První speciální zkouška nedaleko argentinské Cordoby přinesla slibné druhé místo pro posádku Aleše Lopraise s odstupem pouhých 27 sekund na vítězného Čagina.
Startu speciálky, při níž se posádky vyšplhaly až do nadmořské výšky 1000 metrů, předcházel 350kilometrový přesun, přičemž asistence se z jeho trasy odpojily už ve dvou třetinách, aby v pohodě co nejdříve dorazily do cílové Cordoby. Aleš do speciálky odstartoval dle startovního čísla třetí v pořadí. Vzhledem ke dvouminutovým startovním intervalům a hodinovému odstupu startujících kamionů za posledním osobním vozem měl volno před vozem a mohl si dávkovat tempo podle vlastního uvážení. Rozdíl mezi ním a Čaginem, který startoval těsně předtím, se pohyboval v řádu jedné minuty, spíše však v desítkách sekund. Asi 70 km před cílem si oba vedoucí Kamazy pořadí prohodily, Čagin dojel před ním startujícího Kabirova, a ten ho pustil před sebe. Aleš postupně i Kabirova dojel, ale velká prachová clona a technický profil úzké pisty neumožnily další předjetí.
„Jelo se výborně a když jsem dojel i Kabirova, dál jsem na pilu netlačil. Kabirov jel dostatečně rychle, aby mě nezdržel, a přitom dostatečně pomalu na to, aby Čagin před ním měl dostatek volnosti. Ale nevadí, beru to jako dobrý základ do dalších etap. O druhé speciálky vyjedeme totiž už mezi oběma Rusy, a ti budou mít taktizování ztížené. Podstatné je pro mě hlavně to, že etapu jsme v pohodě zvládli a těšíme se na tu příští,“ dodal Aleš Loprais.
Druhá etapa z Cordoby do La Rioji přinese hlavně obtížný a technický 355 km dlouhý speciál v horách přilehlého pohoří Sierra Cordoba. Pojede se i po tratích známých z rychlostních zkoušek Rally Argentina. Na vývoj celkového pořadí bude mít zajisté zásadnější vývoj než etapa první, ale bude jen předzvěstí pravého písečného Dakaru, který začne posléze. Pozn.: problémy s otevíráním fotografií na našem webu by měly být prozatím odstraněny kliknutím na náhled obrázku.
Dakarskou rallye mohou fanoušci sledovat na týmových stránkách Loprais Tatra teamu, oficiálním webu soutěže i prostřednictvím večerních televizních sestřihů na programu ČT4 Sport a Eurosport. Sestřih z 2. etapy je ve vysílání ČT4 Sport naplánován na neděli 3.1.2009 ve 22:25 hod. (repríza 4.1.2009 v 5:30 a 11:30). Sestřih 3. etapy je k vidění na ČT4 Sport v pondělí 4.1. ve 21:30 hod.
Není tajemstvím, že Češi milují škodovky. Auta značky s českými kořeny jsou doslova na každém rohu. Které další automobilky a modely mají na našem trhu zastání? Podívejte se na žebříček deseti nejprodávanějších automobilových značek a vozů v České republice.
zobrazit článek >Chystáte se na delší cestu autem? Plánujete například dovolenou s dětmi u moře v Chorvatsku a vydáváte se po vlastní ose? Nezapomeňte si s sebou do auta přibalit cestovní lékárničku, která bude obsahovat vše, co by se vám mohlo během cesty a následné dovolené hodit. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam věcí, co by v ní neměly chybět.
zobrazit článek >Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.
zobrazit článek >Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.