aktuálně: 41 uzavírek, 5 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

XV. Tipcars Pražský rallysprint: Na Strahově letos jinak

23. listopadu 2009

Obě rychlostní zkoušky Pražského rallysprintu, do jehož startu zbývají ještě zhruba dva týdny, které se pojedou na Strahově, doznají letos proti minulosti změn. Týká se to zkoušky okolo zdejšího stadiónu a také přímo uvnitř na speciálně pro tuto akci položené zámkové dlažbě. Svoji účast s WRC potvrdili nově Trojan a Valoušek.

Na Strahově je již připravena nová verze okruhu, který měl premiéru před rokem, kdy pořadatelé akce premiérově vyzkoušeli speciálku na atletické dráze stadionu Evžena Rošického na pražském Strahově. Na obvyklý povrch ovšem byly položeny tisíce kostek zámkové dlažby, po níž posádky jezdily. Posádky na speciálku vyrážely vždy dvě najednou, přičemž novinka se jevila jako zajímavá pro diváky i pro posádky. Problémem však mohlo být, že v případě zaváhání a zdržení některého z jezdců ve smyčce mohlo dojít k tomu, že by pak auta směřovala proti sobě. I když pro ten případ byli připraveno pořadatelé, které by samozřejmě druhou posádku zastavili.

Proto bude zkouška letos pozměněna a vylepšena, přičemž v obměněné podobě bude zařazena, jako zahajovací a v sobotu odpoledne pak také na zakončení celé soutěže, která je letos volným podnikem, když oba tuzemské mistrovské šampionáty jsou již uzavřeny.

Letošní úpravy jednak předejdou zmíněnému problému, navíc by celá zkouška měla být pro diváky ještě atraktivnější, přičemž posádky budou mít možnost na ní předvádět ještě více smyků a podobných kousků. Trať bude navíc delší, když posádky nakrouží celkem tři kolečka na zdejší zámkové dlažbě a tedy vzdálenost 1,6 km. Za zdůraznění pak ještě stojí, že diváci budou mít z tribun vše jako na dlani!

V minulých dnech již došlo k ostrému testování dráhy, které takto popisuje novinář Petr Eliáš, který byl testování přítomen : „Musím říci, že trať je rozhodně lepší, než v loňském roce a podařilo se ji udělat daleko atraktivnější. V místech výjezdů ze zatáček je více místa pro smyky a při Pražském sprintu o ně jistě nebude nouze. Dráhu testovali Zdeněk Tichý a Luboš Tenkl a šlo jim to opravdu dobře. Nová podoba rychlostní zkoušky je lepší. Auto se zde může rozjet na vyšší rychlost a zejména v oblasti „za brankou“ se dá ve dvou vracácích pěkně zatáhnout za ruční brzdu. Pěkný bude i výjezd levou zatáčkou z motanice „za brankou“.

Za zmínku pak jistě stojí i fakt, že celá RZ přímo na stadiónu bude „gradovat“ - ti nejlepší jezdci s vozy S 2000 a WRC pojedou až na závěr a to v páteční RZ 1 i v sobotní závěrečné RZ 5. Jak již jsme i zmínili v jedné z předchozích tiskových zpráv, na speciálce bude dostatek prostoru i vytáčení takzvaných koleček, takže po vyhlášení nejlepších se fandové mohou těšit i na ně. Vyhlášení vítězů a výsledků XV. Tip Cars Pražského rallysprintu totiž bude navazovat na projetí posledního vozu RZ 5, nazvanou Subaru Nové Legacy Special Stage – stadion. Závěr akce i celý její průběh tedy jistě i letos bude provázet skvělá atmosféra a fandové třeba vytvoří i lepší kotel, než na fotbalu. Cíl pak je naplánován zhruba dvacet minut po 15 hodině.

