Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Martin Prokop: Stav zkoušek je přijatelný, horko brutální

11. června 2009

Seriál mistrovství světa pokračuje v rychlém sledu. Dalším závodem bude ve dnech 11. - 14. června slavná Akropolis rally v Řecku. Na start se postaví i česká posádka Martin Prokop - Jan Tománek, která bude s Mitsubishi Lancer Evo IX bojovat o body do produkční klasifikace.

Soutěž dozná několika zásadních změn. Pořadatelé po třech letech opustili centrum soutěže v hlavním městě Řecka v Aténách, letos bude osmdesát kilometrů západně, v městě Loutraki. Tento region je proslulý lázeňskou minulostí a léčivými prameny. V loňském ročníku se zde uskutečnila přechodná servisní zóna. V relativním dosahu města, u Korintského průplavu, se ve čtvrtek večer uskuteční slavnostní start soutěže.

Řecká soutěž prošla před letošním ročníkem proměnou. Pouze jediný úsek z roku 2008 zůstal beze změny. Celkem na posádky čeká 17 zkoušek (371,02 km -trať celkem 1208,18 km). Páteční část soutěže se odehraje podél Korintu, na známých úsecích Livadia či Itea. Právě v Itei bude umístěna přechodná servisní zóny. Druhá etapa se odehraje na Peloponésu, Akropolis tam zavítá poprvé od roku 1991. A závěr soutěže obstarají testy v kopcích východně od Loutraki, včetně dvou průjezdů 33 km dlouhé vložky Aghii Theodori. Pouze čtyři rychlostní zkoušky absolvují posádky ve dvou průjezdech, což je pro stav tratí při vlastním závodě příznivá zpráva, ale tento fakt znamená více kilometrů při seznamovacích jízdách.

Právě po prvním dnu tréninku popsal své pocity Martin Prokop:

„Trénovali jsme sobotní a nedělní úseky a byl jsem mile překvapen jejich stavem. Samozřejmě se jedná o pěkné testy, spíše rychlejšího charakteru, ale opravdu upravené, s tvrdým podkladem. Tím nechci nikterak snižovat náročnost tratě, ale pevně věřím, že tento fakt může přinést pěkné svezení. Že už to nebude stále jen o tom vyhýbat se volným kamenům, neměly by být ani v takové míře koleje.“

„Posun tratí do oblasti Korintu soutěži jednoznačně prospěl. Kvalitou šla nahoru. Svou roli v tom hraje i pokračování trendu jednoho průjezdu vybraných testů. Proto doufám, že po stránce trati nebudu mít s Řeckem takový problém. Ten však vidím v extrémních teplotách, které v Řecku panují. Bez klimatizace se tady vůbec nedá jít ven, natož nějak fungovat. Vůbec nedokáži odhadnout, co to může dělat s námi a samozřejmě se závodními auty. Očekávám, že bude problém s výdrží motorů, na což zřejmě budeme muset na dlouhých vložkách brát ohled. Letošní termín Akropolis je absolutně nevhodný. Už na Sardinii bylo počasí nesnesitelné, tady je to ještě horší. Dokonce bych řekl brutální,“ dodal jihlavský jezdec.

Startovní listina produkčního šampionátu obsahuje sedmnáct 17 jmen, včetně domácího jezdce Lambrose Athanassoulase, jenž bude v roli hosta pilotovat vůz Škoda Fabia Super 2000 italské stáje A-Style/MRT. Stejný speciál povede i Patrik Sandell, nechybí ani lídr šampionátu Nasser Al Attiyah. K favoritům musíme přiřadit Portugalce Arauja, Švéda Flodina či Japonce Araie.

„Ambice máme určitě vysoké. Vzhledem k tomu, že jsme ztratili Argentinu, nezbývá nám nic jiného než od začátku bojovat. Na nějakou taktiku tady nebude prostor. Ale těžko říci, kam až si troufám. Ale když jsme mezi produkčními soupeři odváděli náš standard, vždy se dalo bojovat o čelo. Pod Akropolí se o to rovněž pokusíme,“ naznačil Martin Prokop.

Jipocar Racing

Další články

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >

Do kdy platí povinné ručení původního majitele, když kupujete ojetý vůz?

Při koupi nového vozu nemá auto ještě žádné povinné ručení - a vy jej musíte mít sjednáno nejpozději minutu před tím, než s vozem z autosalonu odjedete. Ale jak je to v případě, že kupujete auto ojeté, které zatím ještě má původního majitele? Kdy nejpozději musí nastoupit vaše povinné ručení? Je to celkem snadné, v této situaci totiž platí jediné pravidlo.

zobrazit článek >

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >