aktuálně: 46 uzavírek, 19 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Z Krkonoš se Hájek historic rally team přesune za McRaem

18. června 2010

Náročný program čeká v příštích dnech Hájek historic rally team. Pod jeho hlavičkou vyrazí absolutní vítězové Historic Vltava Rallye Miroslav Janota s Pavlem Stráským již tuto sobotu na trať čtvrtého ročníku Rally Krkonoše, ihned po skončení soutěže se potom přesunou do belgického Ieperu. Tam se totiž v závěru příštího týdne uskuteční legendární Ypres Historic Rally, pátý podnik FIA Mistrovství Evropy v rallye historických automobilů. A jejich Opel Kadett C GTE nebude na startu této legendární rallye chybět.

Svěřenci Ctirada Hájka si zvolili trutnovskou soutěž jako další část testování přes zimu postaveného kadettu, se kterým dokázali vyhrát předchozí díl republikového mistrovství historiků v Českém Krumlově. „Do Krkonoš jedeme jednak otestovat pozměněné nastavení nového auta, které jsme po květnové rallye na jihu Čech dále vyvíjeli, zároveň to bude pro celý tým generálka před dalším startem v Evropě,“ uvedl jezdec a duchovní otec soutěžních opelů Hájek historic rally teamu Miroslav Janota těsně před odjezdem do východních Čech.

Charakter soutěže jedoucí se v nejvyšší tuzemské vrchovině je sice oproti podmínkám na západě Evropy poměrně odlišný, simulovat podmínky skutečného závodu je však při jakémkoliv běžném testování velmi obtížné, ba přímo nereálné. „Stejně jako v Českém Krumlově budeme chtít pobavit diváky. A pokud se nám povede nějaký dobrý výsledek, nebudeme se vůbec zlobit,“ dodal navigátor Pavel Stráský.

Janota se Stráským by totiž v případě dalšího bodového zisku udělali důležitý krok za domácím titulem, který jim vloni unikl jen o vlásek. „Rozhodně to ale není naše priorita,“ připomněl majitel týmu Ctirad Hájek a zároveň doplnil: „Jak už jsme avizovali, potřebujeme především testovat, protože Krkonoše jsou jednou z posledních možností, jak si vyzkoušet druhé auto před dalšími závody evropského šampionátu.“

Bez ohledu na výsledek z Trutnova se naše posádka přesune bezprostředně po cíli soutěže 1100 kilometrů směrem na západ do Belgie. Ypres Historic Rally napíše letos již osmnáctou kapitolu, ve které se objeví i české stopy. Kromě dvojice Hájek historic rally teamu se tam představí Ladislav Veselý se Zdeňkem Ježkem v kokpitu Fiatu 850 Sport coupé. Soutěž se navíc pojede po stejných tratích jako podnik Intercontinental Rally Challenge, kterého se zúčastní mimo jiné tovární tým Škoda Motorsport a několik dalších Čechů.

„Kluci dostali od organizátorů přidělené startovní číslo 222, které povezou na dveřích vítězného auta z Vltavy,“ uvedl Hájek. Do první etapy tedy vyrazí Janota se Stráským na hranici třetí desítky. „Z mého pohledu je startovat jako dvaadvacátý nádherný pocit. V San Remu jsme měli číslo 86 ¨- a teď jedeme de facto hned za evropskou elitou. Zdá se, že už s námi počítají,“ dodal s nadsázkou vždy usměvavý Miroslav Janota, jenž pokorně vzhlíží ke svým soupeřům, kteří na něj v Belgii čekají.

„Jména jako Jimmy McRae, Björn Waldeg-rd, Robert Droogmans, Marc Duez, Enrico Brazzolli nebo Pierangello Rossi zaručují kvalitní podívanou. My se na takovou konkurenci těšíme!“ řekl Ctirad Hájek. „Pokud uhájíme startovní pořadí i v cíli, budeme maximálně spokojeni. Konkurence je neuvěřitelná! Už se nemůžu dočkat, až tam budeme,“ netajil se svými upřímnými pocity Janota.

Zástupci Hájek historic rally teamu vyrazí do belgické soutěže jako průběžně třetí nejúspěšnější dvojice letošního Mistrovství Evropy v kategorii 2. Zda se jim podaří vylepšit si svoji dosavadní bilanci, se dozvíme v sobotu 26. června těsně před půlnocí. „Držte nám palce!“ vzkazuje Ctirad a jeho svěřenci Mirek s Pavlem.

Pavel Kacerovský

Další články

3 tipy, jak ušetřit za povinné ručení

Když si koupíte nové (nebo ojeté) auto, nemůžete hned vyjet a užívat si tu radost. Nejdřív vás čeká úřadování. A v první řadě to bude sjednání povinného ručení. Poradíme vám, jak vybrat to nejvýhodnější a jak můžete ušetřit.

zobrazit článek >

Sezona přezouvání je tady! Jak správně uskladnit pneumatiky?

První mrazy a sníh se nezadržitelně blíží. Pro motoristy to znamená jediné – nesmí zapomenout přezout z letních na zimní pneumatiky. Tím ovšem vyvstává otázka, co udělat s letními gumami a jak a kde je vhodně uskladnit?

zobrazit článek >

Využití bublinkové fólie v autoservisu

Jak ochránit automobilové díly, které jste již vybalili z původního obalu, a potřebujete je bezpečně uskladnit nebo někam zaslat?

zobrazit článek >