Chybět nebude ani klasická a notoricky známá erzeta okolo stadionu na Strahově, která ale dozná změny v tom, že se oba její průjezdy pojedou v jediném směru a to s časovým odstupem mezi průjezdy 96 minut. Pojede se zde dvakrát po sobě, přičemž první průjezd - RZ 3 - pak startuje v 10,00 hodin dopoledne. V tomto případě pojedou posádky od nejnižších startovních čísel k nejvyšším, tedy nejlepší posádky pojedou jako první. V pauze mezi průjezdy pak bude možné posádky pozorovat opodál v servisní zóně, kde jistě bude možnost získat i autogramy, případně se s některými jezdci i vyfotografovat.

Na Strahově vůbec stačí jen „popocházet“ pár stovek metrů a každý divák zde na jednom místě uvidí tolik průjezdů závodních vozů, jako na málokteré jiné soutěži. I proto je jistě tato závěrečná akce tuzemské sezóny tolik oblíbená. Bude zde startovní i cílová rampa, celkem čtyři rychlostní zkoušky, ředitelství i servisní zóna. Připomeňme, že se zde pojede na několika různých druzích povrchu – na asfaltu, na obvykle dost uklouzaných kostkách a na zámkové dlažbě. Chybět tradičně nebudou ani zpomalovací retardéry.

A komu to stále ještě nestačí k naplánování osobní účasti, tomu přidáváme ještě alespoň několik jmen. O účasti Romana Kresty, či Václava Pecha i Emila Trinera (oba s vozy WRC) jsme již informovali. Novými jmény ve startovní listině pak jsou Karel Trojan a nejen Moraváky jistě potěší účast Pavla Valouška. Oba navíc pojedou s vozy Škoda Octávia WRC. Přihlášen je rovněž první český jezdec ve formuli 1 a závodnický všeuměl Tomáš Enge, který zůstává věrný plynovému pohonu, jako při svých startech v téměř celé letošní sezóně sprintů, kde startoval.

Doplňme, že RZ Řeporyje cementárna byla letos zrušena a vůbec se nepojede, ale nahradí ji pravděpodobně velmi atraktivní zcela nová zkouška na dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli! Sem se dá jednak lépe a snadněji dojet a jsou zde i lepší parkovací možnosti a také dostatek míst na tribunách.

XV. Tipcars Pražský rallysprint se pojede ve dvou dnech - v pátek 5. a v sobotu 6. prosince. Celkem zahrnuje 43,25 km rychlostních zkoušek s asfaltovým povrchem různé kvality, kostky, zámkovou dlažbu a v Chuchli navíc s mix šotoliny s asfaltem. Opět lze čekat výborné jezdecké obsazení, včetně speciálů WRC i S 2000. Vstupenky se letos budou prodávat jen přímo na místě a budou platit na kteroukoliv z pěti připravených erzet. Držitelé průkazů ZTP mají vstup ZDARMA, stejně jako osoby, tedy děti do 16 let.

PRODEJ vstupenek, které budou platit pro CHUCHLI (RZ 2) a zároveň i pro STRAHOV (na RZ 1 a RZ 5) a vyznačená divácká místa na RZ 3 a RZ 4 okolo Strahova bude po oba dva dny přímo na místě. V předprodeji tentokrát vstupenky zasílány nebudou.

Vstupenky bude možné zakoupit:

v pátek 4.12 od 11:00 hod. v kasách stadionu Evžena Rošického na Strahově

v sobotu 5.12. od 06:30 hod. v kasách chuchelského závodiště a od 07:00 hod. také na stadionu Evžena Rošického na Strahově

CENA VSTUPENKY: Vstup na oba dny (Pá+So) = 320 Kč,

vstup jen na sobotu = 250 Kč. ( RZ 2 až RZ 5)

Vstupenky plati společně pro stadion na Strahově (Subaru Nové Legacy RZ 1 a RZ 5), chuchelské závodiště (RZ 2) a také divácká místa na RZ 3 a RZ 4 okolo Strahova. Tedy pro VŠECHNY erzety zároveň!

Pavel Jelínek

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >