aktuálně: 93 uzavírek, 46 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Návrat Tomáše Engeho do rally zkomplikovaly technické problémy

7. července 2009

Druhý start CNG Seznam.cz Rally Teamu se uskutečnil v rámci Rallysprintu Kopná v okolí města Slušovice. Za volant týmového speciálu Mitsubishi Lancer EVO IX CNG usedl Tomáš Enge, který se tak po pěti letech opět představil na půdě české rally. Návrat do automobilových soutěží ale libereckému rodákovi nevyšel úplně podle představ, technické problémy nedovolily posádce Tomáš Enge - Michal Ernst demonstrovat možnosti závodního speciálu poháněného stlačeným zemním plynem.

Rallysprint Kopná je v kalendáři Mistrovství české republiky ve sprintrally výjimečným podnikem. Na jeho startu se vždy sejde mimořádně kvalitní konkurence, v níž dominují místní posádky, které se navíc mohou pochlubit výbornou znalostí tratí. Přestože se na první rychlostní zkoušce posádka Enge – Ernst teprve vzájemně sehrávala, připsala si v cíli velmi slibný čtrnáctý čas. Pak ale přišly problémy s turbodmychadlem a převodovkou, které dvojici s plynovým Mistubishi nedovolily dosáhnout kvalitních časů. Protože se potíže s převodovkou stupňovaly, tým se po dojetí závěrečného testu rozhodl ze závodu odstoupit.

Tomáš Enge: „Již v první sekci nás zlobilo turbo, pak se přidala stávkující převodovka. Problémy s řazením ale nepřestávaly, takže jsme se po dojetí RZ 9 rozhodli skončit. Proto jsme ani neprojeli cílovou rampou. Pokud jde o rozpis, RZ 1 jsme měli napsanou špatně, pomalu jsme jeli i vložku druhou. Zkoušeli jsme proto během průjezdů rozpis upravovat, postupně jsem pak získával více jistoty. Jenže pak přišly již zmíněné technické problémy a šance na hezký výsledek byla pryč. Celkově ale závod hodnotím jako výbornou zkušenost. Škoda těchto problémů, protože Lancer EVO IX CNG je skutečně zajímavý vůz a já jsem se na svezení s ním těšil. Je znát, že schopnosti tohoto vozu s motorem poháněným zemním plynem jsou veliké, takže se už teď těším na další start. Myslím, že jsem ale i na Kopné prokázali, že se s CNG dá opravdu závodit.“

Michal Ernst: „Soutěž se nevyvíjela dobře, protože nás trápily technické problémy. V podstatě jsme tak jeli naplno asi jen tři vložky. Důležité je, že jsme odjeli všechny RZ a že jsme si na sebe zvykli. Zároveň víme, že do příštího závodu musíme zapracovat na tvorbě rozpisu. Po testování, které proběhlo minulý týden, a po startu na Kopné jsem si jistý, že Lancer EVO IX CNG o sobě dá letos ještě hodně vědět. Je to skutečně dobrý soutěžní vůz, sám jsem byl překvapen výkonem motoru poháněného CNG.“

-pr-

Další články

10 rad, jak posílit imunitu na cestách a co nesmí chybět v autolékárničce

Chystáte se na delší cestu autem? Plánujete například dovolenou s dětmi u moře v Chorvatsku a vydáváte se po vlastní ose? Nezapomeňte si s sebou do auta přibalit cestovní lékárničku, která bude obsahovat vše, co by se vám mohlo během cesty a následné dovolené hodit. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam věcí, co by v ní neměly chybět.

zobrazit článek >

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >

Pneumatiky Yokohama: Svižná a bezpečná jízda

Objevte pneumatiky japonského prémiového výrobce Yokohama. Pneumatiky Yokohama přinášejí sportovní jízdu s maximálním ohledem na bezpečnost i v nejvyšších rychlostech. Pořiďte si pneu Yokohama a sešlápněte plynový pedál na podlahu!

zobrazit článek >