aktuálně: 41 uzavírek, 15 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Představuje se podoba letošní 44. Mogul Šumava Rallye Klatovy a 18. Historic Vltava Rallye

18. března 2009

Letošní ročník Mogul Šumava Rallye Klatovy ponese úctyhodné pořadové číslo 44. Tolika ročníky a tak dlouhou historií se žádná současná automobilová soutěž na našem území nemůže pochlubit.

Přestože zůstává trať soutěže z větší části podobná loňskému ročníku, přináší letošní harmonogram mnoho novinek. Asi tou hlavní je posunutí velké části soutěže na oba víkendové dny. Je to z důvodu méně hustého provozu jak mezi dotčenými obcemi, tak v neposlední řadě i na hlavních tazích, po nichž se budou přesouvat posádky účastníků i diváků. Dlouhých přejezdů si i letos účastníci užijí dosyta. Všechny přejezdy však mají své opodstatnění, ať již za nádhernými rychlostkami na Vimpersko v sobotu, nebo na nedělní „speciálku“ v krajské metropoli Plzni, která vychovala pro českou rally již nejedno slavné jméno. Podobné dlouhé přesuny jsou ostatně běžné i ve světových soutěžích a i v našich současných podmínkách, je bohužel třeba za vhodnými tratěmi nějakou vzdálenost překonat. Stejně jako loni bude na většině rychlostních zkoušek odjeta v přibližně dvouhodinovém předstihu před „Šumavou“ Historic Vltava Rallye. Ta nabídne atraktivní směsici vozů různé provenience z celé Evropy, kde budou mít opět výrazný podíl jezdci ze skandinávských zemí.

A jak je připraven program soutěže, resp. obou soutěží konkrétně? V pátek 17. dubna se odehrají přejímky na novém místě, na ploše býv. kasáren dnes pod názvem Erbenovo náměstí. Zde bude zároveň umístěn velký stan, v němž bude centrum dění soutěže po celou dobu konání včetně velkoplošné obrazovky s přímými vstupy s aktuálními výsledky probíhající rally. Pro neklatovské je nejlepší popis polohy tohoto místa 500 metrů od kosy na okruhu u Činova směrem do centra Klatov. Po oficiálním startu na klatovském náměstí Míru do páteční, spíše prologové etapy, se posádky vrátí k velkému stanu po absolvování jediné páteční rychlostní zkoušky. Tou bude, jak jinak, než nejtradičnější česká rychlostní zkouška, Klatovský okruh u Činova. Po něm se přímo ve velkém stanu odehraje představení nejzajímavějších posádek jak současných vozů účastnících se Rallye Šumava, tak i Historic Vltava Rallye.

Sobotní část soutěže zavede všechny posádky na Vimpersko, kde se nachází jedny z nejhezčích českých rychlostních zkoušek. Letos si mohou posádky i diváci opět vychutnat, byť v pozměněné verzi, dlouhou zkoušku okolo Mařského vrchu u Vimperka s průjezdem přes české „Col de Turini“ obec Lštění. Po roční pauze se vrátí i krátká, ale velmi pestrá rychlostní zkouška u Račova. Večer se posádky přesunou do uzavřeného parkoviště v Janovicích nad Úhlavou. Nedělní etapa zavede posádky do oblasti východně od Klatov s průjezdem přes známý Koráb. Opakovat se bude i již zmíněná speciální rychlostní zkouška v centru Plzně, která vtáhne do dění soutěže navíc i obyvatelstvo krajské metropole. Po jednání s asociací jezdců došlo ke zrychlující úpravě této zkoušky a k vynechání extrémě rychlé zkoušky se skoky u Roupova, na nichž se loni proslavil akrobatickou kreací plzeňský jezdec Viktor Szabó. V cíli budou první posádky očekávány opět v Klatovech. Celou soutěž uzavře tentokrát veřejné vyhlášení vítězů, opět ve velkém stanu v prostoru býv. kasáren na Plánické ulici.

I když je ještě brzy psát o podobě startovního pole, bude určitě k vidění vyrovnaný souboj o body do Mezinárodního mistrovství ČR, do Středoevropské zóny a Evropského poháru s očekávaným soubojem Václava Pecha a Romana Kresty. Republikovou špičku letos obohacenou o několik dalších vozů specifikace S2000 doplní zřejmě i ruský talent a účastník mistrovství světa v juniorském továrním týmu Citroën Evgenyi Novikov, který by právě v okolí Klatov měl začít sbírat asfaltové zkušenosti z českých tratí. První mistrovský podnik, Valašská rally naznačí ohledně startujících více.

Jak každý ví, aprílové počasí dokáže překvapit. Soutěž v šumavském podhůří tak může být i v jarním termínu dost záludná. Takže 17. - 19. dubna na 44. Mogul Šumava Rallye Klatovy a 18. Historic Vltava Rallye naviděnou.

Jan Valeš

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >