakedownem. Ten se jede ve čtvrtek v dopoledních hodinách poblíž města Swansea, a to na stejné trati jako v loňském roce. V tomto dvousettisícovém přístavním městě je po dobu soutěže umístěna i servisní zóna odkud se teamy vydají na celkem 17 rychlostních zkoušek. Na slavnostní zahájení se pak posádky v předvečer startu přesunou ze Swansea do šedesát kilometrů vzdálené velšské metropole Cardiffu, která bude o tři dny později rovněž místem korunovace šampionů pro letošní rok.

OMV Rally Team

Další články

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >

Do kdy platí povinné ručení původního majitele, když kupujete ojetý vůz?

Při koupi nového vozu nemá auto ještě žádné povinné ručení - a vy jej musíte mít sjednáno nejpozději minutu před tím, než s vozem z autosalonu odjedete. Ale jak je to v případě, že kupujete auto ojeté, které zatím ještě má původního majitele? Kdy nejpozději musí nastoupit vaše povinné ručení? Je to celkem snadné, v této situaci totiž platí jediné pravidlo.

zobrazit článek >

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >