Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Loeb, Elena a Citroën šampiony všech povrchů!

19. února 2009

Sébastien Loeb a Daniel Elena si vítězstvím na Rallye Norsko 2009 připsali už 49. titul kariéry po napínavém souboji s Mikko Hirvonenem a Jarmo Lehtinenem.

Francouzsko-monacká posádka tak dosáhla svůj vůbec první triumf v Norsku a dokázala tak vyhrát už dvacet různých soutěží, což je rovněž rekordní série. Dani Sordo a Marc Martí, druhá tovární posádka Citroënu, přidala za 5. příčku v Norsku další body, které značí vedení týmu Citroën Total Sport v Poháru konstruktérů.

Loeb jako sněžný pluh

Poslední etapa přinesla jen pokračování nelítostného souboje mezi obhájcem světového titulu Loebem a jeho největším rivalem Hirvonenem, který začal už ve čtvrtek večer. Do nedělního startu šla posádka Citroënu s náskokem 15 sekund a byla na nejlepší cestě ho udržet. „Připadal jsem si jako sněžný pluh, který odhrnuje sníh, pod nímž se skrývá led,“ nechal se slyšet Loeb po rychlostní zkoušce Valer 1. „Snažili jsme se držet se nejlepších časů Hirvonena a neudělat chybu. S blížícím se závěrem soutěže by pro Mikka mohlo být čím dál těžší ztrátu umazat,“ hodnotil Loeb před startem do průjezdů druhého kola.

Po třicetiminutové přestávce na servis sice Hirvonen ještě stihl jeden nejrychlejší čas a Loebovi se přiblížil až na 7,7 sekundy. Očekával se útok právě na tento čas během zkoušky Bodum, kde na okruhu vozy dosahovaly rychlosti přes 200 km za hodinu. Jenže nejrychlejšího času právě tady dosáhl Loeb a Norsku zvítězil s náskokem téměř 10 sekund. „Na psychiku to bylo velice těžké. Bylo to velice dramatické, když nám hlásili, jak Mikko stahuje náš náskok. Ale nepolevili jsme, i když jsme měli jeden dva kritické okamžiky. Když jsme startovali do poslední zkoušky, dobře jsme věděli, že sebemenší chybička může zničit tvrdou práci za celý víkend. Všechno ale dopadlo dobře, je to skvělé vyhrát právě tuhle rallye. Byla to fantastická rallye a podmínky byly perfektní od startu do cíle. Náš C4 WRC byl skvělý, ať co do výkonu, tak i co do spolehlivosti.“

Sordo: Cíl jsme splnili

Dani Sordo odstartoval do poslední etapy z pátého místa, které dokázal udržet až do cíle. „Nebyl to zrovna lehký den. Náš cíl - získat body pro Pohár konstruktérů, jsme splnili na sto procent. Zajel jsem jednou druhý nejrychlejší čas a jsem potěšený z výsledku, kterého jsme dosáhli. Náš náskok na čele Poháru konstruktérů tak zůstává 10 bodů.“

Quesnel: Nebyli jsme favority, přesto...

S dvěma prvenstvími ve dvou zahajovacích rallye nové sezony může být stájový šéf Citroënu Total Sport Olivier Quesnel spokojený: „Nebyli jsme tu favority, nicméně jsme rallye rozjeli v podobně velké stylu jako ve Finsku 2008. Klobouk dolů před Hirvonenem. Rozehrál veliký boj, myslím, že oba piloti byli velice vyrovnaní. Bylo to velice těsné. Vyhrát dvacet různých rallye v mistrovství světa, to je důkaz mimořádných kvalit Sébastiena a Daniela. Také Dany odjel výbornou soutěže. Trochu jsme ho v poslední etapě drželi zpátky, protože pro nás bylo zásadní, abychom bodovali, kdyby měl náhodou Sébastien problém. Ale byl to právě on, kdo udělal klíčový výsledek pro Citroën.“

Další zkušenosti i body juniorů

Na norské rallye startoval rovněž nový Citroën Junior Team. Sébastien Ogier a Julien Ingressia a Evgeny Novikov a Dale Moscatt pomohli značce dvěma body do Poháru konstruktérů, když obsadili 10. resp. 11. místo.

Citroën Sport

Další články

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >

Zatímco automobilky strádají, Bentley slaví rekordy

Dozvuky koronavirové pandemie stále tíží automobilový průmysl. Zatímco jiné automobilky bojují s propady, Bentley prodává nejvíce aut v celé své historii.

zobrazit článek >

Jak se připravit na autoškolu?

Autoškola vždy byla, je a pravděpodobně ještě dlouho bude strašákem, kterému většina lidí na prahu dospělosti či později čelí. Ať už má váš strach z autoškoly jakoukoli podobu, poradíme vám, jak se na výcvik za volantem včas a v klidu připravit.

zobrazit článek >