aktuálně: 41 uzavírek, 9 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

První zážitky Martina Rady a Jardy Jugase z letošního Monte

20. ledna 2010

Před pár dny se Agrotec racing team Hustopeče vydal podobně jako vloni do Monte Carla - na jednu z nejslavnějších automobilových soutěží světa a úvodní soutěž letošního IRC. Mimochodem se letos jede již 78. ročník Rallye Monte Carlo a zatímco vloni posádky čekalo 1620 km a z toho 365 km rychlostních zkoušek, letos je to o něco méně na přejezdech, ale hlavně 405 km RZ.

„Seznamovačky jsme začali odzadu, proti průběhu harmonogramu celé soutěže. V pátek večer jsme přiletěli do NICE a bylo zde 13 stupňů, honem jsme vyzvedli auto, obdrželi jsme vůz se zimními pneu, což v půjčovnách na jihu Francie není moc obvyklé, ale po nějaké době přesvědčování na přepážce autopůjčovny pro nás našli auto se zimními pneumatikami. Ujížděli jsme pak do Monaca na ACM vyzvednout itineráře a jeli se ubytovat do Mentonu,“ líčí první kroky soutěží Martin Rada a pokračuje: „V sobotu ráno jsme po sedmé hodině vyrazili na RZ 12 a 13 s průjezdem přes slavné Col de Turini. Krásné ranní počasí nás uvítalo sluníčkem, ale na cestě ve vyšších nadmořských výškách bylo namrzlo. Tyto erzety byly bez sněhu, místy ale leží malé zbytky rozježděné břečky. Tady bylo výhodou, že jsme měli rozpis z loňska, našli jsme nový start RZ 12 a absolvovali dva průjezdy. Letos organizátoři nedali posádkám moc času a tak jsme vyrazili na 360 km dlouhý přejezd na RZ 11. Tady se projíždí přes dva průsmyky a ve vyšších polohách je souvislá vrstva sněhu.“

„Opět nám pomohly rozpisy z loňska a po dvou průjezdech a chvilkou zdržení při obstarávání nafty jsme ještě honem vyrazili na seznámení s Prologem. Přejezd byl dlouhý 160 km , ale cesta vedla přes několik průsmyků ze zatáčky do zatáčky a tak jsme dorazili až v 19, 30 na místo. Tady jsme zjistili , že se jedná o část loňské RZ 3 a z větší části je pod sněhem. Absolvovali jsme dva průjezdy a na ten druhý jsme vjížděli v 19.58 hod., příčemž otevření RZ bylo do 20.00 hod.“

Do Valence na hotel Rada s Jugasem, kteří spolu pojedou premiérově, dorazili okolo 21.30 hod. Na chvíli se potkali s „lidmi z teamu“, kteří dorazili se servisem a se závodním autem, tedy s tradičně červenou Alfou Romeo 147 v sobotu večer do Valence. Mimochodem – vloni byla tato Alfa vyhlášena nejhezčím vozem závodu!

„V neděli hned ráno po sedmé jsme odjeli na nové zkoušky a to na úvodní RZ 1 a 2. Tyto tratě jsme neznali a museli jsme je nově pečlivě napsat. Obzvláště náročná byla RZ 2 , která má 45 km, a tři průjezdy za sebou byly náročné. Složitá situace byla také na RZ 1, na které v místech po startu leží zbytky sněhu, ale ke konci a nejvíce u cíle byl nafoukaný sníh na silnici a do cíle jsme se v něm doslova brodili. Myslím že v cíli leží mimo silnici tak 50 cm sněhu. Po napsání RZ 1 a 2 jsme se ještě vydali na RZ 7, která je také shodná s loňskou, takže jsme dvěma průjezdy ověřili rozpis a stav a vrátili se okolo 18té hodiny do Valence,“ doplnil navigátor Jaroslav Jugas, který má na svém kontě téměř desítku startů v MS a na Monte je potřetí.

Do ostrého startu v alpském Valence v úterý v podvečer zbývá už jen pár hodin. Obstará jej prolog, v němž se rozhodne o startovním pořadí do dalšího dne. Cíle se dočkají ti nějúspěšnější po absolvování kultovní noci dlouhých ohňů v sobotu nad ránem v Monte Carlu a oba Moraváci věří, že budou mezi nimi..

„Moc sněhu zatím na vložkách není, ale to se může všechno změnit,“ zakončil nedělní povídání pomocí internetu Martin Rada.

Pavel Jelínek

Další články

Škoda Fabia: Nejmenší, ale ne malá

V Mladé Boleslavi sjíždí z výrobních pásů již čtvrtá generace oblíbené Škody Fabia. Jaká je?

zobrazit článek >

Je vám dodávka málo a náklaďák moc? Řešením se jmenuje Piaggio Porter

Také máte italskou značku Piaggio spojenou zejména s Vespou a podobnými malými motocykly? Tak to byste měli vědět, že vyrábí i užitková vozidla.

zobrazit článek >

Pojedete autem na lyže? Zvažte havarijní pojištění

Sníh padá, ubytování je rezervované, vybavení sbalené, auto připravené. Mysleli jste ale opravdu na všechno?

zobrazit článek >