aktuálně: 50 uzavírek, 15 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Korsické dobrodružství drží naděje Fordu na titul

9. října 2007

Pouhé čtyři dny poté, kdy se zastavily motory Focusů RS WRC ve Španělsku, budou znovu nastartovány na dalším asfaltovém podniku ve Středomoří. Tentokrát bude cílem týmu BP-Ford skalnatý ostrov Korsika, kde se pojede Francouzská rally (11. - 14. října), třináctý podnik letošního šampionátu WRC.

Charakter soutěže je naprosto odlišný od nedávné zkušenosti na španělských tratích. Hladké a plynulé silnice budou vystřídány uskákanými a členitými serpentinami s hrubým a často rozbitým asfaltem. Náročnost místních tratích ještě umocňuje nepředvídatelné počasí, které bude opět trápit jezdce i jejich doprovodné týmy.

Tým BP-Ford nastupuje na Korsice s 39 bodovým náskokem v hodnocení značek. Marcus Grönholm a Timo Rautiainen vedou tabulku šampionátu jezdců o šest bodů. Ve své poslední sezoně jsou stále ve hře o třetí titul mistrů světa. Týmovým kolegům Mikkovi Hirvonenovi a Jarmovi Lehtinenovi patří prozatímní třetí příčka.

Po roce, kdy se jela v dubnovém termínu, vrací se soutěž zpět do podzimního času. Na rozmary počasí ale nemá datum konání žádný vliv. Horský terén a ostrovní klima znamená neustálou hrozbu deště. Suché cesty a horké, slunečné počasí mohou být kdykoli vystřídány náhlou sprchou a naopak. Takovéto podmínky kladou velké nároky na přesnou předpověď počasí a rychlost a spolehlivost informací od členů týmu přímo v horách. Podle nich se vybírají vhodné pneumatiky, často i tři hodiny před startem poslední z jednotlivých sérií rychlostních zkoušek.

Korsické rally se kdysi přezdívalo „Rally 10.000 zatáček“. V posledních letech se však její charakter neustále měnil. Hrůzu nahánějící úzké asfaltky, lemované na jedné straně vysokými skalami a na straně druhé hlubokými propastmi, již nejsou tak časté. Místy byl také hrubý a rozbitý asfalt nahrazen novým povrchem. Ten je ale stále dost drsný na to, aby poskytoval dobrou přilnavost a vyžadoval tvrdé pneumatiky s nízkou mírou opotřebení.

Grönholm, který dojel ve Španělsku třetí, startoval na Korsice již sedmkrát. Druhá místa z let 2002 a 2006 jsou jeho zatím nejlepším umístěním. Devětatřicetiletý Fin doufá, že letos se mu povede podobně.

„O víkendu jsme si vyzkoušeli, že pokud se jede na suchu, můžeme konkurovat Loebovi i Sordovi na povrchu, na němž excelují,“ říká. „Na asfaltu nemám rád mokré a kluzké podmínky. Pokud bude na Korsice špatné počasí, budeme se muset hodně snažit, abychom jim i tak stačili. Opravdu doufám, že bude sucho. Korsické tratě mi vyhovují lépe než španělské. Oproti téměř okruhovým silnicím je tohle více jako klasická rally. Loni jsem tu byl druhý a snad letos dopadnu alespoň stejně.“

„Jako vždy musíme na Korsice sledovat hlavně počasí. Je to ostrov, takže se vše může hodně rychle změnit. Snadno se může stát, že se ocitnete na špatně zvolených pneumatikách, protože počasí v horách je úplně jiné, než v servisní zóně. Jedna taková chyba může zničit jinak skvěle rozjetou rally. Máme ale v týmu zkušené lidi, jejichž jedinou prací je monitorování počasí a pomoc při výběru pneumatik. Dostáváme tedy ty nejlepší rady,“ dodává Gronholm.

Mikko Hirvonen dojel loni na Korsice čtvrtý a to je také jeho dosavadní nejlepší umístění. Při svém čtvrtém startu doufá sedmadvacetiletý Fin ve vylepšení své bilance. „Chtěl bych se pokusit o stupně vítězů a pokud bude sucho, mám dobrou šanci. Ve Španělsku už jsem neměl v poslední etapě o co bojovat a tak jsem si mohl vyzkoušet několik věcí pro Korsiku,“ říká.

„Korsika je něco úplně jiného, než jsme právě zažili. Je to klasická asfaltová rally a pro jezdce skutečná výzva. Jedete pořád ze zatáčky do zatáčky a rovinky tam skoro nejsou. Asfalt je hodně drsný a uskákaný, ale mám tu soutěž rád, i když je pro mě snadnější se držet vpředu spíše ve Španělsku, než tady,“ dodává Fin.

Martin Linhart

Další články

Autocamping Rozkoš je i letos vzorně připraven pro hosty

V anketě o 20 nejlepších kempů Česka a Slovenska pro rok 2023, které zveřejnil web kempy-chaty.cz, se ATC Rozkoš umístil v polovině TOP 20. Pořadí určila spokojenost hostů, o kterou se s webem podělili.

zobrazit článek >

Celoroční pneumatiky: Jak poznat, že jsou v pořádku a na co si dát pozor

Měníte dvakrát do roka pneumatiky u svého automobilu nebo spoléháte na pneumatiky celoroční? Jaké výhody přinášejí celoroční pneumatiky, jak poznat, že jsou stále v dobrém stavu a na co si dát pozor?

zobrazit článek >

5 důvodů, proč si vybrat ojetý vůz z programu Škoda Plus

Přemýšlíme o koupi ojetého vozu a honí se vám hlavou otázky jako: Jaký vůz si vybrat? Jaká značka je nejspolehlivější? A kde vzít jistotu, že vybrané auto není kradené a je v dobrém technickém stavu? Jedním z nejlepších možných řešení je sáhnout po certifikovaném ojetém automobilu z programu Škoda Plus. V tomto článku se podíváme na 5 pádných důvodů, proč si vybrat pro ojeté vozy Škoda z programu Škoda Plus.

zobrazit článek >