Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Zkušební závod v Laponsku pro Dani Sorda a Kimi Räikkönena

27. ledna 2010

Citroën Racing Technologies nasadí do Laponské rally (28. – 30. ledna) dva vozy C4 WRC. Svěří je posádkám ve složení Dani Sordo / Marc Marti a Kimi Räikkönen / Kaj Lindström. Tento závod, který proběhne dva týdny před startem Švédské rally, zahajující novou sezónu mistrovství světa v rallye FIA 2010, bude pro Citroën a obě jeho posádky znamenat poslední generálku.

Rovaniemi je pro spoustu lidí místem, kde bydlí Santa Claus. Pro milovníky rallye je to však především místo, kde se koná úvodní závod finského mistrovství v rallye. Jak je patrné z jeho názvu, odehrává se Arctic Lapland Rally na hranici polárního kruhu v Laponsku. V tomto ročním období zde slunce vychází v 10 hodin a zapadá před 15. hodinou a teploty se snadno pohybují pod -20 °C!

Tento závod umožní oběma týmům jedoucím ve vozech Citroën získat dva týdny před švédskou rallye (11 – 14. února) další zkušenost při jízdě na ledu a sněhu. Pro Dani Sorda a Marca Martiho to bude skvělá příležitost nabrat po tříměsíční pauze opět rytmus.

„Doba od konce října se mi začíná zdát dlouhá a těším se, až se zase postavím na start rallye!“ přiznává Dani. „Zatím jsem se účastnil jen pěti závodů na sněhu a ledu. Tím, že před Švédskem najedu na tomto povrchu další kilometry, získám větší zkušenost. Rád jezdím na ledu, ale myslím, že se musím ještě dostat na vyšší úroveň, abych se mohl za těchto podmínek poměřovat s těmi nejlepšími. V kalendáři WRC je jen jedna zimní rallye a chci na ni být dobře připravený!“

Před Kimim Räikkönenem stojí mnohem více novinek, se kterými se musí seznámit: „Vůz C4 WRC jsem si vyzkoušel na zkušebním okruhu Citroën Racing. Tato rallye je pro mě výbornou příležitostí, kdy budu moci pracovat s týmem v reálných podmínkách a budu se moci dál seznamovat s autem. Tohoto závodu jsem se zúčastnil s Kajem již vloni a vzhledem k tomu, že trať je prakticky totožná, bude to možná z tohoto hlediska pro mě jednodušší. Celá rallye a atmosféra tradičního závodu finského mistrovství se mi moc líbí.“

„Tato zkušenost bude užitečná jak pro tým, tak pro obě posádky,“ doplnil Benoît Nogier, manažer týmu z Citroën Racing Technologies. „Kimi bude řídit vůz C4 WRC v tom provedení, v jakém ho bude mít k dispozici po celou sezónu. Stejně tak tým, který se objeví v Rovaniemi, ho bude doprovázet po celou sezónu.“

Arctic Lapland Rally se odehrává ve dvou etapách: první se koná v pátek 29. ledna od 12:00 do 20:53, druhá následující den od 8:00 do 18:43. Na trase bude dvanáct měřených úseků v celkové délce 214 km.

-pr-

Další články

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >

Do kdy platí povinné ručení původního majitele, když kupujete ojetý vůz?

Při koupi nového vozu nemá auto ještě žádné povinné ručení - a vy jej musíte mít sjednáno nejpozději minutu před tím, než s vozem z autosalonu odjedete. Ale jak je to v případě, že kupujete auto ojeté, které zatím ještě má původního majitele? Kdy nejpozději musí nastoupit vaše povinné ručení? Je to celkem snadné, v této situaci totiž platí jediné pravidlo.

zobrazit článek >

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >