Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Subaru Czech Rally Team v létě nespí

12. srpna 2009

Letošní prázdninová závodní pauza je pro Subaru Czech Rally Team nezvykle dlouhá. Pauzu mezi Rally Hustopeče a Barum Czech Rally Zlín však tým vyplnil bohatým programem. Jak již bylo signalizováno, v dílnách se staví druhý vůz poslední specifikace, naopak zbytek havarovaného vozu z jarní šumavské soutěže získává spoustu zajímavých zkušeností...

Hvězdami nabitá startovní listina letošní Barum Czech Rally Zlín obsahuje i dvojici posádek vozů připravovaných Subaru Czech Rally Teamem. Na startu budou Vojtěch Štajf i Jiří Vacek, na sedadla spolujezdců obou vozů Subaru Impreza WRX STI opětovně usednou bratři Jiří a Bohumil Černochové, pro něž je zlínská soutěž domácím podnikem. Uvidíme tak jak vůz, který uvedl tým bílomodrých barev před čtyřmi lety na českou soutěžáckou scénu, tak i nejmodernější specifikaci Imprezy, hatchback modelového ročníku 2009.

Není žádným tajemstvím, že nejmodernější vůz stáje měl staršího bratříčka, jehož soutěžní život ukončily stromy na jednom z lesních úseků dubnové šumavské soutěže. Ani tento sourozenec však nebude mít k tratím Barum Czech Rally Zlín daleko. Již od jara totiž jeho trosky slouží jihomoravským záchranářům pro nácvik vyprošťování posádky havarovaných vozů. „Tímto způsobem se již vycvičila víc jak stovka záchranářů, žádný trenažér nemůže při nácviku kritických situací nahradit skutečný skelet soutěžního vozu,“ vysvětluje důvody použití zbytků vozu Subaru jeden z představitelů zlínského soutěžního sportu Jan Regner. Jeho kolega Martin Konečný, profesionální záchranář, ho doplňuje: „Systém HANS i mnohá další bezpečnostní opatření sice pomáhají při nehodách ochránit jezdce, při nutnosti vyproštění posádky z havarovaného vozu nám ale mohou i zkomplikovat práci. Proto je velmi důležité vyzkoušet si takovouto akci takříkajíc nanečisto. Při uspořádaném semináři jsme umožnili zmíněný proces natrénovat nejen našim zlínským záchranářům, ale i kolegům z mnoha koutů republiky.“ Tradičně největší želízko v ohni Subaru Czech Rally Teamu, český reprezentant Vojtěch Štajf, si tuto spolupráci pochvaluje: „Po klatovské havárii jsme pochopitelně už nedoufali, že by náš vůz ještě byl někomu užitečný a spíš jsme se v jeho zájmu zajímali o změny cen na trhu druhotných surovin. Příjemně nás proto překvapila nabídka ze Zlína, že by zbytky karosérie našeho Subaru ještě mohly být používány pro výcvik záchranářů. Sami jsme se totiž i na Šumavě mohli přesvědčit o tom, že jejich práce je velice cenná a pro dobré zajištění každé rally naprosto nepostradatelná.“

Letní přestávka před těžkou zlínskou soutěží se postupně krátí, podobně se krátí i čas dělící nás od nasazení nového bílomodrého hatchbacku Subaru Impreza WRX STI vznikajícího v současnosti v týmových dílnách. Na tratích Barum Czech Rally Zlín jej ještě neuvidíme, jednání o jeho budoucích startech ale nasvědčují tomu, že podzim bude pro bílomodré barvy hodně časově náročný. Současný vůz se v týmových barvách navíc objevil i na tratích Rally Kostelec n.O., zařazené do ambiciózního seriálu Rallye Cupu. Na východě Čech hatchback vodila začínající posádka Milan Sameš - Luboš Provazník, která ovládáním špičkového speciálu posbírala velké množství cenných zkušeností pro svou budoucí závodnickou kariéru a úspěšně jej dovedla až na cílovou rampu.

Karel Špaček

Další články

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >

Do kdy platí povinné ručení původního majitele, když kupujete ojetý vůz?

Při koupi nového vozu nemá auto ještě žádné povinné ručení - a vy jej musíte mít sjednáno nejpozději minutu před tím, než s vozem z autosalonu odjedete. Ale jak je to v případě, že kupujete auto ojeté, které zatím ještě má původního majitele? Kdy nejpozději musí nastoupit vaše povinné ručení? Je to celkem snadné, v této situaci totiž platí jediné pravidlo.

zobrazit článek >

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >