aktuálně: 41 uzavírek, 7 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Martin Prokop: Nedostal jsem se do závodu

15. června 2009

Martin Prokop se spolujezdcem Janem Tománkem si z Řecka odvážejí čtyři body za pátou příčku produkční klasifikace. Absolutně skončili pod Akropolí třináctí. Mezi produkční vozy se z prvenství radoval Řek Athanassoulas, druhý Nasser Al Attiyah si upevnil vedoucí příčku průběžné klasifikace.

Posádka jihlavského týmu Jipocar Racing vstoupila do náročné řecké soutěže až příliš pesimisticky. Proti soupeřům vezla v úvodní sekci závodu v autě dvě rezervy a množství náhradních dílů, které by mohla v případě problémů použít v přechodném servisu po třetím testu. Jejich lancer byl díky tomu o sto padesát kilogramů těžší, a jak se brzy ukázalo, proti konkurenci výrazně ztrácela. Po dvou testech téměř půl minuty. Ani dva výtečné časy v závěru prvního dne na tomto faktu nic nezměnily.

„Rozhodli jsme se špatně a prostě jsme za to pykali. Od začátku jsme ztratili kontakt se špičkou. A jelikož ta jela hodně vyrovnaně, ani dva třetí časy nás nevrátily do bližšího kontaktu s nimi. Jak se postupem času ukázalo, ztráta z úvodu byla moc citelná a nemohli jsme se k nim přiblížit,“ komentoval průběh závodu Martin Prokop.

Posádka Prokop - Tománek vstoupila do druhého dne čtvrtým časem, který však relativně nic neřešil. „Vložky už v prvních průjezdech byly tak rozbité, že jsem nebyl ochoten přijmout riziko poškození auta. Navíc jsme na jedné z vložek ohnuli rameno, a proto jsem se rozhodli dále neriskovat. Auto jsme sice výrazně neničili, ale časy tomu odpovídaly.

Navíc na poslední zkoušce nám vzadu upadlo rameno, auto bylo téměř neovladatelné. Chyba Araie, který poškodil závěs předního kola nás však nakopnula zpátky do boje a doufal jsem, že se ještě popereme o čtvrtou příčku,“ doufal jihlavský jezdec.

Ambice dohnat v poslední etapě ztráta 6.1 sekundy na Araie však brzy zhatila porucha převodovky. Česká dvojice přišla na prvním průjezdu nejdelšího úseku dne o třetí a na následující zkoušce o čtvrtý rychlostní stupeň. To znamenalo výraznou ztrátu a definitivní konec ambicí na lepší umístění.

„Závěr RZ15 byl hodně pomalý. Avšak mechanici dokázali v servisu převodovku vyměnit, ale brzy se tam objevil další problém a závěr soutěže jsem jeli se zaseknutou spojkou. Zejména na startu poslední zkoušky jsem ztratili hodně času, ale naštěstí jsme se po chvíli nějak rozjeli a určitě bylo obrovským štěstím, že jsme dostali auto i přes velký provoz až do cíle,“ přiznal Martin Prokop.

„Před startem jsem věřil, že mohu bojovat o špičku, ale tentokrát se nedařilo. Určitě mě poznamenala ztráta z úvodu soutěže, následně jsem se nedostal optimálně do závodu. Prostě to nebylo ono. Nevím, jak to popsat. Nemohl jsem přijít na chuť tratím, nějak mi chybělo to ideální svezení. Sardinie byla určitě mnohem těžší než Akropolis, ale člověk měl neustálý pocit závodění. To mi na Akropolis chybělo.

Další triumf speciálu Super 2000 také leccos naznačuje. S2000 sice budou v Austrálii chybět a ve Walesu si to zřejmě rozdají o titul Al Attiyah a Araujo, přesto úspěch Škody opět ukázal, že pokud nemá technický problém, je o chloupek rychlejší. Asi ten, kdo bude chtít v PCWRC uspět, bude muset jít do budoucna tímto směrem,“ uzavřel Martin Prokop.

Nejbližší program týmu obstarají dva juniorské starty v Polsku a ve Finsku, které výrazně napoví, jak se bude vyvíjet závěr juniorského šampionátu. Pro Kosciuszka to bude znamenat závěr sezony, Martin Prokop bude mít k dobru start v Katalánsku.

Jipocar Racing

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >